Zákerné tropické choroby ti zničia dovolenku. Cestovatelia varujú pred ľadom, kúpaním i kozmetikou

  • Tieto choroby ti môžu pokaziť dovolenku
  • Horúčka dengue ťa ochromí na pár mesiacov
  • Slovenskí cestovatelia radia, na čo dávať pozor
Horúčka dengue
Archív Canva
  • Tieto choroby ti môžu pokaziť dovolenku
  • Horúčka dengue ťa ochromí na pár mesiacov
  • Slovenskí cestovatelia radia, na čo dávať pozor

Pri plánovaní dovolenky v exotických destináciách sa ľudia často zameriavajú na to najlepšie – biele piesočnaté pláže, krištáľovo čistú vodu a bohatú kultúru. Menej pozornosti sa však často venuje tej nepríjemnej stránke dobrodružstiev v tropických oblastiach. Riziko tropických chorôb totiž nájdeš na každom rohu. Momentálne „prekvitá“ aj horúčka dengue.

Medzi najznámejšie a najnebezpečnejšie exotické choroby patrí malária, ktorá je prenášaná bodnutím infikovaných komárov. Táto choroba je závažná hlavne v subsaharskej Afrike, ale vyskytuje sa aj v južnej Ázii a v Južnej Amerike. Príznaky zahŕňajú horúčku, zimnicu, potenie a bolesti hlavy, ktoré môžu byť smrteľné, ak nie sú včas liečené.

Okrem známej malárie však poznáme omnoho viac hrôzostrašných chorôb. Je nimi napríklad žltá zimnica, horúčka dengue, vírus Zika či brušný týfus. Tieto choroby môžu byť nielen nepríjemné, ale vedia vážne ohroziť naše zdravie. Práve preto si vyžadujú dôkladnú prípravu a prevenciu. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najčastejších tropických chorôb, ktoré môžeš dostať na dovolenke.

Zároveň ti prinášame praktické rady od reálnych cestovateľov o tom, ako sa pred nimi účinne chrániť. Alebo ako sa s nimi vysporiadať, keď sa nimi náhodou nakazíš. Málokto napríklad vie, že horúčka Dengue sa liečiť nedá. Aj o tom nám porozprávala cestovateľka Majča, ktorej kvôli tejto exotickej choroby vypadali vlasy. Stalo sa to 3 mesiace potom, ako si myslela, že už horúčku prekonala.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Redakcia Startitup, UNICEF, Denník N, CDC

Najnovšie videá

Trendové videá