Ostré reakcie zahraničia na atentát na premiéra Fica. Píšu o „vyhrotenej situácii v krajine“

  • Ministerstvo vnútra potvrdilo, že išlo o atentát na premiéra
  • Na útok reagujú už aj zahraničné média ako BBC a The Guardian
Robert Fico
Robert Fico TASR/Jakub Kotian
  • Ministerstvo vnútra potvrdilo, že išlo o atentát na premiéra
  • Na útok reagujú už aj zahraničné média ako BBC a The Guardian

O atentáte na premiéra Roberta Fica informujú už aj zahraničné médiá. Incident, ktorý otriasol Slovenskom, sa rýchlo dostal na titulné stránky svetových novín a portálov. Novinári z rôznych krajín sledujú vývoj situácie a prinášajú aktuálne informácie o stave premiéra, ktorý utrpel niekoľko strelných zranení počas streľby v Handlovej.

Zahraničné médiá zdôrazňujú politické a spoločenské dôsledky útoku na premiéra Fica. Komentátori analyzujú možné príčiny a dôsledky tohto násilného činu. 

Reakcie zahraničných médií

Slovenský premiér Robert Fico utrpel strelné zranenia, informujú miestne médiá. Incident sa stal, keď Fico vítal davy pred kultúrnym domom v Handlovej počas zasadnutia vlády. Z miesta činu sa ozývalo niekoľko výstrelov, uvádza portál BBC.

O atentáte na premiéra Roberta Fica píše aj portál CNN, ktorý cituje agentúru TASR.

„Podľa TASR padlo na Fica niekoľko výstrelov. Slovenská záchranná služba uviedla, že na miesto vyslala vrtuľník. Mesto Handlová, kde sa strieľalo, je od Bratislavy vzdialené asi dve hodiny jazdy autom. Vláda bola v meste na zasadnutí mimo miesta,“ píše CNN.

The Guardian píše, že „slovenský populistický premiér Robert Fico utrpel zranenia pri streľbe a previezli ho do nemocnice“.

Portál Sky News spomína, že po rokovaní vlády padli štyri výstrely, pričom jeden zasiahol premiéra do brucha. 

ČT24 informuje, že členovia slovenskej vlády už pred niekoľkými týždňami diskutovali o možnom útoku na politikov kvôli „vyhrotenej situácii v krajine“.

V podobnom duchu reaguje aj denník The New York Times.  „Na záberoch z miesta činu, ktoré zverejnila tlačová agentúra Reuters, bolo vidieť, ako okolo čierneho sedanu pobehovali členovia ochranky pána Fica. Ďalšie fotografie zachytávali osobu spútanú na zemi na mieste činu,“ píše denník.

Denník The Washington Post uvádza, že „slovenský premiér Robert Fico je po stredajšej streľbe v život ohrozujúcom stave“. Odvoláva sa na vyhlásenie vlády.

Reagujú aj politici

Andrej Danko podľa Denníku N dáva zranenie Roberta Fica za vinu novinárom. Mal o novinároch z Denníka N hovoriť ako o „hnusných prascoch“.

„Som šokovaný a zhrozený streľbou na premiéra Roberta Fica v Handlovej. Akékoľvek násilie jednoznačne a ostro odsudzujeme. Veríme, že premiér Fico bude v poriadku a že tento hrozný čin bude čo najskôr objasnený,“ odkázal Michal Šimečka, šéf strany Progresívne Slovensko. Strany SaS a PS tiež zrušili dnešný protest na podporu RTVS.

Robert Fico streľba
zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

K incidentu sa na sociálnych sieťach vyjadrila aj Zuzana Čaputová. „Ostro odsudzujem dnešný brutálny a bezohľadný útok na premiéra Roberta Fica. Som šokovaná. Robertovi Ficovi želám v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil,“ odkazuje prezidentka.

Okolie uzavreli

Reportér Denníka N Daniel Vražda síce priamo nevidel pokus o vraždu, ale bol v tesnej blízkosti incidentu a počul niekoľko výstrelov. Neskôr videl, ako ochranka zdvíhala premiéra zo zeme a rýchlo ho naložila do auta, aby ho odviezli z miesta udalosti.

Podľa svedkov, ktorí sa nachádzali v okolí, sa Robert Fico práve stretol s ľuďmi, ktorí ho vítali, keď zrazu zazneli výstrely. Fico sa následne zrútil na zem. „Podľa očitých svedkov Fica niekto volal, chceli sa mu poďakovať a privítať ho, jeden spomedzi nich bol zrejme atentátnik,“ povedal Marek Pivoluska, redaktor RTVS naživo na :24.

Policajti rýchlo zasiahli a zadržali údajného útočníka. Okolie uzavreli a evakuovali kultúrny dom v blízkosti. Ochranka okamžite zabezpečila bezpečnosť pre ďalších členov vlády prítomných na mieste.

Zdravotný stav premiéra Roberta Fica sledujeme. Bližšie informácie prinesieme neskôr.

Zdroje: Denník N, BBC, CNN, The Guardian, Sky News, ČT24, The New York Times, The Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá