Dnešná zmena vlakového grafikonu zasiahne celé Slovensko. Vieme, ktoré spoje čakajú výluky (PREHĽAD)

 • Upravený cestovný poriadok začína platiť od dnešného dňa
 • Zisti, k akým zmenám vo vlakovej doprave príde
Vlak na vlakovej stanici a ľudia vystupujúci z vlaku.
Ilustračné foto, TASR/Pavel Neubauer, TASR/Sina Schuldt/dpa
 • Upravený cestovný poriadok začína platiť od dnešného dňa
 • Zisti, k akým zmenám vo vlakovej doprave príde

Od 3. marca nadobudne účinnosť nový cestovný poriadok. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zavádza niekoľko zmien. Ako informuje portál Aktuality.sk, tieto zmeny najviac ovplyvnia obyvateľov Prešova, pretože im zabezpečia lepšie spojenia so všetkými vlakmi InterCity (IC).

„Osobné vlaky na linke Košice – Prešov budú v stanici Kysak počas dňa zabezpečovať prípoje na všetky IC vlaky. Prestupný čas z IC vlaku na osobný vlak do Prešova bude 4 minúty, v opačnom smere 5 minút,“ uviedol štátny dopravca.

Výrazné zlepšenie spojov pre obyvateľov Prešova a okolia

Dopravca rozširuje ponuku osobných vlakov, aby zabezpečil spojenia pre všetky diaľkové vlaky InterCity na stanici Kysak.

Desať nových vlakov bude prevádzkovaných s kalendárnymi obmedzeniami:
 • Os 8541 (Prešov 9.19 – Kysak 9.42) nepôjde v nedeľu a štátom uznané sviatky v období od 16.06. do 15.09, 
 • Os 8542 (Kysak 10.17 – Prešov 10.41) pôjde denne, 
 • Os 8545 (Prešov 19.19 – Kysak 19.42) nepôjde v sobotu a štátom uznané sviatky v období od 15.06. do 15.09., 
 • Os 8546 (Kysak 20.17 – Prešov 20.41) pôjde denne, 
 • Os 8547 (Prešov 21.19 – Kysak 21.42) pôjde denne, 
 • Os 8548 (Kysak 22.17 – Prešov 22.41) nepôjde v sobotu a štátom uznané sviatky v období od 15.06. do 15.09., 
 • Os 8582 (Kysak 6.17 – Prešov 6.41) pôjde v sobotu a štátom uznané sviatky, 
 • Os 8583 (Prešov 5.19 – Kysak 5.42) pôjde v sobotu a štátom uznané sviatky, 
 • Os 8586 (Kysak 16.17 – Prešov 16.41) pôjde v sobotu a štátom uznané sviatky, 
 • Os 8587 (Prešov 15.19 – Kysak 15.42) pôjde v sobotu a štátom uznané sviatky.

„Prestupný čas z IC vlaku na osobný vlak do Prešova bude štyri minúty, v opačnom smere päť minút,“ uvádza dopravca ďalej.

Zmeny pre cestujúcich do Viedne

Už v pondelok Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) začnú rekonštruovať a elektrifikovať trať medzi Devínskou Novou Vsou a Marcheggom (Rakúsko). Kvôli tomu od 4. marca prestane premávať linka REX medzi Bratislavou hlavnou stanicou, Marcheggom a Wien Hbf.

„Cestujúci do Viedne budú môcť využiť linku REX Bratislava (Petržalka) – Kittsee – Wien. Pre tých do Marcheggu je pripravená náhradná autobusová doprava podľa cestovného poriadku na webe ZSSK. Medzi hlavnou stanicou a Petržalkou budú môcť cestujúci využiť linku MHD č. 93 a N 93 a pri kontrole predložiť cestovný lístok na vlak,“ vysvetľuje Železničná spoločnosť Slovensko.

Cestujúci budú môcť cestovať bez prestupu vlakmi IC 44 (odchod z Košíc o 7.34, príchod do Viedne Hbf. o 13.24) a IC 45 (odchod z Viedne Hbf. o 14.42, príchod do Košíc o 20.27). Tieto vlaky zastavujú v Bratislave na staniciach Predmestie, Nové Mesto a Petržalka a pokračujú cez Kittsee až do Viedne.

Náhradné autobusy na východe

Trať elektrifikujú aj medzi Bánovcami nad Ondavou a Humenným. Z tohto dôvodu dočasne zastavia železničnú dopravu na úseku medzi Michalovcami a Strážskym.

„Autobusy náhradnej dopravy budú po novom jazdiť v úseku Michalovce – Stakčín a Michalovce – Medzilaborce mesto. Nahradené autobusmi budú aj vlaky na trati Prešov – Strážske v úseku Nižný Hrabovec – Humenné,“ spresnil štátny dopravca.

Zmeny nastanú aj u nočných rýchlikov R 614 (odchod z Humenného o 21.30, príchod do Bratislavy hl. st. o 5.33) a R 615 Zemplín (odchod z Bratislavy hl. st. o 22.27, príchod do Humenného o 6.50), ako aj u vlakov EuroNight 442 (odchod z Humenného o 19.10, príchod do Prahy hl. n. o 7.48) a EN 443 Slovakia (odchod z Prahy hl. n. o 22.14, príchod do Humenného o 10.50), ktoré budú teraz premávať z/do Michaloviec.

Na snímke človek vo vlakovej stanici, v pozadí stojaci vlak.
zdroj: TASR/Roman Hanc

V Strážskom sa mení miesto zastavenia náhradnej autobusovej dopravy – z pôvodnej zastávky pri železničnej stanici na autobusovú zastávku Strážske, rázc. Krivošťany.

Revolúcia na železniciach ušetrí štátne peniaze

Európska únia vydala smernice na otvorenie železničného trhu konkurencii, čo by malo zlepšiť kvalitu a efektívnosť služieb tým, že umožní rôznym prevádzkovateľom využívať železničné infraštruktúry.

Cieľom je, aby sa všetky trate postupne dostali do rúk toho prevádzkovateľa, ktorý predloží najlepšiu ponuku, či už ide o štátneho alebo súkromného dopravcu.

Otvorenie trhu by malo zvýšiť konkurenciu, priniesť viac služieb a lepšie ceny pre zákazníkov. Taktiež by to malo ušetriť štátne finančné prostriedky, keďže väčšia konkurencia by mohla znížiť ceny a dotácie na jednotlivé linky.

Pozor aj na zmeny v tomto kraji

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) informoval, že od nedele prichádza k ďalšej čiastkovej zmene v niektorých cestovných poriadkoch. Úpravy podľa BBSK reagujú na požiadavky cestujúcich.

„Pred cestou do školy či do práce si skontrolujte, či sa zmena týka aj vás. Ak máte podnet na ďalšie úpravy v cestovných poriadkoch, adresujte ich na mail kontakt@idsbbsk.sk,“ informuje kraj na sociálnej sieti.

Ako ďalej uvádza, zmeny sa týkajú viac ako desiatky spojov v prípade SAD Lučenec a siedmich spojov v prípade SAD Zvolen.

Zdroje: Aktuality, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá