Lívia robí z bytov dvoj-byty. Architektka prezradila viac o projekte, ktorý na Slovensku nemá obdoby

  • Byty prerába na dvoj-byty
  • Unikátny koncept zatiaľ takmer nikto nepozná
  • Detaily rekonštrukcií prezradila pre Startitup
Na snímke architektka Lívia Krupová z AtelierFOR.
Lívia Krupová sa nového konceptu nezľakla AtelierFOR
  • Byty prerába na dvoj-byty
  • Unikátny koncept zatiaľ takmer nikto nepozná
  • Detaily rekonštrukcií prezradila pre Startitup

Ponúka niečo, na čo v našich končinách nie sme zvyknutí. Z obyčajného trojizbového bytu dokáže Lívia Krupová so svojím Ateliér FOR vytvoriť niečo, čo sa nazýva dvoj-byt. Dvoj-byt je stále jeden byt, no stavebne predelený na dva a dokáže to, čo dva byty vedľa seba. Ten menší obyčajne vznikne z kuchyne alebo z izby, a tak dostal meno „izbobyt-byt“, čo je pojem, o ktorom si pravdepodobne ešte nepočul.

Čo sa pod týmito pojmami skrýva? Je náročné vytvoriť dvoj-byt? Má to na Slovensku budúcnosť? To všetko, a o mnoho viac, prezradila architektka v rozhovore pre Startitup.

  • O čo v dvoj-byte ide
  • Aké má tento druh riešenia výhody
  • Či je možné vytvoriť dvoj-byt z každého bytu
  • Kde je budúcnosť v bývaní

Netradičný koncept

Kto všetko stojí za týmto projektom? Čomu ste sa venovali predtým, ako ste s ním začali?

Rekonštrukciám bytov na kľúč sa venujem posledných 10 rokov v mene mojej spoločnosti Ateliér FOR, ktorá bola založená v roku 2010. A doposiaľ sa mi podarilo fyzicky zrealizovať 3 dvoj-byty. Som vyštudovaná architektka, no môj vzťah s priestorom sa formoval omnoho skôr, dá sa povedať, že od útleho detstva. Už vtedy sa mi vytváral zmysel či cit pre priestor, ktorý predurčil výber môjho povolania. Predtým, ako som sa úplne osamostatnila a začala realizovať svoju tvorbu, som získavala cenné skúsenosti na rezidenčných projektoch v Bratislave a svojho času aj v írskom Dubline. Mojím najväčším projektom, na ktorom som participovala, bola Eurovea.  

Čo bolo v rámci tejto spolupráce vašou úlohou?

Vždy som mala na starosti rezidenčnú časť. Či už v Bratislave, alebo v Írsku. Je to moja celoživotná doména, ktorej sa venujem.

Spomínate vzťah k priestoru už v detstve. Čo bolo teda impulzom k tomu, že ste sa rozhodli v tom podnikať?

Má to také dve roviny. Nebavilo ma robiť pre niekoho niečo, čo ma nebavilo a súčasne ma bavilo robiť pre seba niečo, čo ma bavilo (smiech). Čaro vlastnej realizácie sa s čarom kreslenia nekonečných výkresov nedá ani porovnať. Keď som opustila všetky korporáty a ateliéry a rozhodla som sa pracovať sama pre seba, tak to bol práve od útleho detstva vypestovaný cit pre priestor, zvedavá odvaha a chuť experimentovať, na ktoré som sa mohla spoľahnúť.

Sama o sebe môžem povedať, že som expertka na prácu s priestorom, pretože návrhom či rekonštrukciou viem aj z malého priestoru vyťažiť všetok aj netušený potenciál v prospech klienta. To cítite, keď máte svoj dream job. Môj dominantný pocit z „práce“ je, že sa s priestorom proste hrám. Fascinuje ma, čo všetko priestor dokáže. Preto som presvedčená, že neexistuje zlý priestor, len ten zle riešený. A mojím krédom je: „Viac miesta pre život“.

Na snímke obývačka s kuchyňou v dvoj-byte.
zdroj: AtelierFOR
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá