Európska veľmoc zakazuje populárnu jogu so šteniatkami. Centrá ich držali hladné a smädné

  • Talianske ministerstvo zdravotníctva zakázalo populárny wellness trend „šteňacej jogy“
  • Na cvičenie jogy môžu byť teraz využívané len dospelé psy
Žena precvičuje jógu so šteniatkom.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Talianske ministerstvo zdravotníctva zakázalo populárny wellness trend „šteňacej jogy“
  • Na cvičenie jogy môžu byť teraz využívané len dospelé psy

Talianske ministerstvo zdravotníctva zakázalo populárny wellness trend „šteňacej jogy“. Obávali sa, že by ľudia mohli šteniatka vykorisťovať a týrať.

Ako informuje zahraničný portál CNN, na týchto hodinách jogy sa šteniatka pohybovali po miestnosti a občas sa zapájali do cvičení.

Giovanni Leonardi, šéf oddelenia One Health, v utorok stanovil, že používanie psov v joge musí zodpovedať zákonu o terapeutickom využití zvierat. Teraz na jogu môžu byť len dospelé psy. Tento krok má zaistiť zdravie a pohodu zvierat a tiež bezpečnosť ľudí.

Bez vody a jedla 

Rozhodnutie talianskeho ministerstva zdravotníctva nasledovalo po marcovej reportáži talianskej spravodajskej relácie „Stricia la Notizia“. Táto relácia uvádzala, že šteniatka museli trpieť zlé zaobchádzanie v niektorých jogových centrách a medzi stretnutiami ich držali v klietkach.

Charitatívna organizácia pre práva zvierat, Národná liga na obranu psov (LNDC), podala sťažnosť ministerstvu zdravotníctva, keď sa tieto obvinenia dostali na verejnosť. V dokumentoch, ktoré videla redakcia CNN, organizácia uviedla, že sa so šteniatkami zaobchádzalo ako s gymnastickými nástrojmi.

Podľa LNDC, šteniatka prepravovali na stretnutia v škatuliach alebo plastových vreciach. Na stretnutiach boli dlhé hodiny a nedostávali vodu ani jedlo, aby sa zabránilo, že by „vykonávali svoje potreby v telocvični“. Vyšetrovanie relácie Striscia la Notizia tiež zistilo, že mnohé z použitých šteniatok mali len 42 dní.

„Vzhľadom na ich vek je vysoko pravdepodobné, že tieto šteniatka ešte nedokončili vakcinačnú profylaxiu,“ uvádza sa v sťažnosti LNDC.

Obyčajný obchodný trik

Redakcia CNN sa snažila kontaktovať niekoľko talianskych centier, ktoré organizujú jogu pre šteniatka, ale neuspela. Avšak, hovorca talianskeho ministerstva zdravotníctva uviedol, že proti tomuto rozhodnutiu nie je možné sa odvolať na súde.

„Je to rovnaké ako každé služobné zviera. Nikdy by ste nečakali, že šteňa uvidíte ako psa pre nevidiacich,“ povedal hovorca pre CNN.

Prezidentka LNDC Piera Rosatiová nazvala túto prax „využívaním na komerčné účely, ktoré neberie do úvahy pohodu a psychofyzické zdravie tvorov, ktoré sú stále príliš krehké na to, aby sa s nimi zaobchádzalo týmto spôsobom“.

šteňatá ukrývajúce sa v domčeku na hranie
zdroj: Unsplash/Steve Sewel

„V tomto veku by šteniatka nemali čeliť cestovaniu a stresu, ale mali by zostať v pokojnom a chránenom prostredí pod vedením a starostlivosťou svojej matky, ktorá ich môže naučiť správne sa socializovať a s istotou čeliť vonkajšiemu svetu,“ pokračovala Rosatiová. 

Elisa Allenová, viceprezidentka pre programy a operácie v organizácii People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) UK, pochválila Taliansko. V piatok vo svojom prehlásení ocenila, že Taliansko zakázalo šteňaciu jogu.

Allenová túto praktiku nazval „obchodným trikom“ určeným na podporu chovu „rodokmeňových“ psov.

„Zatiaľ čo vlády na celom svete by si mali dávať pozor, nesmieme čakať, kým urobíme správnu vec: PETA nabáda jogínov, aby sa držali ďalej od tohto lacného triku, ktorý na svoju škodu využíva citlivé zvieratá ako rekvizity,“ povedal Allenová.

Obchodovanie so šteniatkami

Navyše, so šteniatkami sa vo veľkom aj obchoduje. Slovenskému podnikateľovi nevyšiel minulý rok podvod pri obchode so šteniatkami. Prišli mu naň kontrolóri finančnej správy. Vyrubili mu rozdiel dane v sume takmer 270-tisíc eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Kontrolórom finančnej správy tentokrát neušiel podvod pri daňovej kontrole dane z príjmov, ktorý realizoval obchodník so šteniatkami. Zvieratá nakupoval od fyzických osôb a následne ich predával, prevažne do Belgicka. Do daňových výdavkov si zahrnul viac ako dvetisíc výdavkových pokladničných dokladov za nákup šteniatok. Kontrolóri však tieto operácie dôkladne preverili.

Finančná správa pri svojej činnosti využíva aj súčinnosť iných subjektov, ktoré sú v zmysle daňového poriadku povinné oznamovať správcovi dane údaje potrebné na účely správy daní. V tomto prípade podľa Rybanskej pomohla spolupráca daňových kontrolórov s 37 obcami, ktoré požiadali o preverenie identity občanov uvedených na predložených výdavkových pokladničných dokladoch.

„V čase, keď sa mali šteniatka predať, uvádzané fyzické osoby sa na adrese uvedenej na dokladoch nezdržiavali, neboli na nej ani prihlásení, alebo už neboli nažive. Na základe týchto zistení správca dane podnikateľovi vyrubil rozdiel dane v sume takmer 270-tisíc eur,“ dodala hovorkyňa finančnej správy.

Zdroje: CNN, LNDC, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá