Na Slovensko dorazí tlaková výš. Zmena nastane hlavne v polovici týždňa (PREDPOVEĎ)

  • Slnečnú oblohu v druhej polovici týždňa vystriedajú oblaky
  • Na teplote sa zmena počasia neodrazí
  • Najbližšie dni potešia hlavne záhradkárov
Na snímke slnečné a daždivé počasie.
Ilustračné foto TASR/Daniel Stehlík, Freepik
  • Slnečnú oblohu v druhej polovici týždňa vystriedajú oblaky
  • Na teplote sa zmena počasia neodrazí
  • Najbližšie dni potešia hlavne záhradkárov

Apríl bol, čo sa týka počasia, skutočne bláznivý. Potom, ako sme sa prehupli do mája, sa to trochu ustálilo a miestami to vonku vyzerá ako v lete. Aj portál iMeteo informuje o tom, že zažívame pomerne stabilné počasie. Mal si možnosť užiť si dostatok slnečných lúčov aj príjemné teploty. Iné to nebude ani v utorok, ale dlho to tak nezostane.

Príjemné teplo

Začiatok týždňa sa niesol v znamení príjemného počasia a skoro úplne jasnej oblohy. Maximálne denné teploty sa pohybovali okolo 25 °C a slabší vietor na pocitovej teplote nič nezmenil. Podobne sa to bude vyvíjať aj dnes. Stabilné počasie potrvá do stredu týždňa. Na naše územie podľa portálu mieri tlaková výš.

Úplne bez mráčika dnes nebude, čaká nás jasná až polooblačná obloha. Zväčšená oblačnosť sa vyskytne prevažne v horských oblastiach. Môže sa stať, že zaprší, ale prehánky očakávaj len výnimočne.

Isto ťa potešíme, keď napíšeme, že z teplého počasia sa môžeš tešiť aj naďalej. Najvyššia denná teplota dosiahne 20 °C až 25 °C, na Orave a pod Tatrami to bude maximálne 18 °C. Na horách v nadmorskej výške 1 500 metrov sa zas bude denná teplota pohybovať okolo 11 °C.

Na príjemných pocitových teplotách neuberie ani vietor. Bude fúkať len slabý, na juhozápade prevažne juhovýchodný vetrík rýchlosťou 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h).

V druhej polovici týždňa sa to zvrtne

Streda by mala byť rovnako teplá a slnečná ako aj dnešok, to ale bude posledný deň, ktorý ťa potešia slnečné lúče. Od štvrtku sa začne situácia rapídne meniť. Po dňoch bez dažďa sa potešia najmä záhradkári, ktorým na úrodu nebude piecť slnko a možno za nich záhradu aj niekto poleje. V druhej polovici týždňa totiž portál predpovedá aj dážď.

Na naše územie by mohli kvapky dopadnúť v súvislosti s tlakovou výšou, ktorá sa stiahne z Európy a prestane tak vplývať aj na počasie na Slovensku. Od štvrtku sa teda môžeš pripraviť na zrážky a dokonca aj búrky.

Do našej oblasti sa budú dostávať jednotlivé frontálne vlny, ktoré spoločne s brázdou nižšieho tlaku vzduchu prinesú premenlivé, daždivé a lokálne aj búrlivé počasie, ktoré môže byť miestami nebezpečné.

Nástup búrok

Už od budúceho pondelka (20.5.) má prísť rázna zmena počasia, píše iMeteo. Počasie podľa portálu začne ovplyvňovať rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa bude nachádzať nad Stredozemným morom a nad južnou Európou. Níž nad naším územím spôsobí, že síce bude teplejšie, ale vlhko, čo predpokladá vynikajúce podmienky pre búrky. 

Teploty síce nebudú nejak extra vysoké, ale môžu sa vyšplhať až na 25 °C. Minimálne denné teploty budú 17 °C. Dočasné zmenšenie oblačnosti bude dostačujúce na výraznú labilizáciu teplej a vlhkej vzduchovej hmoty, z ktorej následne budú vznikať spomínané búrky.

Portál dodáva, že by si sa pred nimi mal mať na pozore. Podľa nich budú nebezpečné tým, že nebudú podporované dynamikou. To znamená, že ak budú vznikať, tak budú pomerne stacionárne a pohybovať sa budú veľmi pomaly. Vyplýva z toho, že budú prinášať výdatné a dlhšie trvajúce zrážky, ktoré môžu priniesť lokálne povodne.

V Taliansku sa môžu lyžovať

Ak ti chýba sneh, môžeš si to namieriť do talianskych Álp. iMeteo totiž prinieslo informáciu o tom, že výdatné dažde sa v niektorých polohách pretavia do snehových zrážok. Píšu, že na južnej strane Álp čaká bude pršať, keďže nad západnú Európu naďalej prúdi teplý a vlhký stredomorský vzduch, ktorý prináša na južné svahy Álp výraznú akumuláciu zrážok.

Nie všade to ale bude len o daždi. V nižších a stredných polohách bude veľmi výdatne pršať a od nadmorskej výšky okolo 2 000 m bude zas, naopak, veľmi výdatne snežiť. V prípade, že sa ti zacnelo po lyžovačke, tak teraz je tvoj čas. Od nadmorskej výšky 2 000 m môže do soboty pribudnúť až do 70 cm snehu.

Maj sa ale na pozore, meteorológovia upozorňujú aj na možné povodne či zosuvy pôdy spôsobené výdatnými lejakmi.

Zdroje: iMeteo, iMeteo, iMeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá