Vojna môže trvať roky. Ukrajina sa musí zakopať, žiadnu veľkú ofenzívu tento rok nečakajte, zhodujú sa experti

  • Experti oslovení Startitupom tvrdia, že Ukrajina čelí pochmúrnemu prospektu, no stále má šance vyhrať
  • Kľúčový bude tento rok a pomoc, ktorú dostanú
ukrajina zákopy
Ilustračná fotografia, TASR/AP, Efrem Lukatsky
  • Experti oslovení Startitupom tvrdia, že Ukrajina čelí pochmúrnemu prospektu, no stále má šance vyhrať
  • Kľúčový bude tento rok a pomoc, ktorú dostanú

Dnes uplynuli presne dva roky, odkedy vojská ruskej federácie napadli Ukrajinu. Druhý rok bojov priniesol vytriezvenie z očakávaní, že Ukrajine sa podarí rýchlo dobyť okupované územia, ako to bolo v prípade Charkova či Chersonu. Naopak, druhý rok vojny ukazuje, že konflikt sa môže ťahať ešte celé roky, kým dôjde k výraznejšiemu prielomu.

Opýtali sme sa preto bezpečnostných analytikov Mateja Kandríka z Adapt Institute a Zdenka Kříža z Masarykovej univerzity v Brne, ako vidia súčasný stav na Ukrajine. Či Kyjev dokáže vyhrať vojnu, prečo zlyhala ofenzíva, či je situácia naozaj patová, ako je na tom ruská armáda, či kyjevské sily môžu pokračovať vo vojne aj bez pomoci. Zaujímala nás aj schopnosť Ukrajincov spustiť novú ofenzívu, a aká je správna taktika, ktorá môže našim susedom zaručiť výhru.

Dobytie Avdijivky je strata, no nie tragédia 

Minulý týždeň si Kremeľ na konto pripísal ďalšie víťazstvo, keď sa Ukrajinci stiahli z mesta Avdijivka, ktoré sa dlho považovalo za ukrajinskú pevnosť, vďaka obranným líniám, ktoré v meste boli vybudované. Stiahnutie ukrajinských síl prišlo po mesiacoch krvavých bojov, pri ktorých Rusi stratili značné množstvo vojakov i techniky.

Analytici sa zhodujú, že skôr ako o vojenský úspech, ide o politické víťazstvo Kremľa. Avdijivka mala skutočne väčší význam ako napríklad Bachmut, ale kurz vojny to vie zmeniť len sotva.

„Ak to porovnáme napríklad s Bachmutom, tak strata Avdijivky je v tomto smere významnejšia, lebo dáva Rusku širšie možnosti lepšie zabezpečiť mesto Doneck. Súčasne sa nedáva povedať, že by to bol nejaký zásadný zvrat, ktorý by bol pre Ukrajinu strašne zlý,“ uvádza pre Startitup Matej Kandrík.

Ukrajina, Ukraine
zdroj: TASR/AP, Libkos

Doneck je pritom centrom okupovanej Doneckej republiky, ak by sa ho Ukrajinci v budúcnosti snažili opäť dobyť, mali by to o niečo ťažšie. Súhlasí aj Zdeněk Kříž, ktorý ale upozorňuje, že Ukrajinci stiahnutím vojsk prišli aj o možnosť zadržiavať ruský postup.

„Avdijivka bola dôležitá ako bod, ktorý viazal ruské sily a umožňoval vo výhodnom pomere strát zadržiavať ruský postup. Z Avdijivky malo ukrajinské delostrelectvo pod palebnou kontrolou dôležitý železničný uzol Jasynuvata, vzdialený ani nie 10 km východným smerom,“ uviedol expert.

Strata Avdijivky je ako Pyrrhovo víťazstvo, tvrdí expert  

Navyše nemalé škody môže spôsobiť aj fakt, že sťahovanie Ukrajincov neprebehlo tak hladko, ako naznačovali prvé správy. Niektoré jednotky sa nepodarilo evakuovať a padli do zajatia, alebo boli povraždené. Podobný osud mal postihnúť aj vojenské vybavenie a zbrane.

Kandrík uvádza, že práve toto môže spôsobiť pokles morálky a psychologickú ranu ukrajinským obrancom.

Rusi tiež utrpeli vysoké straty, ktoré analytik označil ako „šialené“. Padnúť mohlo 15 až 20-tisíc ruských vojakov, okrem toho boli zničené aj stovky, možno tisícky kusov techniky.

Ukrajina, Ukraine
zdroj: TASR/AP, Libkos

Kým pri Bachmute Rusi stratili prevažne väzňov pod vedením Wagnerovej skupiny, čo je sila, ktorú dokázali pomerne ľahko nahradiť, v Avdijivke už vo väčšej miere umierali práve ruskí vojaci.

 „Ja by som to označil ako Pyrrhovo víťazstvo. Ide o víťazstvo, za cenu takých veľkých strát, že to je vlastne porážka. Vidíme to opakovane, či už pri Bachmute, alebo Soledari. Rusi dokážu dosiahnuť vojenský postup a čiastočné úspechy, ale za cenu veľkých strát,“ komentuje Kandrík.

„Otázka, ako dlho to Rusko bude schopné uniesť. Či už ruská spoločnosť, alebo ruská ekonomika a hospodárstvo, a to je tá kľúčová neznáma, ktorú teraz nevieme,“ dodáva.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá