Na Slovensku udrie séria intenzívnych búrok. O pár hodín začne prvá vlna (PREDPOVEĎ)

  • Slovensko čaká výrazná zmena v počasí
  • Najbližších pár dní zabudni na príjemné letné počasie
  • Naše územie budú bičovať búrky
búrka slovensko
Ilustračná fotografia TASR/Roman Hanc
  • Slovensko čaká výrazná zmena v počasí
  • Najbližších pár dní zabudni na príjemné letné počasie
  • Naše územie budú bičovať búrky

Zdá sa, že dni plné radosti z príjemného počasia sa pre Slovákov skončili. Už dnes večer by sa meteorologická situácia na Slovensku mala drasticky zmeniť. Informuje o tom portál iMeteo.sk.

Slovensko dnes zažíva posledný pokojný deň pred sériou neutíchajúcich prehánok a búrok, ktoré nás budú sprevádzať minimálne do konca mesiaca. Doterajšie teplé a slnečné počasie, ktoré ovplyvňovala tlaková výš od severovýchodu, sa končí a nahradí ho búrlivé a veľmi upršané počasie, ktoré sa už dnes začne prejavovať na našom území.

Od juhozápadu sa k nám približuje oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorá spôsobí intenzívne búrky. Počasie sa začne zhoršovať už dnes popoludní, pričom bude prvým náznakom zvýšená oblačnosť.

Západne a juhozápadne od nás, najmä nad Nemeckom, Talianskom, Rakúskom a Balkánom, sa dnes budú formovať veľmi silné búrky, sprevádzané prívalovými dažďami. Tieto búrky sa budú v priebehu popoludnia presúvať smerom k našim hraniciam, pričom Maďarsko a východné Rakúsko zasiahnu už vo večerných hodinách.

Prvá vlna búrok a zrážok dorazí na juhozápadné Slovensko okolo polnoci. Počas noci a ranných hodín sa zrážky presunú smerom k severovýchodu, prinášajúc intenzívne dažde a slabšie búrky.

Celý víkend

V piatok popoludní zasiahne naše územie druhá vlna búrok. Táto vlna zasiahne najmä západné a juhozápadné Slovensko. Búrky budú sprevádzané nebezpečnými javmi, ako sú krúpy a silné poryvy vetra, ktoré môžu spôsobiť materiálne škody. Búrková aktivita bude na juhozápade pretrvávať až do neskorých piatkových hodín.

V sobotu sa rovnaký scenár zopakuje na severe stredného a východného Slovenska. Počasie nám nedá oddýchnuť ani v nedeľu. Búrková činnosť koncom víkendu zasiahne celé územie Slovenska.

búrka
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Ako však pripomína portál Počasie & Radar, táto zmena prináša aj jednu drobnú výhodu. Keďže sa teploty oproti tým doterajším príliš nezmenia, dá sa predpokladať, že vďaka vyššej vlhkosti vzduchu bude pobyt vonku omnoho príjemnejší.

Ide o dobré správy aj pre záhradkárov. Mali by sa totiž zvýšiť aj nočné teploty, pričom je výskyt prízemných mrazov už úplne vylúčený.

Najvyššie denné teploty sa budú pohybovať medzi 18 a 23 stupňami Celzia, akurát na juhu stredného Slovenska a na juhovýchode dosiahnu až 25 °C. Na horách vo výške 1 500 metrov nad morom bude teplota okolo 9 °C.

Vietor bude východný až juhovýchodný s rýchlosťou 3 až 10 metrov za sekundu (10 až 35 km/h), pričom na západe môžu nárazy dosiahnuť až 14 metrov za sekundu (50 km/h). Vo východnej časti územia bude na začiatku len slabý vietor. Meteorológovia očakávajú zrážky do 2 mm.

Pozor na dovolenke

Slováci by však nemali byť opatrní len doma, počas búrok, ale aj pri cestovaní do niektorých obľúbených dovolenkových destinácií. Napríklad v Thajsku od začiatku roka prišlo o život v dôsledku horúčav už 61 ľudí.

Thajsko zažíva v posledných týždňoch neobvyklé horúčavy, kvôli ktorým tamojšie úrady takmer denne vydávajú príslušné varovania. Od začiatku roka pritom podľahlo úpalu už 61 ľudí, čo je viac ako za celý vlaňajší rok, keď takýchto úmrtí zaznamenali len 37.

Najväčší počet úmrtí pre horúčavy zaznamenávajú tento rok na severovýchode, ktorý je poľnohospodárskym centrom krajiny. Vedci dlhodobo upozorňujú na to, že klimatická zmena vyvolaná ľuďmi spôsobuje na Zemi častejšie, dlhšie a intenzívnejšie vlny horúčav.

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) tohtoročné horúčavy ovplyvňuje a zhoršuje aj klimatický jav El Niňo, celá Ázia sa však zároveň otepľuje rýchlejšie, než je celosvetový priemer.

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá