Atentátnik, ktorý postrelil Roberta Fica, bol spisovateľ. Prehovoril jeho syn, ktorý je z konania šokovaný

  • Atentátnikom bol zrejme Juraj Cintula, spisovateľ z Levíc
  • V minulosti odsudzoval násilie
Atentát na Roberta Fica
Incident sa odohral pred kultúrnym domom, kde premiér utrpel nešpecifikované zranenia. TASR
  • Atentátnikom bol zrejme Juraj Cintula, spisovateľ z Levíc
  • V minulosti odsudzoval násilie

Dnes, v stredu 15. mája 2024, došlo v Handlovej incidentu, ktorý si vyžiadal pozornosť celého sveta. Predseda vlády Robert Fico bol postrelený po ukončení vládneho rokovania.

Incident sa odohral pred kultúrnym domom, kde premiér utrpel nešpecifikované zranenia. Hovorí sa o 5 výstreloch, najvážnejšie má byť podľa neoficiálnych informácií zranenie brušnej dutiny.

Podľa svedkov bolo počuť a štyri alebo päť výstrelov. Kolujú prvé informácie o tom, kto je údajný atentátnik.

Podozrivým z útoku je 71-ročný Juraj Cintula, spisovateľ a člen Slovenských spisovateľov z Levíc. Cintula, ktorý je zároveň bývalým pracovníkom súkromnej bezpečnostnej služby (SBS), mal zbraň v legálnej držbe.

Pred incidentom mal údajne zakričať na premiéra, ktorý sa k nemu blížil s úmyslom podať mu ruku. Hneď na to sa ozvali výstrely. Útočníka spacifikovali prítomní policajti a je momentálne zadržiavaný Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA).

Jeho syn je šokovaný

Syn podozrivého, ktorý je z celej situácie v šoku, poskytol rozhovor pre Aktuality.sk. Z údajného konania svojho otca bol šokovaný a uviedol, že o jeho plánoch nič netušil.

Na otázku o politických názoroch svojho otca odpovedal, že premiéra nevolil, a to je všetko, čo vedel. Tiež poprel, že by jeho otec bol psychiatrickým pacientom alebo že by niekedy hovoril o útoku na politika.

V roku 2016 sa Cintula stal obeťou útoku v nákupnom centre v Leviciach, keď ho napadol mladík pod vplyvom omamných látok. Tento incident ho inšpiroval k vyjadreniu ohľadom násilia, preto neskôr zverejnil na internete dokument s názvom „Proti násiliu“. Iróniou osudu sa Cintula teraz však ocitol na opačnej strane zákona.

Podozrivý z Levíc bol aktívny v umení, pričom publikoval viacero básnických zbierok. Bol tiež členom Spolku slovenských spisovateľov. Niektoré jeho literárne diela odhaľujú kontroverzné názory na Rómov.

V jednom zo svojich textov, zverejnenom v knihe knihe Efata „o Cigánoch“, podľa Denníku N uviedol: „Toľko bezočivých cigánov v Európe, ako je dnes, ešte nikdy nebolo.“ 

Mal byť členom Slovenských brancov

Juraj C., ktorý dnes vystrelil na premiéra Roberta Fica, má väzby na kontroverznú polovojenskú skupinu Slovenskí branci, známu svojimi proruskými tendenciami. Informuje o tom Refresher.

Líder skupiny, Peter Švrček, údajne absolvoval výcvik pod dohľadom bývalých členov ruských špeciálnych jednotiek Specnaz. Juraj C. bol aktívny aj na sociálnych sieťach, kde na profile Slovenských brancov zdieľal príspevky propagujúce proruské postoje.

Juraj Cintula Slovenskí Branci
zdroj: FB/Slovenskí branci

Nebol členom PS

Krátko po ohavnom čine sa začali šíriť informácie o tom, že atentátnik Juraj Cintula bol členom Progresívneho Slovenska. Samotná strana to vyvracia v stanovisku.

„Zdieľame zdesenie z dnešného atentátu na premiéra. Máme obavu z ďalšej eskalácie napätia v spoločnosti. Varujeme preto pred šírením nepravdivých informácii o strelcovi. Jednoznačne odmietame, že by bol členom nášho hnutia. Neexistuje ani vôbec žiadne iné jeho prepojenie na našu stranu alebo našich členov. Ostro odsudzujeme jeho ohavný čin,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka.

Vyjadrenie prezidentky

Nenávistná rétorika, ktorej sme v spoločnosti svedkami, vedie k nenávistným činom. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v reakcii na útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Nazvala to útokom na demokraciu. Akékoľvek násilie je podľa jej slov neakceptovateľné. Požiadala, aby sa nevynášali v súvislosti s aktuálnou situáciou rýchle súdy.

„Som šokovaná, všetci sme šokovaní, z hrozného a zákerného útoku na premiéra Roberta Fica. Stalo sa niečo, vážnosť čoho si zrejme ešte ani nedokážeme uvedomiť alebo to nedokážeme obsiahnuť. Fyzický útok na predsedu vlády je predovšetkým útok na človeka, ale je to aj útok na demokraciu,“ uviedla hlava štátu vo vyhlásení v prezidentskom paláci.

Vyzvala na zastavenie nenávistnej rétoriky. Polícia podľa jej slov určite prinesie viac informácií. „Dovtedy, prosím, nevynášajme rýchle súdy a myslime na to najdôležitejšie. A to je v tejto chvíli jediné, aby sa Robert Fico čo najskôr zotavil,“ uzavrela.

Zdroje: Aktuality.sk, TASR, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá