EXKLUZÍVNE Irán útočí na Izrael, USA zasahujú: Expert prehovoril o kríze na Blízkom východe

  • Kríza na Blízkom východe eskaluje
  • Irán zaútočil na Izrael, reaguje na smrť generálov
  • Odborník vysvetľuje, čo sa vlastne v regióne deje
Útok Iránu na Izrael, zosnulý generál, mapa
Ilustračná fotografia – útok Iránu na Izrael TASR/AP/Vahid Salemi, TASR/AP/Graphic
  • Kríza na Blízkom východe eskaluje
  • Irán zaútočil na Izrael, reaguje na smrť generálov
  • Odborník vysvetľuje, čo sa vlastne v regióne deje

Konflikt na Blízkom východe sa prehlbuje a po noci zo soboty na nedeľu stojí pred množstvom otáznikov. Irán totiž spustil vzdušný útok na Izrael, čím reagoval na elimináciu iránskych generálov v Sýrii. Podľa Jeruzalema šlo zároveň o člena teroristickej organizácie Hizballáh pôsobiacej v Libanone, ktorá opakovane útočila na sever Izraela.

Z iránskych území vyštartovalo približne 300 dronov, informujeme v našom ONLINE článku. Izraelské obranné sily (IDF) tvrdia, že sa im podarilo zostreliť 99 percent z nich. Pomáhali im pritom aj americká armáda či britské a jordánske letectvo. Na juhu krajiny hlásia zranené 7-ročné dievča, došlo tiež k jednému zásahu izraelskej vojenskej základne.

Situácia na Blízkom východe eskalovala 7. októbra 2023, keď na izraleské dediny zaútočilo extrémistické hnutie Hamas pôsobiace v pásme Gazy. Ozbrojenci páchali zverstvá, upaľovali či stínali ľudí vrátane žien, detí či seniorov, dokazujú videá. Približne 1 140 ľudí prišlo o život a ďalších 250 osôb uniesli do pobrežnej enklávy ako rukojemníkov.

Izrael reagoval spustením pozemnej operácie a ostreľovania palestínskej enklávy. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré spadá pod správu Hamasu, tvrdí, že v Gaze prišlo o život viac ako 31 000 ľudí. Tieto údaje však nie je možné nezávisle overiť.

Okrem toho prevládajú dlhodobé nepokoje v Červenom mori, kde jemenskí militanti zvaní Húsíovia ohrozujú medzinárodný obchod a cielia na nákladné lode.

Čo sa teda v regióne deje a v čom spočíva táto kríza? Startitup sa zhováral s Jozefom Lenčom

V jednoduchosti by sa dalo povedať, že v regióne pôsobia Iránom podporované militantné skupiny. Tie fungujú v troch častiach regiónu Blízkeho východu a sústreďujú sa štyri primárne ciele, hovorí politológ a odborník na Blízky východ Jozef Lenč.

Je známe, že Teherán podporuje približne štyridsať rôznych organizácií. Patria sem aj spomínaní Húsíovia v Jemene, Islamský odpor v Iraku a Sýrii či Hizballáh v Libanone. Výnimkou podľa mnohých nie je ani Hamas v pásme Gazy, čo Lenč nevylučuje, ale nejde podľa neho o hlavný cieľ iránskej podpory.

Na čo sa tieto organizácie sústreďujú?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Times of Israel, IslamQA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá