Srdce Európy sa miliardármi hemží, Slovensko má hneď dvoch (REBRÍČEK)

  • Forbes zostavil rebríček najbohatších ľudí zo strednej Európy
  • Miliardári žijú v Česku, Maďarsku aj na Slovensku
Mateschitz a haščák
Majiteľ spoločnosti RedBull Mark Mateschitz a slovenský podnikateľ Jaroslav Haščák TASR/Jakub Kotian, AP/Luca Bruno
  • Forbes zostavil rebríček najbohatších ľudí zo strednej Európy
  • Miliardári žijú v Česku, Maďarsku aj na Slovensku

Prednedávnom sme ťa informovali o ľuďoch, ktorí svojim bohatstvom prekonali všetkých ostatných a obsadili prvé priečky zoznamu najmajetnejších ľudí sveta. Je už tradíciou, že veľkú časť rebríčka obsadia ľudia pochádzajúci z ekonomických veľmocí, akou sú napríklad Spojené štáty americké.

Naopak, región, v ktorom sa nachádza Slovensko, už spravidla jemne zaostáva. Neznamená to však, že v strednej Európe sa nenachádzajú ľudia s astronomickým bohatstvom. Portál Forbes priniesol zoznam miliardárov, ktorým sa podarilo nahromadiť rozprávkový majetok aj napriek tomu, že začínali v menej prajnej časti sveta.

Rakúsko

Rakúsko má deväť miliardárov s celkovým majetkom 69,55 miliardy eur. Krajina s počtom obyvateľov 9 miliónov a HDP na obyvateľa 47,93-tisíca eur je známa svojimi silnými ekonomickými základmi.

Najbohatším Rakúšanom je Mark Mateschitz, ktorý zdedil 49-percentný podiel v spoločnosti Red Bull po svojom otcovi, Dietrichovi Mateschitzovi. S majetkom 36,43 miliardy eur sa umiestnil na 31. mieste svetového rebríčka miliardárov. Je teda aj najbohatším človekom zo stredoeurópskeho regiónu.

Okrem neho sú medzi najbohatšími Rakúšanmi aj Georg Stumpf, ktorého majetok dosahuje 11,59 miliardy eur a Johann Graf s majetkom 6,53 miliardy eur.

Česká republika

V Českej republike žije 11 miliardárov s celkovým majetkom 61,36 miliárd eur. Krajina má 10,5 milióna obyvateľov a HDP na obyvateľa 25,39-tisíca eur.

Najbohatšou osobou je Renáta Kelnerová s rodinou, ktorá zdedila majetok po svojom manželovi Petrovi Kellnerovi. Jej majetok sa odhaduje na 16,56 miliardy eur. Ďalší významní miliardári sú Karel Komárek, ktorý má majetok 8,74 miliardy eur, a Daniel Křetínský, ktorého majetok dosahuje 8,65 miliardy eur.

Poľsko

Poľsko má osem miliardárov, ktorí spolu vlastnia majetok v hodnote 24,38 miliardy eur. Počet obyvateľov Poľska je 37,7 milióna a HDP na obyvateľa je 16,84-tisíca eur.

Najbohatším Poliakom je Michal Solowow s majetkom 6,35 miliardy eur. Solowow je známy ako investor a automobilový pretekár. Medzi ďalšími bohatými Poliakmi nájdeme Tomasza Biernackiho, ktorý má majetok 5,06 miliardy eur, a Jerzyho Staraka s majetkom 4,14 miliardy eur.

Ukrajina

Ukrajina má, napriek svojej zložitej situácii, päť miliardárov s celkovým majetkom 8,65 miliardy eur. Krajina má 43,8 milióna obyvateľov a HDP na obyvateľa len 4,14-tisíca eur.

Najbohatším Ukrajincom je Rinat Achmetov s majetkom 3,68 miliardy eur. Jeho podnikateľské aktivity zahŕňajú oceliarstvo a baníctvo. Ďalšími významnými miliardármi sú Viktor Pinčuk s majetkom 1,84 miliardy eur a Vadim Novinsky, ktorého majetok dosahuje 1,1 miliardy eur.

Slovensko

Slovensko má dvoch miliardárov s celkovým majetkom 3,13 miliardy eur. Krajina má 5,5 milióna obyvateľov a HDP na obyvateľa 19,6-tisíca eur.

Na snímke jaroslav haščák a Eduard Maták
zdroj: TASR/Martin Baumann

Najbohatším Slovákom je Jaroslav Haščák s rodinou, ktorého majetok dosahuje 1,65 miliardy eur. Haščák je spoluzakladateľom Penta Investments, ktorá je aktívna v zdravotníctve, realitách a stávkovaní. Druhým miliardárom je Ivan Chrenko s majetkom 1,47 miliardy eur, ktorý podniká v oblasti realít a investícií.

Maďarsko

Maďarsko má päť miliardárov s celkovým majetkom 6,26 miliardy eur. Počet obyvateľov krajiny je 9,7 milióna a HDP na obyvateľa je 17-tisíc eur.

Najbohatším Maďarom je Lőrinc Mészáros s majetkom 1,56 miliardy eur, ktorý podniká v stavebníctve. Jeho bohatstvo je úzko späté s premiérom Viktorom Orbánom. Medzi ďalšími miliardármi sú Sándor Csányi, ktorého majetok dosahuje 1,47 miliardy eur, a Zsolt Felcsuti s majetkom 1,2 miliardy eur.

 
Zdroj: Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá