Slováci vyzbierali milióny na muníciu pre Ukrajinu. „Jeden pán ma prenasledoval kvôli stužke,“ hovorí aktivistka

  • Zbierka Munícia na Ukrajinu sa teší veľkému úspechu
  • Koordinátorka iniciatívy Zuzana Izsáková prehovorila pre Startitup
Zuzana Izsáková, zbierka Munícia pre Ukrajinu
TASR/Dano Veselský, Reprofoto: Facebook/Mier Ukrajine
  • Zbierka Munícia na Ukrajinu sa teší veľkému úspechu
  • Koordinátorka iniciatívy Zuzana Izsáková prehovorila pre Startitup

Toto sa len tak nevidí. Občiansku zbierku na nákup munície pre ukrajinských obrancov podporilo za 10 dní viac než 58 000 darcov a suma vyzbieraných peňazí presahuje 3 740 000 eur. Kampaň s názvom „Munícia pre Ukrajinu – keď nie vláda, pošleme my“ si tak naozaj rýchlo získala pozornosť Slovákov.

„Dokážme, že Slovensko nie je zbabelé a stojí na správnej strane dejín. Pomôžeme Ukrajine aj napriek našej proruskej vláde,“ píše sa na webe iniciatívy týkajúcej sa delostreleckej munície pod českým vedením.

Zbierku podporili napríklad aj prezidentka Zuzana Čaputová, Otto Šimko, bývalý partizán a účastník Slovenského národného povstania, herci Ady Hajdu a Magda Vášaryová, ale aj opozičné strany Progresívne Slovensko a SaS. 

V rámci novej iniciatívy spojili svoje sily viaceré organizácie a aktivisti, ktorí majú bohaté skúsenosti s podporou Ukrajiny. Medzi nimi sú napríklad Zuzana Izsáková (Mier pre Ukrajinu), Dodo Dobrík (Dar pre Putina), Zuzana Suchová (Donio), Sergej Savčenko (All4Ukraine), ale aj exposlankyňa, režisérka a aktivistka Viera Dubačová. 

Izsáková: Sme veľmi príjemne prekvapení, aká lavína sa spustila

„Na zbierku sme sa veľmi usilovne pripravovali a mali sme najskôr míľnik 250 000 eur, neskôr sme si dali veľmi ambiciózny cieľ 1 000 000 eur, avšak boli sme veľmi príjemne prekvapení, aká lavína sa spustila. Ako ľudia začali masívne prispievať na zbierku,“ hovorí pre Startitup Zuzana Izsáková, koordinátorka zbierky. 

Zbierka munícia pre Ukrajinu
zdroj: Reprofoto: Munícia pre Ukrajinu

„Koordinujem všetkých partnerov zbierky, či už komunikačne alebo technicky. Rozdeľujem úlohy a manažujem celú spoluprácu, takisto máme komunikačný tím, s ním treba úzko spolupracovať a prepájať všetkých členov iniciatívy. Riešim aj prípadné krízové situácie,“ vysvetľuje svoju úlohu v projekte.

Čo presne sa bude nakupovať za vyzbierané peniaze? „My ako Mier pre Ukrajinu v tomto dôverujeme Dárku pro Putina, ktorý je partnerom zbierky. Oni úzko spolupracujú s českou vládou a ukrajinskou ambasádou. Začali sme rokovania, ale je ešte veľmi predčasné o tom hovoriť,“ tvrdí Izsáková.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Munícia pre Ukrajinu, Archív Startitup, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá