Pole neďaleko Avdijivky sa premenilo na cintorín tankov. Rusi posielajú vojakov do „mlynčeka na mäso“

  • Rusi pokračujú v útoku na Avdijivku
  • Stratili pritom už stovky vozidiel a tisícky vojakov
  • Pole neďaleko mesta sa zmenilo na cintorín vozidiel
WA 44 Vuhledar - Na snímke ukrajinskej armády z februára 2023 poškodené ruské tanky sú na poli po útoku v malom baníckom meste Vuhledar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.
TASR/AP, Ukrainian Armed Forces
  • Rusi pokračujú v útoku na Avdijivku
  • Stratili pritom už stovky vozidiel a tisícky vojakov
  • Pole neďaleko mesta sa zmenilo na cintorín vozidiel
Ukrajinské „mesto duchov“ Avdijivka sa stalo miestom tvrdých bojov medzi ruskými vojakmi, ktorí útočia, a ukrajinskými obrancami.

Tvrdé boje dokazujú aj zábery z drona, ktorý zachytáva pole o veľkosti 2 kilometrov štvorcových, ktoré sa premenilo na cintorín pre ruské vozidlá.

Komputer Swiat uvádza, že na poli leží už 50 zničených ruských vozidiel. Odvoláva sa pritom na zábery z dronu ukrajinskej 1. obrnenej brigády, ktoré zachytávajú túto skazu. Rusov to napriek tomu neodradilo a naďalej posielajú vozidlo za vozidlom a vojaka za vojakom do danej oblasti.

Zničené vozidlá je dokonca vidieť na satelitných záberoch. Analytici z Frontelligence Insight na základe satelitných fotografií od spoločnosti Maxar a Planet Lab identifikovali vyše sto vozidiel, ktoré Rusi stratili počas útoku na Avdijivku. Medzi nimi boli moderné vozidlá, rovnako ako aj múzejné kúsky, ktoré Rusi v poslednej dobe vyťahujú zo skladov.

Experti z washingtonského think tanku Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uviedli, že straty Rusov v oblasti obrnených vozidiel budú v budúcnosti predstavovať problém pre plánované ruské mechanizované ofenzívy. 

Rusi pokračujú v útoku aj napriek vysokým stratám 

Avdijivka momentálne dostala pomenovanie „druhý Bachmut“. Rusi pokračujú v útoku na miesto napriek ťažkým stratám, ktoré utrpeli.

Britské ministerstvo obrany tvrdí, že straty na tomto úseku frontu sú pravdepodobne najťažšie, aké Rusko utrpelo tento rok. Predpokladá sa, že sa pohybujú v tisícoch vojakov na ruskej strane.

Ukrajincom pomáhajú starostilo vybudované obranné línie. Zabrať dostáva aj ukrajinské delostrelectvo a drony, ktoré sú často príčinou konca ruských vozidiel.

Rusi sa podľa analytikov vrátili k starej taktike, ktorú používali počas dobývania Bachmutu. Vojakov posielajú do „mlynčeka na mäso“, to znamená, že ich posielajú na istú smrť v takzvaných ľudských vlnách. V Bachmute sa im táto taktika osvedčila, napriek tomu, že si vyžiadala množstvo životov na strane Rusov aj žoldnierov z wagnerovej skupiny.

Vojaci postupne meter za metrom dobývali mesto, i keď každý meter bol vykúpený krvou vojakov, až kým sa ukrajinskí obrancovia nevyčerpali alebo im nedošla munícia.

Katastrofa v Bachmute, ruiny budov
zdroj: TASR/AP, Libkos

Hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu John Kirby dokonca novinárom vo Washingtone prezradil, že Rusi majú popravovať vlastných vojakov, ak odmietnu splniť rozkaz.

„Máme informácie, že ruská armáda v skutočnosti popravovala vojakov, ktorí odmietajú plniť rozkazy,“ povedal Kirby na tlačovej konferencii.

„Máme tiež informácie, že ruskí velitelia sa vyhrážajú popravou celých jednotiek, ak sa budú snažiť ustúpiť pred paľbou ukrajinského delostrelectva,“ povedal ďalej.

Kirby vysvetlil, že ruské jednotky naďalej trpia slabou morálkou a problémy majú aj s logistikou. Ruskí vojaci nemajú často ani čo jesť. „Je trestuhodné myslieť na to, že by ste popravili vlastných vojakov, pretože nechceli plniť rozkazy, a teraz sa vyhrážať popravou celých jednotiek, je to barbarstvo. Myslím si však, že je to symptóm toho, ako slabo vedia ruskí vojenskí vodcovia, čo robia, a ako zle to zvládli z vojenského hľadiska,“ dodal.

Dobytie mesta by bolo symbolické, môže to byť však aj pasca

Experti si myslia, že útok na Avdijivku je pokusom Rusov prevziať iniciatívu. Mesto, ktoré v roku 2014 dobyli proruské sily, a následne ho Ukrajinci dobyli späť, má symbolickú hodnotu. Je to miesto odporu v Donecku. Okrem toho by jeho dobytím kontrolovali cesty a územia, ktoré teraz Ukrajincom umožňujú podnikať vpády na územie Donecka, ktoré okupujú Rusi.

Nie je však vylúčené, že Rusi sa pokúšajú vylákať Ukrajincov z juhu krajiny. Práve tam sa sústredí ukrajinská ofenzíva, ktorá chce ovládnuť mesto Melitopol. Zatiaľ však Ukrajinci do tejto pasce nepadli a spoliehajú sa hlavne na svoje aktuálne sily v Donecku.

Zdroje: Komputer Swiat, Frontelligence Insight, ISW, MoD

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá