Slovensko je rarita EÚ: Takmer 93 % z nás žije „vo vlastnom“. Odborníci prezradili, čo za tým stojí

  • Viac ako 90 % Slovákov nehnuteľnosti vlastní
  • Je za tým viacero faktorov, zlyháva aj štát
  • Bohatstvo v podobe bytu alebo domu je ale len teoretické
Muž a žena v obývačke
Ilustračné foto, Canva/ Portra from Getty Images Signature
  • Viac ako 90 % Slovákov nehnuteľnosti vlastní
  • Je za tým viacero faktorov, zlyháva aj štát
  • Bohatstvo v podobe bytu alebo domu je ale len teoretické

Na Slovensku žije vo vlastnej domácnosti, teda v dome alebo v byte, podľa dát z Eurostatu 92,9 % ľudí. V rámci Európskej únie je teda naša krajina na druhom mieste v počte vlastníkov nehnuteľností, hneď za Rumunskom, v ktorom je to na úrovni až 95,3 %.

Odborníci sa zhodujú, že túžba Slovákov bývať „vo vlastnom“ je najmä kultúrnou záležitosťou. Ekonomický analytik Tatra banky Tibor Lörincz si myslí, že dôvod, prečo u nás ľudia inklinujú k vlastníctvu a nedávajú prednosť nájomnému bývaniu, je hlavne možnosť relatívne lacno kúpiť bývalé družstevné byty po zmene režimu v roku 1989. Vtedy sa podľa neho dostala k lacnej nehnuteľnosti významná časť populácie.

Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik sa pre Startitup vyjadril, že zásadnú rolu zohralo takzvané rozpustenie bytového fondu bývalých družstiev. Väčšina obyvateľov využila možnosť lacného odpredaja, pretože za nízku zostatkovú sumu Slováci mohli získať bývanie do osobného vlastníctva. Vytvoril sa tak obrovský trh súkromných nehnuteľností v kombinácii s rodinnými domami, ktoré mali občania vo vlastníctve už od nepamäti.

„Súčasne platí, že Slováci považujú dlhodobo nehnuteľnosti za najlepšiu investíciu. Štatistiky ukazujú, že pri drvivej väčšine obyvateľstva tvorí väčšinu ich majetku práve nehnuteľnosť. Preto sa obyvatelia Slovenska napríklad pri nedávnom porovnaní osobného majetku ocitli pred obyvateľmi bohatého Nemecka, kde je vlastníctvo nehnuteľnosti menšinové,“ hovorí Búlik.

Vlastniť nehnuteľnosť neznamená byť bohatý

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Eurostat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá