Vajcia sa v roku 2025 stanú vzácnosťou. Výrazne si za ne priplatíme, hrozieb je niekoľko

  • Najlacnejšie vajíčka už nebudú od budúceho roka dostupné
  • Hydinári musia prejsť na podstielkové chovy
Sliepky v klietke a vajíčka.
Ilustračné foto, TASR/Oliver Ondráš
  • Najlacnejšie vajíčka už nebudú od budúceho roka dostupné
  • Hydinári musia prejsť na podstielkové chovy

Budúci rok nás čaká veľká zmena v dostupnosti vajec, pretože už nebudeme dovážať jeden druh. Môže to viesť ku kríze alebo k falšovaniu pôvodu vajec, ako upozorňuje denník Pravda.

Od roku 2011 je Slovensko v produkcii vajec úplne sebestačné. Napriek tomu produkcia vajec každý rok klesá. Minulý rok sa sebestačnosť prepadla na 76 percent. Väčšinu vajec produkujú veľkochovy, kde prevládajú klietkové systémy. Tieto systémy ponúkajú najlacnejšie a najdostupnejšie vajcia pre ľudí s nízkymi príjmami.

Dlhodobý záväzok obchodných reťazcov

Chovatelia hydiny tvrdia, že medzi vajíčkami z klietkových a podstielkových chovov nie je žiaden podstatný rozdiel. Dôvodom je, že nosnice v oboch typoch chovov dostávajú rovnaké krmivo a žijú v halách.

Od roku 2025 už v reťazcoch ako Kaufland, Lidl, Billa alebo Tesco nebudeš môcť kúpiť vajíčka z klietkových chovov.

„Ide o jeden z viacerých dlhodobých záväzkov obchodných sietí, ktoré v rámci svojej spoločenskej zodpovednosti prijali na centrálnej úrovni už v roku 2017. Záleží nám nielen na kvalite produktov, ale aj humánnosti samotných chovov. Toto je trendom aj v rámci zákazníckeho správania, keď spotrebitelia vyhľadávajú nielen humánnejšiu alternatívu pri vajciach, ale napríklad aj označenie welfare v rámci mäsa, pri rybách certifikáty o zodpovednom rybolove a udržateľnom rybnom hospodárstve a podobne,“ uviedol Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).

Obavy z falšovania pôvodu

Hlavný problém spočíva v tom, že až 65 % vajíčok, ktoré chovatelia dodávajú, pochádza z klietkových chovov. To znamená, že v priebehu necelých 10 mesiacov nebudú schopní preorientovať sa na podstielkovú alebo voľnovýbehovú produkciu vajec. Vzniká tak obava z možného falšovania pôvodu vajec.

Proces by mohol byť veľmi jednoduchý. Existuje obava, že vajíčka z klietkových chovov budú v obchodoch neprávom označené ako podstielkové, čo by bolo klamlivé.

vajcia
zdroj: freepik

Pri porovnávaní niektorých parametrov, ako je napríklad úmrtnosť nosníc, sa zdá, že klietkové chovy majú lepšie výsledky. V podstielkových chovoch sa tlačí veľké množstvo sliepok na malom priestore, čo môže viesť k vyššiemu stresu a dokonca kanibalizmu medzi nimi.

Na druhej strane, pokiaľ ide o pohodlie sliepok, podstielkové chovy sú na tom lepšie. Záujem o pohodlie sliepok však klesol najmä v dôsledku hospodárskych ťažkostí a aktuálne aj kvôli vojne na Ukrajine. Ľudia sa menej zaujímajú o podmienky, v akých boli vajíčka vyprodukované.

Hydinári by mali teraz urýchliť prechod z klietkových chovov na podstielkové. Tento krok si však vyžaduje veľké finančné investície. Poslali dokonca otázku do Bruselu, či sa podstielkové chovy môžu považovať za takzvané welfare chovy, ktoré zlepšujú životné podmienky zvierat. Odpoveďou bolo, že ak si prajú dosiahnuť štandard welfare chovov, musia znížiť počet nosníc v chovoch.

Klietkový chov

V klietkových chovoch na farmách sú na Slovensku ešte takmer dve tretiny z celkového počtu nosníc. Uviedol to riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár.

„Z celkového počtu nosníc sa chová v klietkových chovoch 64,65 %, v podstielkových chovoch 29,95 %, vo voľnom výbehu 5,19 % a v biochovoch 0,21 %. Medziročne prišlo k poklesu podielu klietkových chovov zo 73,7 % na 64,65 %. Avšak iba polovica tohto poklesu bola z dôvodu rekonštrukcie klietkových chovov na alternatívne spôsoby chovu. Zvyšok je z dôvodu zatvorenia fariem alebo zmeny činnosti farmy,“ spresnil.

„Z dôvodu zvýšenia spotreby vajec, zníženia počtu nosníc z dôvodu rekonštrukcií klietkových chovov na alternatívne, ako aj poklesu produkcie vajec v SR, sa za posledných desať rokov sebestačnosť v produkcii vajec znížila zo 101 % na 86 % v roku 2022. Za rok 2023 očakávame čísla hovoriace o ďalšom poklese sebestačnosti,“ priblížil.

Zdroj: Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá