Krym pod paľbou. Ukrajinci zničili loď, ponorku za stovky miliónov a drahý Triumf

  • Útoky na Rusmi okupovaný Krym pokračujú, zasiahnutý mal byť systém protivzdušnej obrany
  • Ukrajinci boli mimoriadne úspešní, zničiť mali ponorku, loď a otázny je tiež osud suchého doku
Krym pod paľbou. Ukrajinci zničili loď, ponorku za stovky miliónov a drahý Triumf
TASR/AP, Wikimedia/British MOD/José María Casanova Colorado/Соколрус
  • Útoky na Rusmi okupovaný Krym pokračujú, zasiahnutý mal byť systém protivzdušnej obrany
  • Ukrajinci boli mimoriadne úspešní, zničiť mali ponorku, loď a otázny je tiež osud suchého doku

Útoky na Rusmi okupovaný Krym pokračovali aj v noci na štvrtok. Útok prebiehal v blízkosti mesta Jevpatorija na anektovanom polostrove Krym, kde došlo k mohutným explóziám. Tentokrát Ukrajinci zrejme mierili na základňu protivzdušnej obrany. Informovala o tom TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru DPA.

„Pravdepodobne došlo k úderu na základňu (ruskej) protivzdušnej obrany medzi mestskými časťami Moločnoje a Ujutnoje,“ informoval vo štvrtok ráno opozičný kanál Crimeanwind na platforme Telegram.

Portál Ukrajinská pravda, tvrdí, že Ukrajincom sa podarilo úspešne zničiť systém protivzdušnej obrany Triumf v hodnote 1,2 miliardy dolárov. Najskôr mali Ukrajinci zničiť radary a antény protivzdušnej obrany pomocou dronov. Potom mali zaútočiť na samotné batérie S-300 a S-400 pomocou striel Neptun.  

Ruská armáda útok bezprostredne nepotvrdila, ale informovala, že protivzdušná obrana počas noci zostrelila celkovo 11 dronov.

Miestni obyvatelia v noci na štvrtok explózie pri Jevpatorii nafilmovali, píše DPA. Na snímkach a videozáznamoch vidieť plamene a dym stúpajúce do veľkej výšky. 

Prístavné kúpeľné mesto Jevpatorija leží na západnom pobreží Krymského polostrova, ktorý z pohľadu medzinárodného práva stále patrí Ukrajine, ale od roku 2014 je anektovaný Ruskom.

Hovorkyňa veliteľstva južného zoskupenia ukrajinských síl Natalija Humeňuková spresnila, že v okolí tohto mesta sa nachádza a viacero armádnych objektov, ktoré sú považované za legitímne vojenské ciele.

Podľa vyjadrení ruskej strany sa terčom útoku vodných dronov stal aj hliadkovací čln Sergej Kotov, patriaci do ruskej čiernomorskej flotily. Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že útok na čln bol zmarený a že bolo zničených dovedna päť vodných dronov.

V stredu boli Ukrajinci mimoriadne úspešní 

Intenzívne útoky začali v stredu ráno, keď sa Kyjevu podarilo zasiahnuť Sevastopoľskú lodenicu, ktorá začala po útoku horieť. Lodenica pritom nesie strategický význam, pretože v sú v nej opravované plavidlá ruskej Čiernomorskej flotily. Rusi priznali, že Ukrajincom sa podarilo zasiahnuť ich dve lode, ktoré akurát podstupovali opravy.

Podľa viacerých zdrojov, ktoré sa odvolávajú aj na satelitné zábery, sa Ukrajincom malo podariť zasiahnuť suchý dok, a v ňom ponorku a výsadkovú loď Čiernomorskej flotily.

Konkrétne malo ísť o útočnú ponorku Rostov na Done triedy Kilo, ktorú poháňa dieselovo-elektrický pohon. Jej hodnota sa pohybuje na úrovni 200 – 300 miliónov. Podľa námorného analytika H. I. Suttona ide o jednu zo štyroch ponoriek triedy Kilo, ktoré sa pohybujú v Čiernom mori. 

Druhým zasiahnutým plavidlom mala byť výsadková loď Minsk triedy Ropucha.

Ich oprava zrejme nebude možná 

The Warzone portálu The Drive uvádza, že Minsk je vážne poškodený, a to až do takej miery, že jeho oprava nemusí byť možná. Raketa mala zasiahnuť konštrukciu lode takou silou, až sa prepadla do suchého doku. To isté platí aj o ponorke, ktorá má byť vyhorená. Otázny je aj osud samotného suchého doku, ktorý sa javí ako veľmi poškodený. 

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Ukrajinci na útok na lodenice použili rakety s plochou dráhou letu i námorné drony. Podľa expertov je pravdepodobné, že Kyjev použil darované britsko-francúzske rakety Storm Shadow, známe aj pod menom SCALP. Tie nesú stíhacie lietadlá ukrajinských ozbrojených síl, ktoré ich často používajú spoločne s návnadami a protiradarovými strelami. 

Veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk poďakoval svojim pilotom za „vynikajúcu bojovú prácu“, čím poukázal na pravdepodobnosť ich zapojenia.

Útok na suchý dok je pre ukrajinské sily úspechom, pretože významne limituje schopnosť ruských agresorov na opravu lodí. Znefukčnenie ponorky triedy Kilo tiež môže Rusov zabolieť, pretože ju používali na útoky protilodnými strelami Kalibr na ukrajinské ciele. Vyloďovacia loď zas plnila aj logistickú úlohu a Rusi ju používali na prepravu materiálu na okupovaný Krym. 

Zdroje: Ukrajinská pravda, TASR, Warzone

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá