Známa slovenská spoločnosť definitívne bankrotuje. Štátu dlží desiatky miliónov eur

  • Spoločnosť dlží Finančnej správe takmer 23 miliónov eur
  • Figuruje aj v podvodoch s inými hydinárskymi spoločnosťami
sliepky
Ilustračná fotografia freepik
  • Spoločnosť dlží Finančnej správe takmer 23 miliónov eur
  • Figuruje aj v podvodoch s inými hydinárskymi spoločnosťami

Eseročka Hydina Slovensko mieri do konkurzu, informovali o tom HNonline.sk. Spoločnosť, ktorá sa zaoberá chovom a spracovaním hydiny, pôsobí na Slovensku od roku 2009 a od roku 2019 je dlhodobo v červených číslach.

Konkurz spoločnosti inicioval Daňový úrad v Banskej Bystrici, ktorý je zodpovedný za správu dane a vystupuje ako veriteľ. Proti tomuto rozhodnutiu nie je možné podať odvolanie.

Miliónové dlhy a falošné obchody 

Na portáli Finstat figuruje suma takmer 23 miliónov eur, ktorú dlží firma Hydina Slovensko Finančnej správe. Táto spoločnosť má byť podľa informácií portálu Aktuality.sk zapletená aj do možných podvodov a obchodovania s ďalšími obchodníkmi, ktorý sú naviazaní na spoločnosť Hydina SK a podtatranských hydinárov z Kežmarku na čele s podnikateľom Pavlom Konkoľom. Ten pre podozrenia z daňových podvodov sedel vyše roka vo väzbe.

graf zisku
zdroj: Finstat

Spoločnosť Hydina Slovensko mala hrať kľúčovú úlohu v zložitej podvodnej schéme, kde sa obchodovalo s technológiou na spracovanie hydiny, ktorá fyzicky nikdy neopustila ich priestory.

Táto technológia sa podľa všetkého nepohla z miesta, kde bola inštalovaná, minimálne od decembra 2016 do januára 2020, hoci boli vystavované faktúry naznačujúce jej predaj a presun. Technológia sa „predávala“ na papieri cez rôzne fiktívne transakcie, ktoré slúžili na to, aby sa neoprávnene získali vratky dane z pridanej hodnoty (DPH) a umožnili daňové úniky.

Celková škoda na daniach pre štát z tejto činnosti sa vyšplhala na viac ako 800-tisíc eur, čo ukazuje, aké veľké finančné straty môže takéto konanie spôsobiť.

Podľa Hospodárskych novín sa kauza dostala pred Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici, kde malo dôjsť k uzavretiu dohody o vine a treste. Podnikateľ ju odmietol a celá vec sa dostala späť k prokurátorovi do prípravného konania. Zatiaľ nebol nikto vo veci odsúdený.

Od roku 2025 sa budú meniť podmienky pre chov hydiny 

Budúci rok nás čaká veľká zmena v dostupnosti vajec, pretože už nebudeme dovážať jeden druh. Môže to viesť ku kríze alebo k falšovaniu pôvodu vajec, ako upozorňuje denník Pravda.

Od roku 2011 je Slovensko v produkcii vajec úplne sebestačné. Napriek tomu produkcia vajec každý rok klesá. Minulý rok sa sebestačnosť prepadla na 76 percent. Väčšinu vajec produkujú veľkochovy, kde prevládajú klietkové systémy. Tieto systémy ponúkajú najlacnejšie a najdostupnejšie vajcia pre ľudí s nízkymi príjmami.

Chovatelia hydiny tvrdia, že medzi vajíčkami z klietkových a podstielkových chovov nie je žiaden podstatný rozdiel. Dôvodom je, že nosnice v oboch typoch chovov dostávajú rovnaké krmivo a žijú v halách.

Od roku 2025 už v reťazcoch ako Kaufland, Lidl, Billa alebo Tesco nebudeš môcť kúpiť vajíčka z klietkových chovov.

„Ide o jeden z viacerých dlhodobých záväzkov obchodných sietí, ktoré v rámci svojej spoločenskej zodpovednosti prijali na centrálnej úrovni už v roku 2017. Záleží nám nielen na kvalite produktov, ale aj humánnosti samotných chovov. Toto je trendom aj v rámci zákazníckeho správania, keď spotrebitelia vyhľadávajú nielen humánnejšiu alternatívu pri vajciach, ale napríklad aj označenie welfare v rámci mäsa, pri rybách certifikáty o zodpovednom rybolove a udržateľnom rybnom hospodárstve a podobne,“ uviedol Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).

Zdroje: HNonline.sk, Aktuality.sk, finstat.sk, archív Startitup , Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá