Strata Avdijivky môže Ukrajine v budúcnosti poriadne „zavariť“. Pre Rusov môže byť príležitosťou

  • Ukrajina sa stiahla z Avdijivky po mesiacoch krvavých bojov
  • Otázne je, ako bude prebiehať ústup, a aké dôsledky bude mať pre budúcnosť Ukrajiny
ukraine withdraw
Ilustračná fotografia, TASR/AP, Roman Chop
  • Ukrajina sa stiahla z Avdijivky po mesiacoch krvavých bojov
  • Otázne je, ako bude prebiehať ústup, a aké dôsledky bude mať pre budúcnosť Ukrajiny

Pád Avdijivky po mesiacoch bojov pripomína pád Bachmutu. Medzi týmito dvoma mestami sú ale rozdiely a odlišnosti sú aj v ich dopade na budúcnosť. Kým Bachmut nebol strategicky dôležitým mestom a jeho dobytie bolo skôr politickým víťazstvom, situácia v Avdijivke je iná.

Poloha tohto mesta je kľúčová pre ďalší postup Rusov, Ukrajinci v ňom mali vybudované pevné obranné línie, ktoré siahali ešte do prvej ruskej invázie v roku 2014.

Ani obranné línie, ani vysoké straty Rusov, nedokázali zabrániť pádu mesta. Experti sa zhodujú, že dôvodom, prečo obrana mesta zlyhala je nedostatok munície, a tiež veľká prevaha ruských vojakov, ktorí útočili vo všetkých smeroch. Na jeden náboj delostreleckej munície, ktorý vystrelili Ukrajinci, pripadalo 10 ruských.

Veliteľ ukrajinskej armády Olexandr Syrskyj uviedol, že stiahnutie ukrajinských vojsk z miest má ušetriť životy vojakov.

„Na základe operačnej situácie v okolí Avdijivky, aby som sa vyhol obkľúčeniu a zachoval som životy a zdravie vojakov, rozhodol som sa stiahnuť naše jednotky z mesta a presunúť sa do obrany na priaznivejších líniách,“ Syrskyj uviedol na sociálnych sieťach X (predtým Twitter) a Facebook.

Ukrajine chýbajú nové jednotky, tvrdí analytik 

Podľa vojenského analytika Roba Leeho ide o „kritický“ moment vojny. „Veľkými otázkami teraz sú, aké nákladné bude stiahnutie a kvalita ďalšej obrannej línie,“ uviedol na sociálnej sieti X Lee.

Analytik, ktorý pôsobí vo Výskumnom ústave zahraničnej politiky uvádza, že rozdiel medzi Bachmutom a Avdijivkou spočíva, v tom, že Ukrajina momentálne nemá ďalšie zálohy v ľudských zdrojoch.  

„Na rozdiel od minuloročnej bitky pri Bachmute Ukrajina nemá rovnakú zálohu nových jednotiek, ktoré sa formujú,“ uviedol Lee.

zelensky ukraine
zdroj: TARS/AP, Efrem Lukatsky

Analytik predpokladá, že strata mesta môže mať negatívny dopad na morálku ukrajinských obrancov, a tiež na mobilizáciu ďalších. Problém ešte viac zvyšuje nedostatok munície, kvôli chýbajúcej pomoci z USA.

Kongres nebol schopný schváliť ďalší balíček vojenskej pomoci v hodnote 60 miliárd pre Ukrajinu. V Senáte prešiel hlasovaním, no teraz čaká hlasovanie republikánmi ovládanú Snemovňu reprezentantov, kde je jeho osud neznámy.

Názory analytikov na význam stiahnutia sa rôznia 

Lee uvádza, že stiahnutie z mesta môže byť náročné a môže spôsobiť Ukrajincom ťažké straty. Inštitút pre štúdium vojny (ISW) ale uvádza, že zatiaľ prebehlo koordinované sťahovanie vojsk zo strany Ukrajiny. Rusi sa podľa analytikov inštitútu môžu pokúsiť, čo najvyššie straty Ukrajincom. Ak ale kyjevské sily podniknú protiútoky, vypomstiť sa to môže paradoxne Rusom.

„Potenciálne ruské dobytie Avdijivky by nebolo operačne významné a pravdepodobne by Kremľu prinieslo iba okamžité informačné a politické víťazstvá,“ myslia si analytici a tvrdia, že Rusi nie sú naďalej schopní obsadiť aj okolité obce.

„Je veľmi nepravdepodobné, že by ruské sily dosiahli rýchly operačne významný postup z Avdijivky, ak by mesto dobyli, a potenciálne ruské obsadenie Avdijivky nanajvýš by vytvorilo podmienky pre ďalšie obmedzené taktické zisky,“ dodali analytici.

pomoc pre Ukrajinu
zdroj: TASR/AP, Libkos

Vojenský analytik Mykola Bielieskov, ktorý pôsobí v Národnom inštitúte pre strategické štúdie na Ukrajine, si ale myslí, že dobytie Avdijivky predstavuje vážny problém pre Ukrajinu. „Avdijivka je veľmi dôležitým pevným bodom v ukrajinskom systéme obrany,“ uviedol v rozhovore pre New York Times.

Tento systém mal chrániť dôležitý logistický uzol pre ukrajinskú armádu. Ten a nachádza v meste Pokrovsk, ktoré je vzdialené približne 50 kilometrov od Avdijivky.

„Prevzatie kontroly nad Avdijivky by mohlo vytvoriť príležitosť pre Rusko,“ povedal. V dlhodobom horizonte tak pád Avdijivky môže byť začiatkom ústupu aj z iných miest. Všetko ale závisí od toho, či Spojené štáty schvália ďalšiu pomoc alebo ostane Ukrajina prenechaná na pospas osudu.

Zdroje: TASR, ISW, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá