Vážne špekulácie o novej predajni IKEA na Slovensku. Nábytkársky gigant má mieriť do tohto mesta

  • Výstavba je odhadovaná na 60 miliónov eur
  • Obchodné centrum by malo byť hotové v roku 2027
Košice
Ilustračná fotografia enviroportal.sk, TASR/DPA
  • Výstavba je odhadovaná na 60 miliónov eur
  • Obchodné centrum by malo byť hotové v roku 2027

V Košiciach vyrastie nové nákupné centrum. Ako informuje Korzár SME, plánovaná stavba sa uskutoční na rozľahlom pozemku s rozlohou takmer 5,5 hektára na ulici Pri prachárni.

Nachádza sa západne od predajne Nay Elektrodom a v susedstve Merkury Marketu, ako aj novootvorenej Košickej futbalovej arény. Nové nákupné centrum nesie názov OCKE a špekuluje sa o tom, že by to mohla byť IKEA. 

„Novostavba bude slúžiť pre maloobchodný predaj rozličného tovaru pre domácnosti s príslušnými súvisiacimi službami parkovania, predaj výberových potravín, stravovacích zariadení a priestory pre špecifické činnosti sociálnej angažovanosti širokej verejnosti. Objekt bude obkolesený verejným parkom,“ píše sa v projekte

Projekt bude patriť medzi najväčšie na východe 

Z projektového zámeru vyplýva, že výstavba je podľa katastra nehnuteľností umiestnená v Košickom kraji, v katastri obce Košice-Juh v katastrálnom území Južné Mesto. Predpokladaný termín začatia stavby je apríl 2026. Obchodné centrum by malo byť hotové v októbri 2027. Celkové náklady na realizáciu stavby sú odhadované na úrovni asi 60 mil. eur.

Plánovaný objekt bude mať tri podlažia – jedno podzemné a dve nadzemné. Celková podlahová plocha dosiahne rozlohu impozantných 46-tisíc metrov štvorcových.

Navrhovaný objekt má charakter verejnej budovy s primárnou funkciou obchodu a služieb. Suterén objektu je určený pre parkovanie pre zákazníkov. Na streche budú umiestnené technologické zariadenia vzduchotechniky, vykurovania a je uvažované aj umiestnenie fotovoltických panelov.

Prevádzkovo bude komplex slúžiť pre tri základné funkcie. Parkovanie, predaj/maloobchod a reštauračné služby. V objekte sa nepredpokladajú žiadne výrobné prevádzky zaťažujúce okolie. Predpokladá sa, že obchodná prevádzka bude otvorená denne od 8:00 do 20:00 hod. 

„Predajňa bude charakterizovaná samoobslužným typom predaja uvedeného sortimentu tovaru so zberným inkasom v pokladničnej zóne. Predajňa bude tvoriť jeden nákupný priestor. Pre nákup tovaru budú slúžiť zákazníkom nákupné vozíky, s ktorými bude možné vyjsť na parkovisko a do suterénu alebo na odstavné parkovisko pred hlavný vstup do predajne,“ vyplýva z projektu. 

O investorovi zatiaľ mlčia 

Projekt má pod palcom slovenská pobočka rakúskej stavebno-projektantskej skupiny Delta Holding. Investor je zatiaľ neznámy. Vzhľadom na popis obchodného centra sa však skloňuje švédsky gigant IKEA, ktorá sa už viackrát vyjadrila, že plánuje expandovať. V súčasnosti má Ikea v Košiciach iba výdajné miesto a v Auparku sídli plánovacie štúdio.

„V súčasnej dobe prebiehajú interné procesy týkajúce sa rozhodovania o budúcich investíciách v stredoeurópskom regióne, vrátane Slovenska. Kvôli tomu nie sme v pozícii zdieľať detaily o možných expanzných plánoch verejne,“ reagovala koordinátorka komunikácie Ikea Slovensko Veronika Bartošová pre náš portál. 

Skúpy na slovo bol aj košický primátor Jaroslav Polaček. „Veľmi rád by som informoval verejnosť, ale som viazaný mlčanlivosťou. Môžem však prezradiť, že sa Košičania a návštevníci mesta majú na čo tešiť,“ povedal.

Zdroje: Korzár SME, enviroportal.sk 

Najnovšie videá

Trendové videá