Obľúbené farby Slovákov robia z auta „truhlu na kolesách“. Zisti, v ktorých ti najviac hrozí havária (REBRÍČEK)

  • Niektoré obľúbené farby áut sú nebezpečné vďaka svojim vlastnostiam
  • Často sa stáva, že splývajú a majú nízky kontrast s okolím
hav
Ilustračné foto Canva
  • Niektoré obľúbené farby áut sú nebezpečné vďaka svojim vlastnostiam
  • Často sa stáva, že splývajú a majú nízky kontrast s okolím

To, že vodiči, ktorí si vyberajú červené autá, najčastejšie havarujú, je už dobre známy fakt. Súvisí to s tým, že červenú farbu si najčastejšie vyberajú vodiči, ktorí radi riskujú. Niektoré farby sú ale nebezpečné samy osebe, bez ohľadu na to, aký typ vodiča si ich vyberie. Tieto farby zvyšujú riziko, že sa staneš účastníkom dopravnej nehody – hlavne kvôli im vlastnostiam.

Na takéto farby sa zameralo Centrum pre výskum nehôd Monash Univerzity v Austrálii. Z jej výskumu vyplýva, že farby tmavších odtieňov sú nebezpečnejšie ako svetlé.

„Tmavšie farby a farby s nízkym kontrastom k prostrediu vozovky, vrátane striebornej, sivej, zelenej, červenej, modrej a čiernej, majú tendenciu byť spojené s vyšším rizikom nehody, najmä počas denného svetla,“ uviedol vedúci štúdie Stuart Newstead.

Ak máš teda čierne, sivé alebo modré auto, pravdepodobnosť, že sa staneš účastníkom nehody, je vyššia, ako keby si vlastnil biele alebo žlté auto, uvádza Autolist. Netreba sa však spoliehať len na farbu auta, ale predovšetkým treba rešpektovať dopravné predpisy a jazdiť pokojne.

Najnebezpečnejšie odtiene:

Čierna

na snímke je taxík v meste
zdroj: unsplash/martin-tupy

Čierne autá síce vyzerajú elegantne, no podľa odborníkov sú najnebezpečnejšie. Čierne autá majú o 12 % vyššie riziko, že sa stanú účastníkmi nehody ako biele vozidlá. Problémom sa stávajú hlavne za zlých svetelných podmienok, ako je úsvit, súmrak či zlé poveternostné podmienky. Vtedy čierne auto ľudovo povedané splýva s okolím. Čierna farba má menší kontrast s okolím, vrátane cesty, ktorá je tiež tmavej farby.

Preto čierne autá majú až o 47 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa stanú účastníkmi nehody za súmraku alebo za úsvitu. Dokonca majú čierne autá aj najvyššiu pravdepodobnosť, že pôjde o vážnu dopravnú nehodu.

Dokonca aj počas slnečného dňa je čierne auto menej viditeľné ako biele. Nebezpečie, ktoré pramení z jej vlastnosti, nič nemení na tom, že čierna je tretia najviac obľúbená farba.

Sivá

Škoda Kodiaq
zdroj: Unsplash/nikola-stojanovic

Sivé autá majú podobné problémy ako čierne autá. Sivá je tiež farba, ktorá výrazne splýva s okolím a neposkytuje kontrast. Sivá je cesta, štrk, mnohé budovy a splývať môžu dokonca s oblohou za súmraku, úsvitu či búrky a oblačnosti. Z toho dôvodu majú o 11 % väčšiu pravdepodobnosť, že sa stanú účastníkom nehody.

Rovnako ako čierne vozidlá, aj majitelia sivých vozidiel majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa stanú účastníkmi nehody počas úsvitu alebo súmraku. Toto riziko je o 25 % väčšie ako riziko pri najbezpečnejšej farbe – bielej.

Strieborná

strieborné auto
zdroj: Unsplash/Joshua Fuller

Veľa ľudí si myslí, že sivá a strieborná farba sú jedno a to isté. V skutočnosti je strieborná farba o niečo svetlejšia ako sivá. To sa tiež odzrkadľuje v tom, že strieborné vozidlá majú o 10 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa stanú účastníkmi nehody a o 15 % väčšiu pravdepodobnosť ako biele autá, že sa zrazia za úsvitu alebo súmraku.

Strieborná a sivá farba sú pritom najobľúbenejšie farby vodičov.

Modrá

modré auto
zdroj: Unsplash/Jonas Jaeken

Aj keď sa môže zdať, že modrá farba je už o čosi výraznejšia ako čierna, stále ide o farbu tmavej palety.

Väčšina modrých vozidiel, ktoré automobilky ponúkajú, patrí na tmavší koniec spektra. Svetlejšie odtiene modrej, ktoré pripomínajú nebeskú oblohu zase nesú riziko, že s ňou budú splývať počas slnečného dňa.

Modré autá preto majú o 7 % vyššiu pravdepodobnosť, že zažijú nehodu ako biele autá.

Červená

červené auto
zdroj: Unsplash/Jonas Jaeken

Napriek tomu, že červená patrí k výraznejším farbám, spája sa s ňou niekoľko problémov. Hlavným je, že automobilky ponúkajú červenú hlavne v tmavších odtieňoch a nie v tých svetlejších, ktoré sú lepšie viditeľné.

Navyše červená môže splývať s červenými značkami, semaformi či brzdovými svetlami. Stačí len chvíľka nepozornosti vodiča a môže dôjsť k zameneniu týchto vecí. Červené autá preto majú o 7 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa stanú účastníkmi dopravnej nehody

Zelená

zelené auto, volkswagen beetle
zdroj: Unsplash/Xavier Coiffic

Zelené autá opäť čelia problému, že jeho výrobcovia sa radi prikláňajú hlavne k tmavším tónom ako k tým svetlejším. Problémom tak zelené autá môžu čeliť hlavne v lesnom teréne alebo v prírode. Zelené autá tiež majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú účastníkmi vážnej dopravnej nehody.

Zdroje: Monash, Autolist

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá