Vkladné knižky končia. Slováci na nich majú zabudnuté milióny, uložiť ich môžu oveľa výhodnejšie

  • Nové vkladné knižky banky už roky nevydávajú
  • Ak si knižku zrušíš do konca mája, získaš ešte lepší úrok
  • Peniaze môžeš „otočiť“ aj inak
vkladná knižka
Ilustračný obrázok, Freepik
  • Nové vkladné knižky banky už roky nevydávajú
  • Ak si knižku zrušíš do konca mája, získaš ešte lepší úrok
  • Peniaze môžeš „otočiť“ aj inak

Ak máš ešte doma zapatrošenú vkladnú knižku, je najväčší čas vytiahnuť ju. Banky ich totiž rušia, držitelia vkladných knižiek dostávajú v týchto dňoch oznámenia o vypovedaní zmluvy.

Ich zánik banky avizovali už v minulosti, nové sa nevydávajú už roky. Finanční odborníci radia, ako úspory zhodnotiť čo najvýhodnejšie. O zániku vkladných knižiek informovala RTVS.

Na knižkách máme milióny

V minulosti bolo založenie vkladnej knižky veľmi atraktívnym spôsobom, ako si navýšiť úspory. Kedysi sa tieto peniaze zhodnocovali až 16-percentným úrokom. V posledných rokoch to bolo už na nule a pre väčšinu ľudí slúžili vkladné knižky len ako úschovňa peňazí.

Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik pre RTVS vysvetlil, že z hľadiska dlhodobejšieho sporenia je vkladná knižka nevhodná. Nezarobí totiž ani na infláciu a v zásade prináša iba garantovanú stratu.

Slováci pritom na starých vkladných knižkách držia množstvo peňazí, ktoré by sa im mohli s využitím inej finančnej stratégie navyšovať. „Na vkladných knižkách evidujeme v rámci celého Slovenska 800 miliónov eur,“ uviedol výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.

Investíciu si treba rozmyslieť

Podľa odborníkov na financie je potrebné si premyslieť, ako s financiami na vkladnej knižke človek bude narábať. V prvom kroku je dôležité zvážiť, či peniaze človek potrebuje mať k dispozícii kedykoľvek a ihneď, alebo nie a peniaze necháte zarábať.

„Ak ich potrebujem ako svoju okamžitú rezervu na nepredvídateľné udalosti môžem si peniaze z vkladnej knižky len vybrať a uložiť si ich napríklad na sporiaci účet alebo podúčet k bežnému účtu,“ uviedol finančný analytik Búlik.

Zhodnotenie úspor pri klasickom bežnom účte však nie je žiadne. Ak chceš, aby ti peniaze pribudli, je nutné aby si ich vložil na termínovaný účet. V nich si peniaze odložíš na istú dobu. Podľa toho, ako dlho máš na účte tieto peniaze, sa ti z nich podľa úroku, ktorý banka na dané obdobie ponúka, nazbierajú ďalšie.

Výhodou je, že okrem presunu financií na účet už nemusí sporiteľ nič iné robiť. Peniažky mu každým rokom pribúdajú, pričom väčšina bánk má veľmi dobré úroky. 

Napríklad Slovenská sporiteľňa na svojom webe avizuje, že ak si zrušíš vkladnú knižku do 31. mája 2024 v a prenesieš ich na Vkladový účet s termínovaným vkladom s viazanosťou na 6, 12, 24 alebo 36 mesiacov, tak k základnému garantovanému úroku získaš navyše +0,5 % ročne. 

Doba viazanosti a základný ročný úrok v Slovenskej sporiteľni 

  • 1 mesiac = 0,01 % ročne 
  • 6 mesiacov = 1,50 % ročne
  • 12 mesiacov = 1,70 % ročne
  • 24 mesiacov = 2 % ročne 
  • 36 mesiacov = 2,5 % ročne

Ak si u nich vkladnú knižku zrušíš do 31. 5. 2024, získaš navyše ešte 0,5 % ročne. 

Kedy sa oplatí investovať?

Ak chceš, aby sa ti peniaze znásobili v oveľa väčšej miere, odborníci odporúčajú investovať ich. „Predovšetkým do dlhopisových alebo zmiešaných podielových a ETF fondov. Ak chcem investovať predovšetkým na dôchodok, mal by som sa rozhodne snažiť čo najviac akciovo, teda do akciových podielových fondov alebo ETF fondov,“ povedal finančný analytik Búlik. 

Okrem ETF a akciových fondov investičný analytik FinGO.sk František Burda pre RTVS vysvetlil, že ak chce človek peniaze navýšiť, môže tiež nakúpiť zlato, niektorí aj kryptomeny. Sporiteľom, ktorí sa nerozhodnú pre žiadnu z týchto alternatív, pošlú banky úspory z vkladných knižiek na ich bežný účet, ktorý majú v banke vedený.

Zdroje: RTVS, Slovenská sporiteľňa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá