Navaľnyj tvrdí, že vo väzení musí hodiny sedieť pod portrétom Putina

  • Súd zamietol odvolanie uväzneného lídra ruskej opozície Navaľného
  • Ten tvrdil, že väzenské orgány nezákonne bránili jeho právnikom priniesť vybavenie
Alexej Navaľnyj
TASR/AP, Pavel Golovkin
  • Súd zamietol odvolanie uväzneného lídra ruskej opozície Navaľného
  • Ten tvrdil, že väzenské orgány nezákonne bránili jeho právnikom priniesť vybavenie

Väznený ruský opozičný politik a kritik Kremľa Alexej Navaľnyj v piatok povedal, že ho vo väzení nútene podrobujú rôznym osvetovým aktivitám, napríklad niekoľkohodinovému sedeniu pred portrétom šéfa Kremľa Vladimira Putina. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Navaľného blízki spolupracovníci vrátane Leonida Volkova a jeho hovorkyne Kiry Jarmyšovej označili tieto praktiky za formu mučenia. Alexeja Navaľného v polovici júna previezli z väznice v meste Pokrov do trestaneckej kolónie s prísnym režimom v meste Melechov vo Vladimirskej oblasti, ktorú jeho spojenci označujú za „jedno z najdesivejších ruských väzení“.

Navaľnyj v príspevku na Facebooku opísal, že v novom väzení, kam ho presunuli, musí päť dní v týždni sedem hodín šiť. „Po práci musíte naďalej sedieť – niekoľko hodín na drevenej lavici pod portrétom Putina,“ uviedol s tým, že toto sa nazýva osvetové aktivity. Dodal tiež, že na takejto lavici musel sedieť dokonca aj v nedeľu, keď má voľno, a to desať hodín.

Novú väznicu charakterizoval ako väzenie v rámci väzenia a priblížil, že jeho spoluväzňami sú odsúdení vrahovia. Barak, v ktorom ho držia, je podľa jeho slov obohnaný šesťmetrovým plotom.

Súd 22. marca odsúdil Alexeja Navaľného na deväť rokov väzenia na základe obvinení z podvodu a pohŕdania súdom. Moskovský mestský súd tento verdikt 24. mája potvrdil.

Russia_Election_30150-637ba03244d54880a32aac7e6de1fa4e
zdroj: SITA/AP,Valentin Egorshin

Navaľnyj, jeden z najostrejších kritikov šéfa Kremľa, v roku 2020 takmer neprežil pokus o otravu nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok. Z tohto činu obvinil ruské orgány, Kremeľ však akúkoľvek zodpovednosť – ako je obvyklé v podobných prípadoch – poprel.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá