Rusi uskutočnili najväčší tankový útok od začiatku vojny. Skončil veľkým masakrom

  • Rusi sa znova rozhodli vyskúšať šťastie s mechanizovaným útokom
  • Do akcie poslali tanky a bojové vozidla, zaúradovalo ukrajinské delostrelectvo
WA 44 Vuhledar - Na snímke ukrajinskej armády z februára 2023 poškodené ruské tanky sú na poli po útoku v malom baníckom meste Vuhledar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Masaker tankov
TASR/AP, Ukrainian Armed Forces
  • Rusi sa znova rozhodli vyskúšať šťastie s mechanizovaným útokom
  • Do akcie poslali tanky a bojové vozidla, zaúradovalo ukrajinské delostrelectvo

Vojna na Ukrajine pokračuje už tretím rokom. Odvtedy sa viackrát očakávali väčšie mechanizované útoky jednej či druhej strany.

Pokusy oboch strán uskutočniť takéto ofenzívy sa ukázali ako veľmi krvavé a nákladné, čo vojakov prinútilo pohybovať sa pešo.

Ruské velenie zrejme chcelo využiť nedostatok munície na strate Ukrajiny, a tak spustilo, to, čo médiá označujú najväčší tankový útok od začiatku vojny. Najväčší útok sa ale skončil masakrom ruských tankov a iných obrnených vozidiel.

Experti z washingtonského think tanku Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uvádzajú, že ide o prvý mechanizovaný útok o veľkosti práporu od útoku na Avdijivku.

Práve okolie Avdijivky bolo zdokumentované ako cintorín ruských vozidiel, kde Rusi mali v prvých dňoch útoku stratiť desiatky vozidiel.

Drony a delostrelectvo

Najnovší incident sa odohral v sobotu neďaleko nedávno dobytého mesta Avdijivka, smerom k obci Tonenke. Rusi mali do útoku zapojiť tridsaťšesť tankov a dvanásť bojových vozidiel BMP zo 6. tankového pluku ruskej armády, ktorá je súčasťou 90. tankovej divízie.

Na ruské vozidlá ale číhala ukrajinská 25. brigáda, ktorá si všimla štyridsaťosem vozidiel dlhú kolónu.

„Dvanásť tankov a osem BMP bolo odstránených,“ napísal ukrajinský námorník, ktorý na sociálnej sieti X pôsobí pod prezývkou „Kriegsforscher“. Námorník pôsobí ako operátor bezpilotných lietadiel ukrajinskej 36. brigády námornej pechoty.

„Čisté šialenstvo,“ uzavrel Kriegsforscher.

ISW tvrdí, že geolokalizácia potvrdzuje vysoké straty v okolí Tonenke. Experti na nich dokázali identifikovať veľké množstvo ničených a poškodených ruských obrnených vozidiel a tankov.

Forbes pripomína, že nie je jasné, ako sa Ukrajincom podarilo zlikvidovať vozidlá, no mohli použiť známu taktiku. Ukrajinci si mohli tanky a BMP všimnúť za pomoci dronov, následne kolónu zasiahlo presné delostrelectvo, ktoré rozmetalo vozidlá.

Delostrelecká paľba spôsobí v radoch nepriateľa chaos a neraz aj uväzní vozidlá a ich operátorov. Na Rusov, ktorí prežijú delostrelectvo, čakajú ukrajinské drony, ktoré útočia na utekajúcich vojakov, ktorí opustili vozidlá, či na samotné tanky a BMP, ktoré sa snažia rýchlo zmiznúť z dosahu ukrajinských zbraní.

Ukrajinci taktiež môžu použiť aj protitankové míny či protitankové strely, ktoré dokončia útok.

Ukrajina má stále šancu, myslia si odborníci 

Forbes zdôrazňuje, že Ukrajinci sa uchýlili k tejto taktike potom, ako im čoraz viac chýba munícia. Republikánmi ovládaná Snemovňa reprezentantov už mesiace nie je schopná schváliť balíček vojenskej pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. Proti pomoci sa vyslovil bývalý prezident Donald Trump, ktorý túži po návrate do Bieleho domu.

Predseda Snemovne Mike Johnson tak odmieta zaradiť vojenskú pomoc do rokovania v dolnej komore Kongresu.

Ukrajinci by mali v blízkej budúcnosti dostať muníciu, ktorú jej zabezpečila koalícia vedená českým prezidentom Petrom Pavelom. Česi avizovali, že sa im podarilo lokalizovať 800-tisíc delostreleckých nábojov, ktoré sú dostupné ku kúpe, mimo Európy.

Neskôr český minister zahraničia Jan Lipavský uviedol, že iniciatíva vyzbierala dostatok peňazí na kúpu 1,5 milióna delostreleckých granátov.

Práve táto iniciatíva má dočasne zaplátať dieru po výpadku americkej pomoci, ktorej schválenie je v nedohľadne. Otázne je tiež, kto vyhrá novembrové voľby a ako sa to následne premietne do situácie na Ukrajine.

Analytici z ISW si ale myslia, že odrazenie najnovšieho ruského tankového útoku ukazuje, že Ukrajina má naďalej šancu dosiahnuť významné výsledky na bojisku.

„Schopnosť Ukrajiny brániť sa proti útoku z 30. marca, najmä pri Avdijivke, kde boli ukrajinské sily nútené rýchlo sa stiahnuť do nových obranných pozícií po strate mesta, je pozitívnym ukazovateľom schopnosti Ukrajiny brániť sa budúcim rozsiahlym ruským útokom očakávaným počas ruskej útočnej operácie v lete 2024,“ uzatvárajú ISW.

Zdroje: ISW, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá