Bol ako Voldemort, jeho meno Putin nevyslovoval. Navaľnyj sa stal človekom, ktorého sa najviac bál

  • Najvýznamnejší kritik Kremľa Alexej Navaľnyj je mŕtvy
  • Do dejín sa zapísal ako bojovník voči Putinovmu režimu a človek, ktorého sa najviac bál
  • Kto bol Navaľnyj?
Navaľnyj, Putin
Alexej Navaľnyj, Vladimir Putin, TASR/AP, Pavel Golovkin
  • Najvýznamnejší kritik Kremľa Alexej Navaľnyj je mŕtvy
  • Do dejín sa zapísal ako bojovník voči Putinovmu režimu a človek, ktorého sa najviac bál
  • Kto bol Navaľnyj?

Alexej Navaľnyj bol v súčasnosti nepochybne najvplyvnejší kritik Kremľa. A to je zrejme dôvod, prečo musel opustiť tento svet. Symbolicky presne mesiac pred ruskými prezidentskými voľbami, ktorých víťaz je už dnes vlastne istý – Vladimir Putin.

Podľa reakcie ďalších kritikov Kremľa, ako napríklad Garria Kasparova, môže za smrť Navaľného práve Kremeľ.

„Bol zabitý za to, že odhalil Putina a jeho mafiu ako podvodníkov a zlodejov,“ uviedol Kasparov.

Navaľného smrť oznámila ruská väzenská služba.

„Zdravotníci ústavu prišli okamžite na miesto a boli privolaní aj záchranári. Vykonané boli všetky potrebné resuscitačné opatrenia, avšak bez pozitívnych výsledkov. Záchranári skonštatovali smrť odsúdeného. Príčiny smrti sa zisťujú,“ uviedla väzenská služba.

Šéf Navaľného tímu Leonid Volkov oznámil, že zatiaľ nemá žiadne oficiálne informácie o úmrtí. Podľa neho však vyhlásenie väzenskej služby možno interpretovať ako priznanie, že Navaľného úmyselne zabili.

Kto však bol tento muž, ktorého sa údajne Putin najviac bál? Čo urobil, že sa do histórie zapíše ako ďalšia potenciálna obeť Kremľa a možno aj ako mučeník?

Pre Kremeľ ako Voldemort 

Meno Alexeja Anatoljeviča Navaľného je známe takmer všetkým, ktorí sa zaujímajú o medzinárodnú politiku. Bol známy ako jeden z najvýraznejších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina, avšak Navaľnyj predstavoval oveľa viac. Média ho označovali za vodcu ruskej opozície a v roku 2012 ho The Wall Street Journal dokonca označil za muža, ktorého sa Putin najviac obáva.

Putin a jeho blízki spolupracovníci sa k Navaľnému správali ako k fiktívnej postave Voldermorta z populárnej knižnej série Harry Potter. Navaľnyj je v ich očiach „ten, čo sa nesmie menovať“. Putin ho označil ako „určitú politickú silu“ a nazval ho „postavou, o ktorej ste hovorili“ alebo „tento pán“.

Russia_Election_30150-637ba03244d54880a32aac7e6de1fa4e
zdroj: SITA/AP,Valentin Egorshin

Podľa archívu Putinových prejavov a rozhovorov na webovej stránke Kremľa nikdy verejne nespomenul meno svojho najvýznamnejšieho protivníka počas svojej viac ako 20-ročnej vlády. Iba raz, v roku 2013, na súkromnej akcii odpovedal na otázku novinára o tajomstve Navaľného mena.

Avšak potom sa Putin vrátil k svojej starostlivo stráženej stratégii a odmietol odpovedať na otázky ohľadom Navaľného mena, aj keď sa ho novinári pýtali na túto tému viackrát.

Ani otrávenie Navaľného neprelomilo tabu v Kremli. Na otázky zo strany zahraničných vlád alebo novinárov Rusko reagovalo iba ako na „pacienta z Berlína“.

K účtovným knihám sa dostal vďaka jednoduchému triku 

Navaľnyj začal svoju politickú angažovanosť už na začiatku tohto storočia, keď sa stal členom liberálnej strany Jabloko. Neskôr sa vypracoval na vedúcu pozíciu v moskovskej pobočke strany. Sám Navaľnyj uviedol, že ho frustruje situácia v strane a jej klesajúci vplyv. V roku 2007 bol vylúčený zo strany potom, čo sa zúčastnil každoročnej demonštrácie nacionalistov.

Navaľného sympatie k nacionalizmu sa ukázali aj v neskorších prípadoch. V roku 2014 sa napríklad vyjadril v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy o anexii Krymu zo strany prezidenta Putina.

Russia_Opposition_Trial570192076513
zdroj: TASR/AP, Dmitry Lovetsky

Povedal, že napriek tomu, že Krym bol „zadržaný“ v rozpore s medzinárodným právom, „realita je taká, že Krym je teraz súčasťou Ruska“. „Krym je náš,“ uviedol Navaľnyj.

Navaľnyj pracoval ako advokát, avšak už v tom období začal preskúmavať pochybné obchody štátu. Jeho jednoduchá taktika zahŕňala nákup akcií ruských štátnych korporácií, čo mu umožnilo získať prístup k ich účtovným knihám. Následne vďaka účtovným záznamom položil citlivé otázky. Jeho úsilie sa stretlo aj s podporou vtedajšieho prezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý v tom čase inicioval zverejňovanie štátnych tendrov na internete.

Urobím z teba šťavnatý biftek, vyhrážal sa šéf národnej gardy

Navaľnyj zverejňoval svoje zistenia na svojom blogu a sociálnych sieťach, často s využitím satiry. Bol jedným z prvých politikov, ktorí pochopili moc internetu, a jeho príspevky oslovili najmä mladšiu generáciu, ktorá sa kriticky pozerala na ruský štátny aparát.

Odhalil viaceré prípady korupcie a nevýhodných obchodov prominentných Rusov, vrátane nezrovnalostí v majetku poslancov a ich detí, ktorí si nemohli dovoliť nehnuteľnosti z ich oficiálnych príjmov. Jedným z týchto prípadov bol aj blízky spolupracovník Putina, Viktor Zolotov, vtedajší šéf ruskej národnej gardy, ktorý bol obvinený z manipulácie so štátnymi financiami.

„Nikto ti nikdy nedal výprask, aký si zaslúžiš, tak silno, že to cítiš v pečeni,“ vyhrážal sa Zolotov blogerovi po zverejnený obvinení. Na sebe mal pritom uniformu a mával päsťou. Zolotov vyzval kritika Navaľného na súboj a povedal, že z neho pripraví „šťavnatý biftek“.

Okrem Zolotova Navaľného pátranie prinieslo aj ďalšie úspechy, ako sú obvinenia jedného z manažérov spoločnosti Gazprom alebo koniec riaditeľa jednej z bánk.

Hlasujte za každého, len nie Jednotné Rusko

Navaľnyj, vďaka svojim objavom a charizme, postupne získal popularitu na internete a začal sa presadzovať aj v politike. Na internete kritizoval vládnu stranu Jednotné Rusko, ktorej lídrom vtedy bol Vladimir Putin, striedajúci sa v postoch s Medvedevom. Táto zmena umožnila Putinovi zostať pri moci ako premiérovi Ruska, pretože uplynul limit stanovený ústavou pre prezidentskú kandidatúru.

Pred parlamentnými voľbami v roku 2011, kde Navaľnyj nekandidoval, vyzval čitateľov svojich blogov, aby hlasovali za akúkoľvek stranu okrem Jednotného Ruska, ktoré označil za „stranou gaunerov a zlodejov“.

Russia_Opposition155905011050
zdroj: TASR/AP, Misha Japaridze

Fráza získala popularitu a obľúbenosť nielen v Rusku, ale aj v zahraničí.

Strana zvíťazila, ale dosiahla horší výsledok než v roku 2007 a stratila mnoho mandátov. Počas volieb sa vyskytli pochybnosti o ich transparentnosti. Mnohí pozorovatelia mali byť svedkami manipulácie a volebných podvodov. Hillary Clintonová ako ministerka zahraničia USA ostro kritizovala ruské voľby.

Bol jedným z iniciátorov masových protestov

„Nech si nás nazývajú mikroblogermi alebo internetovými škrečkami,“ kričal Navaľnyj na proteste, ktorý sa konal v dôsledku manipulácie volieb. „Ja som internetový škrečok a pôjdem tým beštiám po krku.“ Nastali masové protesty v Moskve aj ostatných väčších mestách a ľudia pri nich skandovali: „Putin je zlodej.“ Bloger sa stal jednou z kľúčových postáv protestov, vystúpil ako výrazná politická osobnosť opozície a následne bol zatknutý.

Po prvom proteste dňa 5. decembra 2011 bol Navaľnyj uväznený na 15 dní. Napriek tomu sa však zúčastnil na najväčšom povolebnom zhromaždení v Moskve 24. decembra, na ktorom sa zúčastnilo až 120 000 ľudí. Malo ísť o najväčší protest od 90. rokov minulého storočia.

Putin prvýkrát odskúšal taktiku týkajúcu sa Navaľného, s ktorou pokračoval dodnes. Obvinil ho zo spolupráce so zahraničím a tvrdil, že jeho činy sú motivované zahraničným kapitálom. Putin pritom využil aj kritiky Clintonovej, s ktorou mal a dodnes má napäté vzťahy. Práve vtedajšiu ministerku zahraničia USA obvinil z riadenia protestov v Rusku.

„Udala tón niektorým aktérom v našej zemi a vyslala im signál. Oni ten signál zachytili a s podporou ministerstva zahraničia USA začali vyvíjať aktivitu,“ tvrdil Putin.

Alexej Navaľnyj na proteste proti ruskej vláde
zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko

„Úplne vidím, ako sa ľudia v Rusku ráno zobudia a vravia si: Hillary Clintonová chce, aby sme išli protestovať. Takto to nefunguje,“ uviedla Clintonová vo svojej knihe Ťažké rozhodnutia a poprela, že by mala čokoľvek spoločné s protestmi.

Ruský prezident pri očierňovaní Navaľného využil aj fakt, že Navaľnyj absolvoval polročný program na Yale University nazvaný Yale World Fellow. V nasledujúcich rokoch sa zosilnila propaganda, ktorú Putin používal na diskreditáciu Navaľného. Kremeľ údajne financoval a podieľal sa na scenároch pre očierňujúce filmy o kritikovi Kremeľa, v ktorých ho porovnávali s Adolfom Hitlerom.

Vo voľbách bojujúcich o kreslo starostu Moskvy zožal úspech

V júli 2013 bol Navaľnyj krátko väznený za údajnú spreneveru v meste Kirov. Jeho päťročný trest bol všeobecne vnímaný ako politicky motivovaný. Toto obvinenie prišlo týždeň po tom, čo zverejnil dokumenty, ktoré mali ukázať, že Alexandr Bastrykin, vedúci Vyšetrovacieho výboru Ruské federácie a Putinov spojenec, tajne podniká v Českej republike.

Z väzenia bol Navaľnyj nečakane prepustený a rozhodol sa kandidovať na post starostu Moskvy. Hoci voľby, v ktorých mu bolo dovolené kandidovať, prehral, získal 27 % hlasov, čím skončil za Putinovým spojencom Sergejom Sobyaninom.

Russia_Opposition427957052871
zdroj: TASR/AP, Mitya Aleshkovskiy

Tento výsledok bol považovaný za dramatický úspech, pretože Navaľnyj nemal prístup k štátnej televízii, ktorá slúži ako propaganda pre Putina. Jeho kampaň sa odohrávala iba na internete a prostredníctvom ústneho podania.

Pri väzbe v roku 2013 povedal Navaľnyj sudcovi, že bude bojovať so svojimi kolegami „za zničenie feudálneho štátu, ktorý sa buduje v Rusku, za zničenie vládneho systému, v ktorom 83 % národného bohatstva vlastní pol percenta obyvateľstva“.

Zatkli ho, uväznili, no i tak vo svojej činnosti pokračoval 

Navaľnyj neustal vo svojej aktivite a pokračoval v činnosti napriek mnohým zatknutiam a väzbám. Podľa knihy „Nový cár“ strávil takmer celý rok 2014 v domácom väzení, kde bol odrezaný od kontaktu s vonkajším svetom. Navštevovať ho smeli len príbuzní a tiež nemal prístup k internetu. Navyše bol neustále sledovaný Ruskou spravodajskou službou.

Aktivista sa nevyhol ani fyzickým atakom. V apríli 2017 bol Navaľnyj v Moskve napadnutý neznámym útočníkom. Do tváre mu bola vystrieknutá zelená tekutina (antiseptikum briliantová zeleň), ktorá pravdepodobne obsahovala toxickú látku. Bloger bol liečený v očnej klinike v Barcelone, kde oznámil, že utrpel poškodenie sietnice a oslepol na 80 percent na pravé oko.

APTOPIX_Russia_Opposition890407426318
zdroj: TASR/AP.Evgeny Feldman

Pri otrave takmer umrel 

V júli 2019 bol Navaľnyj hospitalizovaný v Moskve kvôli náhlym zdravotným problémom, ktoré pripomínali otravu. Oficiálne sa uviedlo, že mal silnú alergickú reakciu.

Ďalší pokus o otravu prišiel 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla v Omsku. Navaľnému prišlo počas letu do Moskvy nevoľno.

Následne bol bloger hospitalizovaný v nemeckej nemocnici Charité od 22. augusta. Do európskej krajiny ho previezli letecky.

Nemecká vláda neskôr oznámila, že laboratóriá vo Francúzsku a vo Švédsku nezávisle od seba potvrdili zistenia nemeckých expertov. Tí na základe výsledkov laboratórnych testov dospeli k záveru, že Navaľnyj bol otrávený nervovoparalytickou látkou novičok.

Germany_Russia_Navalny998239727422
zdroj: Navalny instagram

Látkou disponujú ruské tajné služby a pravdepodobne ju použili aj pri otrave bývalého tajného agenta Sergeja Skripaľa. Spolupracovníci zhromaždili predmety z blogerovej hotelovej izby v Tomsku a poslali ich nemeckým odborníkom. Podľa hovorkyne Kiry Jarmyšovej boli na fľaši z jeho hotelovej izby nájdené stopy tejto látky.

Navaľnyj si myslel, že za jeho otravou stojí prezident Putin. „Nemám žiadne ďalšie verzie toho, ako bol trestný čin spáchaný,“ uviedol.

Putin dokonca tvrdil, že sa Navaľnyj otrávil sám 

CNN a novinári z investigatívneho webu Bellingcat odhalili tím pracujúci pre ruskú tajnú službu FSB, ktorý sa pravdepodobne podieľal na otrave lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného. Novinárom sa podarilo identifikovať tím na základe telekomunikačných a cestovných údajov. Mal podľa odhadov pozostávať z približne šiestich až desiatich agentov, sledovali lídra ruskej opozície aspoň tri roky.

Reportérke zo CNN sa údajne podarilo lokalizovať jedného z členov tímu na mieste, ktoré nebolo označené ani na mape. Avšak muž jej pred nosom zatvoril dvere.

Putin podľa CNN obvinenia poprel a Navaľného nazval ako „tohto pacienta na berlínskej klinike“ a obvinil ho, že „sa teší podpore amerických špeciálnych služieb“.

Germany_Russia_Navalny940810722171
zdroj: TASR/AP, Michael Kappeler

Prezident Ruska uviedol, že „ak je táto informácia správna, samozrejme, ho (naše) špeciálne služby potrebujú strážiť“.

„Ale to neznamená, že musí byť otrávený, kto ho aj tak potrebuje? Keby (chceli), pravdepodobne by to dokončili,“ dodal Putin. Ruský prezident tieto názory vyslovil po tom, ako boli zverejnené zistenia CNN a Bellingcatu. Putin označil správy o Navaľnom ako „implantované príbehy“ a tvrdil, že sa Navaľnyj mohol otráviť sám.

Agenta sa mu podarilo okabátiť, ten sa priznal 

Navaľnyj sa pokúšal kontaktovať agentov, ktorých identifikovalo vyšetrovanie médií, ale po tom, čo im prezradil svoju identitu, mu ihneď zložili telefón.

Podľa správy CNN ho to donútilo zmeniť taktiku a podarilo sa mu získať dôveru jedného z agentov tímu, Konstantina Kudryavtseva. Ten si myslel, že hovorí s úradníkom z ruskej Rady pre národnú bezpečnosť, ktorý bol povolaný na vykonanie analýzy otravy. Avšak hovoril priamo s Navaľným, ktorý po otrávení v auguste takmer zomrel. Jeho telefónne číslo bolo maskované ako ústredie FSB a nahrávka hovoru bola neskôr poskytnutá médiám CNN a Bellingcat.

Hovor s Kudryavtsevom trval 49 minút a poskytoval prvý priamy dôkaz o zapojení jednotky do otravy Navaľného. Agent mal obavy z nezabezpečenej linky, no Navaľnyj ho presvedčil, že vyšší úradníci požadujú rýchlu správu a tvrdil, že „o tom všetkom sa bude rokovať na najvyššej úrovni Rady bezpečnosti“.

V rozhovore sa tiež zmienil o ďalších osobách zainteresovaných v otrave v sibírskom meste Tomsk a o tom, že bol poslaný, aby veci „upratal“.

Najdramatickejším momentom rozhovoru bol okamih, keď Kudryavtsev poskytol podrobný opis, ako sa nervová látka aplikovala na spodnú bielizeň Navaľného. Agent opísal proces aplikácie látky na vnútornú časť Navaľného spodnej bielizne, dokonca uviedol aj jeho farbu.

Opätovné zatknutie

Koncom decembra 2021 Federálna služba pre výkon trestu (FSIN) upozornila Navaľného, že ho môžu umiestniť do väzby, ak sa okamžite neprihlási v ich kancelárii v súlade s podmienkami jeho podmienečného trestu z roku 2014. Tento trest mu bol udelený v súvislosti s obvineniami zo sprenevery a prania peňazí, ktoré Navaľnyj odmietal ako politicky motivované. Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) potvrdilo, že tento verdikt bol nezákonný.

Napriek tomu sa Navaľnyj vrátil do Ruska, kde ho po prílete do Moskvy zatkla polícia. Jeho lietadlo, ktoré ho prepravovalo z Berlína, pôvodne mierilo na letisko Vnukovo, kde čakali jeho stúpenci a médiá kritické voči Kremľu. Avšak v poslednej chvíli bolo presmerované na väčšie medzinárodné letisko Šeremeťjevo.

Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová potvrdila na sociálnej sieti, že „Navaľného ihneď a bez vysvetlenia zatkli policajné sily“. Spolu s opozičným politikom zadržali takmer 70 ďalších ľudí.

Russia_Navalny-f5db51861dd6473b97cea2200c2cf8df
zdroj: SITA/AP, Pavel Golovkin

Bol odsúdený na tri roky väzenia. Neskôr voči nemu boli znesené nové obvinenia z podvodu, za ktoré dostal ďalších deväť rokov. Vďaka obvineniam z extrémistickej činnosti, financovania extrémistickej činnosti a „rehabilitácie nacistickej ideológie“  bol odsúdený na ďalších 19 rokov.

Všeobecne sa považujú tieto procesy za politicky motivované, čo dosvedčujú aj ľudskoprávne organizácie. Amnesty International analyzovala proces s kritikom Kremľa a dospela k záveru, že bol neférový a politicky motivovaný.

Zavraždil ho Putin, sú presvedčení európski politici 

Navaľnyj bol viackrát presúvaný medzi väzeniami. Kritik Kremľa tvrdil, že je subjektom týrania, vo väznení musel napríklad sedieť pod portrétom Putina, a to až niekoľko hodín. Z väzenia ale neustále komentoval dianie v Rusku, pričom kritizoval aj vojnu na Ukrajine. Ruskú inváziu nazval „tragédiou,“ ktorá neprinesie nič dobré ani Rusku, ani Ukrajine. 

Začiatkom decembra minulého roka zmizol z väznice vo Vladimirskej oblasti východne od Moskvy. Po 20-dňovom „vyčerpávajúcom prevoze“ sa ozval z trestaneckej kolónie v obci Charp za severným polárnym kruhom s tým, že je v poriadku.

Vo väznici ostal až do svojej smrti 16. februára 2024.

Navalny
zdroj: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Západní politici tvrdia, že za smrťou Navaľného stojí ruský prezident Vladimir Putin a jeho režim.

„Stále platí, že rovnako, ako sa Rusko správa v zahraničnej politike, správa sa aj k svojim občanom. Premenilo sa na násilnícky štát, ktorý zabíja ľudí snívajúcich o lepšej budúcnosti, ako Nemcov alebo teraz Navaľnyj – uväznený a umučený na smrť za to, že sa postavil Putinovi. Česť jeho pamiatke,“ uviedol šéf českej diplomacie Jan Lipavsky.

Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs v piatok v reakcii na správy o úmrtí ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného vyhlásil, že ho „brutálne zavraždil Kremeľ“.

„Nech ste si o Alexejovi Navaľnom mysleli ako o politikovi čokoľvek, Kremeľ ho brutálne zavraždil. Je to fakt, ktorý by ľudia mali vedieť, pretože vypovedá o pravej podstate súčasného ruského režimu,“ napísal Rinkevičs na sociálnej sieti X a vyjadril sústrasť Navaľného príbuzným.

Zdroje: TASR, The Guardian, BBC, Washington Post, NY Times, CNN, Bellingcat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá