Slovensko o pár hodín zasiahnu prívalové dažde a búrky. Tento región to pocíti najviac (PREDPOVEĎ)

  • Slovensko čaká zmena počasia
  • Na týchto územiach treba počítať so zrážkami
Ľudia s dáždnikmi na ulici a blesk.
Ilustračné foto TASR/Daniel Stehlík, Freepik/@wirestock
  • Slovensko čaká zmena počasia
  • Na týchto územiach treba počítať so zrážkami

Koniec apríla prinesie po chladnom období stabilné, slnečné a teplé dni. Teploty boli vysoké, napríklad na Orave bol letný deň s teplotou nad +25 °C. Prvý májový deň bol pekný, jasný alebo málo oblačný a bez zrážok. Na západe Európy sa však objavil studený front.

Ako informuje portál iMeteo.sk, do Francúzska priniesol ochladenie a intenzívne búrky. Tie spôsobili škody a boli sprevádzané prívalovými zrážkami, silným vetrom a krúpami, niektoré až s priemerom viac ako 5 centimetrov.

Zmenu počasia budeme na našom území pozorovať aj my. Už dnes na Slovensko dorazí plytká tlaková níž, ktorá prinesie do niektorých častí zrážky či búrky.

Vietor a búrky

Štvrtok bude oblačný, na východe menej. Na západe sa môžu vyskytnúť prehánky a dokonca aj búrky.

Zmena počasia nebude katastrofálna, keďže nepríde k tak výraznému ochladeniu. Vo štvrtok sa teploty budú pohybovať medzi +18 °C a +23 °C. Na juhovýchode bude teplejšie, až do +25 °C.

Znepríjemňovať situáciu bude vietor, fúkať bude z juhovýchodu rýchlosťou 2 až 7 m/s. Na západe môže vietor dosiahnuť rýchlosť až 10 m/s a v nárazoch až 16 m/s. Na strednom a východnom Slovensku bude vietor slabší.

Sviatočné ochladenie

Ako sme už spomenuli, západ a stred Slovenska budú bližšie k centru zmien tlaku vzduchu a tam sa najčastejšie vyskytnú prehánky a búrky s prívalovým dažďom. Ako uvádza portál Počasie & Radar, na východe (Prešovský a Košický kraj) ale nebudú prehánky až do soboty 3. mája.

Od nedele sa môžu prehánky objaviť v horských oblastiach na Spiši, ale celkovo bude východ stabilnejší a s menším množstvom zrážok aj v novom týždni. Čím východnejšie, tým menej oblakov a zrážok.

Upršaná Bratislava, dážď na Slovensku
zdroj: TASR/Dano Veselský

Od stredy budúceho týždňa, ktorá je štátnym sviatkom, sa počasie môže zmeniť. Pravdepodobne príde k ochladeniu, od mierne nadpriemerných teplôt k normálnym. Niektoré predpovede ukazujú aj možnosť výraznejšieho ochladenia.

Saharský prach na Slovensku

V pondelok namerali meteorológovia letných 25 stupňov Celzia aj na niektorých miestach na Orave. Ešte v nedeľu (28. 4.) ju zaznamenali len v Mužli neďaleko Štúrova. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

„Zaujímavo vyznieva tiež fakt, že pred približne siedmimi-ôsmimi dňami boli denné maximá v tejto oblasti (na Orave, poznámka TASR) len slabo nad nulou a prechodne sa tam vytvorila aj snehová pokrývka,“ upozornil SHMÚ.

V aktuálnej situácii sa do oblasti Slovenska dostáva podľa meteorológov aj určité množstvo saharského prachu. Je ho však výrazne menej ako zhruba pred mesiacom.

Mimoriadne teplý mesiac

Tohtoročný marec bol veľmi až mimoriadne teplý. Na niektorých miestach až extrémne teplý, napríklad v Hurbanove bol najteplejší marec od roku 1872. Letný deň bol v marci aj na staniciach Veľké Trakany 25,5 stupňa, Somotor 25,1 stupňa a Vysoká nad Uhom 25,4 stupňa Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

„Najvyššia priemerná mesačná teplota vzduchu bola 10,1 stupňa Celzia v Bratislave – letisku. Najnižšia priemerná mesačná teplota vzduchu bola 3,9 stupňa v obci Stratená,“ priblížili meteorológovia.

Doplnil, že absolútne najnižšia teplota vzduchu do 1 000 metrov nad morom bola 20. marca v obci Huty mínus 7,8 stupňa. Absolútne najvyššiu teplotu, 25,6 stupňa Celzia, namerali 30. marca v obci Leles.

Marec bol podľa meteorológov na väčšine územia Slovenska veľmi suchý až vlhký. Najnižší mesačný úhrn bol 13 milimetrov v Trenčíne. Zrážky pod hranicou 20 milimetrov boli na staniciach Žilina, Lenartovce, Piešťany, Dolný Hričov a Vysoká.

Najvyšší mesačný úhrn zrážok bol v Jasnej 147 milimetrov. Nad 80 milimetrov napršalo na staniciach Králiky, Harmanec, Vyšná Boca, Donovaly, Stratená-Dobšinská Ľadová Jaskyňa, Klenov, Martinské hole, Motyčky, Vyšná Slaná, Javorina a Muránska Zdychava, uviedlo SHMÚ.

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá