Progres čítania článku
Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované

Roberta Fica niekoľko hodín operovali. Jeho stav má byť stabilizovaný (SLEDUJEME ONLINE)

  • Stav Roberta Fica sledujeme ONLINE
  • Premiér má byť vo vážnom stave
Fico Handlová streľba
TASR, RTV Prievidza
  • Stav Roberta Fica sledujeme ONLINE
  • Premiér má byť vo vážnom stave

Celé Slovensko sleduje stav premiéra Roberta Fica, na ktorého v Handlovej niekoľkokrát vystrelili zo zbrane. Podľa prvých informácií, ktoré začali rýchlo kolovať, predseda vlády Robert Fico utrpel 2 až 3 zásahy.

Údajne ho zasiahli do končatín, hrudníku a brušnej oblasti. Hoci zatiaľ neexistuje žiadne oficiálne potvrdenie, zdá sa, že zo strelnej zbrane vystrelili až 5-krát.

Situácia si vyžiadala nečakané zastavenie parlamentných rokovaní, keď predseda schôdze Ľuboš Blaha rýchlo zareagoval na správu o streľbe. Napriek protestom opozičných poslancov prerušil schôdzu. „Toto je vaša robota,“ odvrkol smerom k opozícii. Všetky politické strany atentát odsúdili a dúfajú v zlepšenie zdravotného stavu premiéra.

Zdravotný stav Roberta Fica je kritický. Podľa zdrojov ho previezli vo vrtuľníku do nemocnice v Banskej Bystrici. Národná kriminálna agentúra (NAKA) prevzala kontrolu nad celou situáciou. Premiérov stav sledujeme online. 

ONLINE

22:40 Fico po operácii

Podľa portálu Aktuality.sk má byť Robert Fico po operácii a jeho stav má byť stabilizovaný.

22:15 Únik informácií zo štátnych zložiek

Facebooková stránka Hoaxy a podvody informuje na sociálnej sieti o úniku informácií zo štátnych zložiek.

„V súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica sme zaznamenali opakovaný únik informácií zo štátnych zložiek. Zverejnili ich anonymné stránky, ktoré takýmito údajmi nemôžu disponovať,“ tvrdí mimovládna organizácia.

„Nejde len o meno strelca, ale aj o jeho vyjadrenie nahrané do mobilného telefónu pravdepodobne príslušníkom Policajného zboru po zadržaní, či dokonca o lekársku správu opisujúcu zdravotný stav premiéra,“ dodáva v príspevku.

Taký promptný a rýchly únik informácií podľa nich naznačuje „koordináciu osôb, respektíve inštitúcií, ktoré nimi legálne disponujú“ a „plnenie cieľa, ktorý niekto sleduje nelegálnym posúvaním správ“.

21:45 Slovenská spoločnosť je úplne polarizovaná

Milan Nič, slovenský analytik z think-tanku Nemecká rada pre zahraničnú politiku (DGAP), uviedol, že slovenská spoločnosť je úplne rozdelená, takmer na polovicu. Podľa neho sa v takejto napätej politickej atmosfére pokusy o atentát „môžu stať komukoľvek“.

21:10 Polícia mala zobrať na výsluch manželku strelca

Podľa portálu Noviny.sk polícia predvolala na výsluch manželku strelca. Odmietla sa vyjadriť a tvár si zakrývala reklamnými novinami.

20:45 Dolinková: Fico je u špičkového personálu

Premiér Robert Fico (Smer-SD) bol zverený do rúk špičkového personálu, ktorý sa stará o jeho zdravotný stav. Na tlačovom brífingu to vyhlásila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Zároveň poďakovala všetkým, ktorí sa doteraz na záchrane predsedu vlády podieľali.

„Zdravotný stav pána premiéra je stále kritický, stále je na operačnej sále a verím, že všetko dobre dopadne. Držím palce a želám veľa síl nielen jemu, ale aj zdravotnému personálu, ktorý v týchto chvíľach naozaj bojuje o jeho život,“ uviedla ministerka. Dodala, že so záchrannými zložkami bola v kontakte od prvého momentu nešťastia.

Ministerka zopakovala, že útok na premiéra odsudzuje. „Dovoľte mi odsúdiť tento ohavný čin, ktorý je výsledkom a prejavom absolútnej ľudskej zloby a nenávisti a predovšetkým ho odsudzujem aj ako absolútny útok na demokraciu Slovenskej republiky,“ povedala.

20:15 Odborník odsúdil reakciu ochrankárov

Reakcia ochrankárov rozhorčila bývalého šéfa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Juraja Zábojníka. Ten v štúdiu Na Stope popísal, kde sa stala chyba. 

20:10 Ficov stav je stále vážny

„Atentát na predsedu vlády je útokom na samotnú demokraciu a demokratické zriadenie republiky ako takej. Môžem potvrdiť, že dnes bezprostredne po skončení výjazdovej vlády v Handlovej došlo k atentátu na predsedu vlády. Páchateľ vystrelil päť výstrelov a predseda vlády je dnes v kritickom stave stále na operačnom stole,“ tvrdí minister vnútra Šutaj Eštok.

19:50 Robert Kaliňák o atentáte

„Zažili sme tragický deň, ktorý znamená boj o život predsedu vlády. Ťažko sa hľadajú slová, Slovensko s touto situáciou ešte nikdy nebolo konfrontované. Môžem len vyzvať, aby sme zastavili nenávisť. Chcem sa poďakovať všetkým záchranárom nemocnice. Lekári ešte stále bojujú o život Roberta Fica, operácia prebieha, je na operačnej sále, utrpel vážnu polytraumu po niekoľkých strelných poraneniach. Jeho zdravotný stav je mimoriadne vážny. Všetci sa modlíme, aby spojenie medicíny a silnej konštitúcie premiéra viedli k dobrým správam. Operácia je už viac ako 3,5 hodiny,“ povedal minister obrany Robert Kaliňák.

19:40 Fico má byť v stabilizovanom stave

Podľa informácií ta3 Robert Fico absolvoval úspešnú operáciu, je v stabilizovanom stave a komunikuje.

19:30 Pripravuje sa tlačovka k aktuálnemu stavu Fica

V Banskej Bystrici v nemocnici, kde leží Robert Fico budú čoskoro informovať o jeho zdravotnom stave. 

19:15 Prehovoril atentátnik

Prvé slová po zadržaní atentátnika Juraja Cintulu: „Nesúhlasím s politikou vlády. Sú likvidované masmédiá, prečo RTVS je napádaná? Mazák je prečo vyhodený z funkcie?“

19:10 Erik Tomáš prehovoril

„Stav je stále vážny. Podstupuje operáciu, ktorá bude dlho trvať. Robert Fico je veľký bojovník,“ povedal minister práce Erik Tomáš pre Markízu.

19:00 Aktuálny stav Fica

Pravda informuje na základe anonymného zdroja o tom, že premiér bol postrelený do brucha, pričom mu jedna z guliek prestrelila črevo. Fico má krvácať v brušnej dutine a lekári nevedia zdroj krvácania nájsť.

Podľa Denníka N bol Robert Fico po prevoze do nemocnice v Banskej Bystrici pri vedomí a komunikoval. Streliť ho mali do ruky a brucha.

18:30 Padlo päť výstrelov (VIDEO)

Okamih streľby na Fica zachytila regionálna televízia RTV Prievidza.

18:25 Reaguje ukrajinský prezident Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil stredajší útok strelca v Handlovej na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a označil ho za „strašný“ čin, informuje TASR.

„Dôrazne odsudzujeme tento násilný čin voči predsedovi vlády nášho susedného partnerského štátu. Treba urobiť všetko pre to, aby sa násilie nestalo normou v žiadnej krajine, v žiadnej forme a v žiadnej oblasti,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti X.

Zelenskyj zaželal Ficovi skoré uzdravenie a vyjadril solidaritu s obyvateľmi Slovenska.

18:20 Michal Šimečka reaguje na dezinformácie

Krátko po ohavnom čine sa začali šíriť informácie o tom, že atentátnik Juraj Cintula bol členom Progresívneho Slovenska. Samotná strana to vyvracia v stanovisku.

„Zdieľame zdesenie z dnešného atentátu na premiéra. Máme obavu z ďalšej eskalácie napätia v spoločnosti. Varujeme preto pred šírením nepravdivých informácii o strelcovi. Jednoznačne odmietame, že by bol členom nášho hnutia. Neexistuje ani vôbec žiadne iné jeho prepojenie na našu stranu alebo našich členov. Ostro odsudzujeme jeho ohavný čin,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka.

18:10 NR SR posilňuje bezpečnostné opatrenia

Národná rada (NR) SR v reakcii na útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) posilňuje bezpečnostné opatrenia v parlamente, prijíma tiež opatrenia na bezpečnosť poslancov NR SR. Do odvolania zároveň pozastavuje návštevy budovy parlamentu v Bratislave.

Rokovanie NR SR je prerušené predbežne do 21. mája. TASR o tom informovali z odboru komunikácie Kancelárie NR SR.

18:00 Fico je na operácii

Robert Fico je podľa Denníka N stále na operačnej sále. Do nemocnice v Banskej Bystrici ho vrtuľníkom previezli pred 16. hodinou. Na akékoľvek informácie je prísne embargo. Zdravotnícky personál má podľa Markízy zakázané mobily na urgente a Fico vraj absolvoval aj CT vyšetrenie.

17:45 Minister vnútra hovorí o útoku na demokraciu

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) bude robiť všetko pre to, aby sa útok nielen na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ale na celé demokratické zriadenie čo najrýchlejšie podrobne vyšetril. Zároveň je úlohou bezpečnostných zložiek postarať sa o bezpečnosť všetkých predstaviteľov štátu. Uviedol to na sociálnej sieti.

„Našou spoločnou úlohou je okamžite prestať šíriť politickú nenávisť. Emócie sú úplne prirodzene vybičované, ale bolo by veľmi zlé tento nebezpečný stav ešte viac vyhrocovať,“ povedal Šutaj Eštok.

Slovensko podľa ministra zažíva najhorší deň svojej demokracie. Poukázal na to, že prvýkrát za 31 rokov demokratickej zvrchovanej republiky sa stalo, že sa niekto rozhodol vyjadriť politický názor nie vo voľbách, ale so zbraňou na ulici. „A s úmyslom nie argumentačne, ale fyzicky zlikvidovať politického oponenta,“ poznamenal Šutaj Eštok.

17:35 Prebieha vyšetrovanie

Na miesto činu mieri šéf oddelenia závažnej trestnej činnosti na Generálnej prokuratúre Ján Hrivnák. Podľa Aktuality.sk budú dohliadať na prvotné úkony. Skutok by mal byť kvalifikovaný ako pokus úkladnej vraždy v druhom odseku, kde je možný trest 25 rokov väzenia až doživotie.

17:30 Zbraň na mieste činu

TV Markíza informuje, že centrum Handlovej je uzavreté. Na zemi pred Domom kultúry leží zbraň, ktorou mal byť postrelený Robert Fico.

17:15 Šokovaný britský premiér

Britský premiér Rishi Sunak v stredu vyhlásil, že je šokovaný zo streľby na premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) v Handlovej. „Táto hrozná správa ma šokovala. Myslíme intenzívne na premiéra Fica a jeho rodinu,“ napísal Sunak na sociálnej sieti X.

17:10 Reakcia šéfa NATO

Šéf NATO Jens Stoltenberg je zdesený zo streľby na premiéra Fica.

„Som šokovaný a zdesený streľbou na premiéra Roberta Fica. Prajem mu veľa síl na skoré uzdravenie. V myšlienkach som s Robertom Ficom, jeho blízkymi a občanmi Slovenska,“ píše na Twitteri Stoltenberg.

17:00 Prezidentka vyzýva na upokojenie spoločnosti

Nenávistná rétorika, ktorej sme v spoločnosti svedkami, vedie k nenávistným činom. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v reakcii na útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Nazvala to útokom na demokraciu. Akékoľvek násilie je podľa jej slov neakceptovateľné. Požiadala, aby sa nevynášali v súvislosti s aktuálnou situáciou rýchle súdy.

16:50 Situácia v nemocnici

Náš zdroj z prostredia nemocnice v Banskej Bystrici hlási, že všetkým pacientom zakázali komunikovať s médiami. K Robertovi Ficovi vraj stiahli všetkých doktorov, „opáskovali“ urgent a do budovy vpúšťajú len pacientov. 

16:45 Príchod ministrov

Do nemocnice v Banskej Bystrici, kde operujú premiéra Roberta Fica, prišli ministri Zuzana Dolinková či Robert Kaliňák, ale aj poslanci Tibor Gašpar či Erik Kaliňák.

Peter Pellegirini sa kvôli mimoriadnej situácii predčasne vracia na Slovensko z pobytu v zahraničí.

Strana Hlas vyzýva všetky „politické strany, spoločenské skupiny, mienkotvorné osobnosti, tretí sektor aj médiá, aby spoločne a jednoznačne tento útok ostro odsúdili a svojou činnosťou nepodporovali vyvolávanie nenávisti na Slovensku“.

16:26 Prvé info o atentátnikovi

Atentátnikom je podľa informácií HN Online 71-ročný Juraj Cintula. Spisovateľ z Levíc. Markíza tvrdí, že je členom spolku Slovenských spisovateľov, pracoval ako SBS-kár. V minulosti zverejnil na internete dokument Proti násiliu.

16:25 – Poradca premiéra Eduard Chmelár vyhlásil, že postrelenie premiéra predstavuje najzávažnejšiu situáciu v modernej histórii Slovenska. Vyjadril to ako „prirodzený dôsledok“ súčasnej situácie.

„Nemohlo sa to skončiť inak. Nemali by sme teraz obviňovať jeden druhého, ale apelovať na to, aby sa celá spoločnosť upokojila,“ povedal s tým, že je dôležité, aby chaos nepokračoval. Ocenil, že opozícia zrušila dnešné protesty za RTVS.

16:10 – „Som hlboko šokovaný, keď som počul o hroznom útoku na môjho priateľa Roberta Fica. Modlíme sa za jej skoré uzdravenie,“ odkázal maďarský premiér Viktor Orbán.

16:10 – Tlačovku PS narušila Romana Tabák. Exposlankyňa sa Michala Šimečku spýtala, či už je súčasný stav prijateľný. Viní opozičné demonštrácie za atentát na premiéra.

16:00 – Na facebookovej stránke Roberta Fica sa objavilo vyjadrenie: „Na R. Fica bol dnes spáchaný atentát. Bol viacnásobne postrelený a aktuálne sa nachádza v životohrozujúcom stave. V tomto momente je prevážaný vrtuľníkom do Banskej Bystrice, pretože do Bratislavy by to trvalo príliš dlho vzhľadom na nevyhnutnosť akútneho zákroku. Najbližšie hodiny rozhodnú.“

15:50 – Peter Pellegrini na svojej facebookovej stránke vyjadril zhrozenie z útoku na premiéra. „Som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. Nemusíme predsa so všetkým súhlasiť, ale je množstvo spôsobov, akými môžeme svoj nesúhlas vyjadriť demokraticky a zákonne,“ píše.

„Atentát na jedného z najvyšších ústavných činiteľov je bezprecedentným ohrozením slovenskej demokracie. Ak budeme iné politické názory vyjadrovať pištoľami na námestiach, a nie vo volebných miestnostiach, ohrozujeme všetko, čo sme za 31 rokov slovenskej zvrchovanosti spoločne vybudovali,“ na záver Ficovi poprial skoré uzdravenie.

15:50 – ČT24 zverejnilo exkluzívne fotografie z miesta činu, zachytili aj zadržanie útočníka. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ČT24 (@ct24zive)

15:50 – „Kvôli vašej nenávisti dnes bojuje o život,“ odkázal Ľuboš Blaha opozícii. 

15:49 – Premiér by mal byť mimo ohrozenia života, má priestrel brucha a postrelenú ruku.

15:47„Dnešný útok považujem za niečo neakceptovateľné. Je to vyvrcholenie nálad, ktorú sú v spoločnosti živené,“ povedal Maroš Žilinka. Útok na Fica označil za „útok na samotnú podstatu štátnosti“. 

15:45 – Objavilo sa nové video. Roberta Fica v ňom nakladajú do auta po tom, ako ho postrelili. 

15:30 – Útočníkom má byť 71-ročný muž z Levíc. Informuje o tom TV JOJ. Na mieste činu zostali predmety páchateľa, vrátane nejakej kapsičky. Roberta Fica prepravujú vrtuľníkom, ktorý práve vzlietol do nemocnice v Banskej Bystrici

15:15 – K dispozícii je video zo streľby.

Zdroje: Noviny.sk, FB/Robert Fico, Denník N, FB/Hoaxy a podvody

Najnovšie videá

Trendové videá

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom StartitUp PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Startitup PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom StartitUp PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.

Zakúpené články

Zatiaľ nemáš zakúpený žiadny článok