Fico je po postrelení v nemocnici, jeho stav zostáva vážny /SNKZ #61

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 17. mája, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží 

V Handlovej na námestí zaútočil atentátnik na premiéra Roberta Fica. Vypálil na neho niekoľko rán. Fica následne previezli vrtuľníkom do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde ho operovali niekoľko hodín. Ako sme ťa informovali, strelec mal byť sedemdesiat jeden ročný Juraj Cintula, spisovateľ a člen Spolku slovenských spisovateľov z Levíc.

Laikom sa len ťažko hodnotí, či členovia štátnej ochranky zvládli situáciu dobre. K udalosti sa však od útoku kriticky vyjadrilo niekoľko expertov. Jedným z nich je aj bývalý policajný prezident Štefan Hamran. V mimoriadnom vysielaní RTVS hovoril o zlyhaní.

Juraj Cintula, atentátnik zodpovedný za nedávny pokus o vraždu predsedu vlády Roberta Fica, je momentálne zadržaný v policajnej cele Národnej kriminálnej agentúry v Nitre. Za úkladnú vraždu z pomsty na chránenej osobe v štádiu pokusu mu hrozí trest od 25 rokov až doživotie.

Cintula je jedným zo zakladateľov literárneho klubu Dúha v Leviciach, ktorý založili v roku 2005. Literárny klub poskytol na sociálnej sieti oficiálne stanovisko k celej situácii.

Redakcia Plus JEDEN DEŇ zverejnila exkluzívne zábery. Je na nich útočník, ktorý sa dnes pokúsil spáchať atentát na premiéra Fica. Zdá sa, že video vzniklo na policajnej stanici.  „Nesúhlasím s politikou vlády. Sú likvidované masmédiá, prečo RTVS je napádaná? Mazák je prečo vyhodený z funkcie?“ zaznelo na videu

Nárast plesňových infekcií 

Správa o atentáte na premiéra Roberta Fica vyvolala záujem svetových médií, ale spustila aj emotívne reakcie mnohých politikov. Mnohí z nich okamžite obvinili opozíciu alebo médiá. Najvýraznejšie sa však ozval neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin.

Rodina Molnárovcov, ktorá vlastní Chemes, kľúčovú spoločnosť pre vykurovanie a teplú vodu v Humennom, podáva návrh na konkurz. Ak Chemes prestane dodávať energiu, môže sa zastaviť výroba v priemyselnom parku, kde pracuje 1 500 ľudí. 

Svet zaznamenáva nárast plesňových infekcií spôsobených kvasinkou Candida auris. Ako informuje portál tvnoviny.sk, tento problém sa najvýraznejšie prejavuje v Nemecku. Server Tagesschau uviedol, že v roku 2023 vedci evidovali 77 prípadov, čo predstavuje šesťnásobný nárast. 

Káva je pre mnohých ľudí jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. Vychutnávanie si šálky kávy nie je len príjemným každodenným povzbudením, ale aj dôležitým kultúrnym prvkom. Ak sa chystáš na letnú dovolenku po Európe, možno sa ocitneš na mieste, ktoré sa môže pýšiť titulom najlepšieho mesta pre kávičkárov. 

Podľa najnovších hospodárskych výsledkov technologického giganta Apple klesol jeho predaj na takmer každom trhu po celom svete. Spoločnosť uviedla, že dopyt po jej smartfónoch klesol za prvé tri mesiace tohto roka o viac ako 10 %, pričom celkový predaj klesol vo všetkých geografických regiónoch okrem Európy.