Vyše 1,8 milióna Slovákom vláda vezme 200 eur. Daňový odborník varuje pred schválenými zmenami

  • Jozef Mihál na svojej facebookovej stránke pravidelne upozorňuje na zmeny týkajúce sa financií
  • Druhý dôchodkový pilier mal prejsť zmenami
Druhý dôchodkový pilier zasiahli zmeny
Jozef Mihál upozornil na druhý dôchodkový pilier, TASR/Martin Baumann, Freepik
  • Jozef Mihál na svojej facebookovej stránke pravidelne upozorňuje na zmeny týkajúce sa financií
  • Druhý dôchodkový pilier mal prejsť zmenami

Exminister, europoslanec a daňový odborník Jozef Mihál opäť na svojej stránke na Facebooku upozornil na zmeny v slovenskej ekonomike.

Tentokrát si posvietil na príspevok do druhého dôchodkového piliera. Hneď na úvod tvrdí, že „Fico oberie“ ľudí o značnú sumu peňazí.

Druhý dôchodkový pilier po novom

Ako informuje odborník na dane, v roku 2023 boli príspevky do druhého dôchodkového piliera na úrovni 5,5 % z príjmov, čo predstavovalo prílev 1,2 miliardy eur na osobné dôchodkové účty sporiteľov.

Podľa „Správy o hospodárení Sociálnej poisťovne v roku 2023“ suma dosiahla celkovo 1 208 477 000 eur. S predpokladaným rastom miezd o 10 % v roku 2024 by suma príspevkov mala vzrásť na približne 1,33 miliardy eur, pokračuje Mihál, pričom k príspevku priložil aj spomínanú správu.

Koncom roku 2023 však prišla zásadná zmena, keď Ficova koalícia rozhodla o znížení sadzby príspevkov do tohto piliera na 4 %. S rovnakým predpokladaným rastom miezd to znamená, že v roku 2024 bude na účty sporiteľov prirátaných len približne 0,97 miliardy eur.

Tento krok tak sporiteľom podľa slov Jozefa Mihála odoberie okolo 360 miliónov eur, čo v priemere predstavuje zhruba 200 eur na osobu, pričom v druhom pilieri je evidovaných vyše 1 800 000 sporiteľov.

Zavedenie „garancií“

Ďalšie hrozby sa údajne týkajú nielen ďalšieho možného zníženia sadzby príspevkov, ale aj zavedenia „garancií“ pre všetky dôchodkové fondy. Tieto garancie by mohli znamenať, že úspory sporiteľov nebudú efektívne zhodnocované.

Okrem toho existuje obava, že dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) budú nútené investovať do štátnych projektov na Slovensku. A tie podľa Mihála pravdepodobne neponúknu rovnakú výnosnosť ako súčasné investície do indexových fondov, kde sa dosahuje priemer okolo 10 % ročne.

Tieto kroky a zmeny druhého dôchodkového piliera by umožnili ľuďom podľa odborníka preniesť svoje úspory priamo pod kontrolu štátu, čím by sa vzdali možnosti na lepšie zhodnotenie svojich investícií.

Sociálna poisťovňa poskytuje „zabudnutý“ príspevok

Ako sme ťa nedávno informovali, v súčasnosti mnoho vzdelávacích zariadení zápasí s problémom zvýšeného počtu chorobnosti medzi deťmi. To zväčša vyžaduje, aby rodičia zostávali s deťmi doma.

V týchto prípadoch majú rodičia nárok na finančnú pomoc zvanú „ošetrovné“, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa. Ošetrovné je určené pre poistencov, ktorí musia poskytovať osobnú a celodennú starostlivosť dieťaťu do 11 rokov alebo dieťaťu do 18 rokov, ak ide o dieťa s dlhodobým nepriaznivým zdravotným stavom.

Má to však viacero kritérií. Poistenec musí byť schopný preukázať, že dieťa potrebuje celodennú osobnú starostlivosť. V prípade dlhodobého ošetrovného je potrebné dokázať dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa. Ošetrovateľ musí byť nemocensky poistený a musí splniť požiadavky na dĺžku poistenia a výšku poistného.

Druhy ošetrovného

Existuje krátkodobé a dlhodobé ošetrovné. Prvé sa poskytuje pri potrebe osobnej a celodennej starostlivosti, zvyčajne do dovŕšenia jedenásteho roku veku dieťaťa, alebo v prípade karantény alebo zatvorenia školského zariadenia.

Dlhodobé sa vyžaduje, keď starostlivosť o dieťa prekračuje 30 dní, alebo sa týka starostlivosti o pacientov v paliatívnej starostlivosti.

Podrobné informácie o tom, ako si vybaviť ošetrovné, vrátane náležitých formulárov a adresy pobočiek, nájdeš v našom článku na tomto odkaze.

Zdroje: FB/Jozef Mihál, Správa SP, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá