Toto sú najbohatší ľudia sveta za rok 2023: Zahanbiť sa nenechali ani Slováci

  • Prvé priečky zoznamu najbohatších ľudí obsadili známe mená
  • Nechýbal Musk ani Bezos
  • „Miliardoví“ boli aj Slováci
musk haščák
Ilustračná fotografia, TASR/AP/Ebrahim Noroozi, TASR/Martin Baumann
  • Prvé priečky zoznamu najbohatších ľudí obsadili známe mená
  • Nechýbal Musk ani Bezos
  • „Miliardoví“ boli aj Slováci

Niektorí ľudia hlboko do vrecka naozaj nemajú. Práve naopak. Majetky ekonomickej elity sú obrovské, pričom často prevyšujú aj HDP celých krajín. Portál Forbes zostavil zoznam ľudí, ktorým sa za rok 2023 vodilo najlepšie zo všetkých. Tu je „veľká päťka“, ktorá obsadila prvé priečky.

1. Bernard Arnault – 211 miliárd USD

Arnault je hlavou luxusného konglomerátu LVMH, ktorý zahŕňa značky ako Louis Vuitton, Sephora či Moët Hennessy. Dokopy LVMH vlastní zhruba 60 dcérskych spoločností a 75 luxusných značiek.

Jeho strategické akvizície a zmysel pre luxusné značky transformovali LVMH na svetového lídra v oblasti luxusného tovaru. Arnault v tejto oblasti podniká už od roku 1984 a kvôli svojim agresívnym obchodným taktikám je známy aj pod prezývkou „Terminátor“.

2. Elon Musk – 180 miliárd USD

Muska v dnešnej dobe treba predstavovať len málokomu. Je vizionárom v oblasti technológií a podnikania, známym vďaka svojim rolám v automobilke Tesla či v komerčnej vesmírnej spoločnosti SpaceX. Skrz jeho aktivity v oblasti elektromobility, obnoviteľnej energie a vesmírneho prieskumu sa snaží zmeniť budúcnosť dopravy či dostať ľudstvo na Mars.

V uplynulých rokoch sa však stal aj čiastočne kontroverznou postavou. Prispela k tomu napríklad Muskova kúpa platformy Twitter, ktorú následne premenoval na X a zaviedol v rámci nej mnoho otáznych zmien. Opätovne napríklad sprístupnil účty šíriace extrémistické názory a dezinformácie či vyhodil veľkú časť zamestnancov.

3. Jeff Bezos – 114 miliárd USD

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos radikálne zmenil maloobchod prostredníctvom e-commerce a cloud computingu. Jeho inovácie z Amazonu urobili jednu z najhodnotnejších spoločností na svete. Začínal pritom v obyčajnej garáži v americkom meste Seattle.

jeff bezos
zdroj: TASR/AP/Invision/Evan Agostini

Podobne ako Musk, aj on sa v súčasnosti snaží preraziť v oblasti komerčných vesmírnych letov. Bezosova spoločnosť Blue Origin bola vôbec prvou, ktorá do vesmíru vypravila posádku zloženú výhradne z civilistov.

4. Larry Ellison – 107 miliárd USD

Je spoluzakladateľom spoločnosti Oracle, jednej z vedúcich spoločností na trhu podnikovej softvérovej výbavy. V súčasnosti sú základom korporátnej infraštruktúry po celom svete. Jeho stratégie v oblasti softvéru a cloud služieb posilnili postavenie Oracle ako kľúčového hráča v IT priemysle.

5. Warren Buffet – 106 miliárd USD

Warren Buffett, známy ako „veštec z Omahy“, je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias. Jeho filozofia hodnotového investovania a riadenia medzinárodného konglomerátu Berkshire Hathaway z neho urobila legendu vo svete financií.

Miliardárov majú aj Slováci

Slovenský Forbes tiež predstavil obdobný rebríček s názvom Najbohatší Slováci 2023 a jeho členovia dosahujú súhrnne majetok v odhadovanej hodnote takmer 15 miliárd eur. Celkovo sa medzi 38 najbohatšími Slovákmi nachádzajú iba tri ženy a do rebríčka pribudli dve nové mená.

Najbohatším Slovákom zostáva s odhadovanou hodnotou majetku 1,7 miliardy eur Ivan Chrenko. Majetok mu medziročne klesol z vlaňajších 1,83 miliardy eur. Jeho HB Reavis má za sebou tiež zásadnú zmenu stratégie v podobe rozdelenia na dve časti.

Jednu zameranú na development a druhú spravujúcu hotové nehnuteľnosti. Dôvodom nižšieho ohodnotenia Chrenkovho majetku je precenenie majetku jeho firmy pre zložitú situáciu na európskom realitnom trhu. Firma sa tak vlani po dvoch rokoch opäť dostala do straty.

Druhú pozíciu v tohtoročnom zozname najmajetnejších Slovákov si udržala rodina Haščáková so sumou 1,46 miliardy eur, ktorá kontroluje významný podiel vo finančnej skupine Penta Investments.

Hačšáka obvinili v kauze Gorila
zdroj: Startitup/Matej Krajčovič

Zastupuje ju manželka zakladateľa Jaroslava Haščáka Valeria, ktorá je správkyňou a jednou z beneficientov českého zvereneckého fondu T69, kam Haščák, niekdajší managing partner Penty, presunul časť svojho podielu. Ďalšími beneficientami fondu sú ich dvaja synovia.

Vlani výsledky Penty najsilnejšie ovplyvnila výkonnosť siete lekární Dr. Max, predaj poľského obchodného reťazca Empik či mimoriadny zisk v hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom. Pente sa vlani podľa magazínu Forbes celkovo darilo, čo sa odrazilo aj na vyššom hodnotení majetku Haščákovcov. Odstup od Ivana Chrenka ako jednotky v rebríčku sa tak opäť zúžil.

Na tretiu priečku sa v rebríčku najbohatších Slovákov dostalo rodinné a podnikateľské duo Tkáčovcov so sumou 920 miliónov eur. Otec Jozef a syn Patrik si svoju pozíciu tento rok ešte viac upevnili. Finančná skupina J&T Finance Group, v ktorej má Jozef Tkáč najväčší podiel a Patrik je v jej vedení, má za sebou podľa magazínu Forbes výborný rok.

Najviac vlani do výsledkov skupiny J&T Finance Group prispel rast úrokových výnosov. V prevádzke zaznamenala skupina rekordný zisk, v čistom vyjadrení bol však nižší než v predchádzajúcom roku.

Zdroje: Forbes, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá