Sme v hľadáčiku svetového média: „Slováci obchádzajú populisticko-nacionalistickú vládu“

  • Zbierku na muníciu pre Ukrajinu si už všimlo aj BBC
  • Píše o obchádzaní krokov vlády
  • Slováci vyzbierali už vyše 2 miliónov eur
fico ukrajina
Predseda vlády SR Robert Fico a ukrajinský vojak TASR/Jaroslav Novák, TASR/AP/Efrem Lukatsky
  • Zbierku na muníciu pre Ukrajinu si už všimlo aj BBC
  • Píše o obchádzaní krokov vlády
  • Slováci vyzbierali už vyše 2 miliónov eur

Ako sme ťa pred pár dňami informovali, na Slovensku vznikla iniciatíva „Munícia pre Ukrajinu – keď nie vláda, pošleme my“, ktorá za krátky čas získala ohromnú podporu verejnosti. 

V priebehu len dvoch dní prispelo na tento účel viac ako 18 800 darcov, vďaka čomu sa podarilo vyzbierať sumu presahujúcu 1,2 milióna eur. V čase písania tohto článku už je darcov vyše 40 000 a vyzbieraná suma presahuje 2,7 milióna eur. Kampaň tak rýchlo prekročila svoj pôvodný cieľ – zhromaždiť jeden milión eur na delostreleckú muníciu pre Ukrajinu.

Populista Fico, píše BBC

Snahu slovenských občanov si všimlo aj svetoznáme britské spravodajstvo BBC. V článku o zbierke hovoria o tom, ako Slováci obchádzajú rozhodnutia „populisticko-nacionalistickej vlády Roberta Fica, ktorá sa zaviazala neposlať Ukrajine ani jediný náboj“.

Redakcia BBC kontaktovala aj Otta Šimka, jedného z iniciátorov kampane, preživšieho holokaustu a veterána Slovenského národného povstania z roku 1944. „Musíme Putina vyhnať z Ukrajiny. Musíme ho poraziť,“ vyjadril sa pre spravodajský web.

otto šimko
zdroj: TASR/Pavel Neubauer - účastník SNP Otto Šimko

„Prežil som II. svetovú vojnu. Bojoval som v nej. Viem vám povedať, že nemalo zmysel vyjednávať s Hitlerom a rovnako nemá zmysel vyjednávať s Putinom,“ dodal Šimko.

Slovensko sa prostredníctvom občianskej kampane pridáva k medzinárodnej iniciatíve nakúpiť potrebnú muníciu pre Ukrajinu, ktorú odštartovala Česká republika. K Čechom sa doposiaľ pridali vlády 20 krajín, Slovensko však medzi nimi chýba. Ficova vláda totiž odmietla pripojiť sa k iniciatíve kvôli svojej dlhodobej rétorike, podľa ktorej vojenská pomoc predlžuje konflikt na Ukrajine.

Zástupcovia kampane uviedli, že obrovská vlna podpory poukazuje na silný pocit solidarity medzi Slovákmi a ukrajinským ľudom, ako aj na ochotu občanov zasiahnuť, keď vládne kroky považujú za nedostatočné. Organizátori zdôrazňujú, že vyzbierané prostriedky budú použité priamo na podporu obranných snáh Ukrajiny proti ruskej agresii.

Prvé náboje dorazia čoskoro

Ukrajina dostane prvé dodávky munície získanej vďaka českej iniciatíve už v priebehu júna, uviedol český premiér Petr Fiala v utorok počas návštevy Litvy. TASR o tom informuje na základe správ portálu Novinky.cz a spravodajskej stanice ČT24.

„Bez toho, aby som zachádzal do detailov, sme schopní dodať muníciu na Ukrajinu z tejto iniciatívy už v júni a potom postupne do konca roka tak, aby sme splnili očakávané dodávky v počte 100 000 kusov,“ povedal Fiala novinárom.

„Naša iniciatíva je vlastne jedinou možnosťou, ako v krátkom čase pomôcť Ukrajine – vo veci, ktorá je pre Ukrajinu životne dôležitá, a to je dostatok delostreleckej munície,“ povedal.

„Uvedomujeme si, že Ukrajina nebojuje len za svoju nezávislosť a slobodu, ale aj za bezpečnosť celej Európy,“ dodal premiér ČR. Fiala začiatkom marca informoval, že sa podarilo vyzbierať dostatok financií na nákup prvej dodávky 300 000 delostreleckých granátov. 

Zdroje: BBC, TASR, Munícia pre Ukrajinu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá