Turbulentné počasie Slovákov dostane. Pozri si, kam dorazia prvé jarné búrky najskôr (PREDPOVEĎ)

  • Na Slovensku už niekoľko dní panuje veľmi teplé počasie
  • Priprav sa na zmenu, ktorá príde už čoskoro
Žena v zime hľadí na oblohu a zamrznuté stromčeky na horách.
Ilustračné foto, Freepik/@prostooleh, TASR/Erika Ďurčová
  • Na Slovensku už niekoľko dní panuje veľmi teplé počasie
  • Priprav sa na zmenu, ktorá príde už čoskoro

Po sobote, ktorá na väčšine Slovenska priniesla dážď, nás v nedeľu čaká malé zlepšenie, ako informuje portál Počasie & Radar.

Aj túto nedeľu ovplyvní naše počasie okraj tlakovej výše, ktorá k nám prichádza zo západu. Súčasne sa nad Janovským zálivom objaví a zosilní samostatná tlaková níž.

Aj keď už niekoľko dní prevláda na našom území veľmi teplé počasie, zmena je už veľmi blízko. V nadchádzajúcom týždni nás čaká ochladenie.

Prehánky budú zriedkavé

Víkendový deň v tejto meteojari zostane veľmi teplý. Oblačnosť sa zmenší na polooblačné až oblačné počasie. Maximálne denné teploty sa udržia na príjemne vysokých hodnotách – medzi 12 a 19 °C. Objavia sa len zriedkavé prehánky. Snežiť bude len na hrebeňoch Vysokých Tatier a vietor nebude príliš silný.

Najviac oblakov sa objaví ráno, ale ich počet sa postupne zníži.

Pohľad do ďalších dní už signalizuje dlho očakávanú zmenu počasia.

Návrat mrazov a prvé jarné búrky

Spomínaná zmena privedie naše počasie späť k normálnym hodnotám pre toto ročné obdobie. Maximálne teploty by mali klesnúť, na severe na 2 až 4 stupne Celzia, na juhu na 5 až 8 stupňov Celzia. Po dlhom čase by sme mali zažiť aj mrazy v noci, na severe až do mínus 8 stupňov Celzia.

Keďže sa budeme nachádzať v oblasti vysokej tlakovej výše, jasná obloha bude prevládať cez deň aj v noci. Aj napriek nižším teplotám a tomu, že nie sme na takéto počasie zvyknutí, pocitovo to bude stále celkom príjemné. V noci to však môže byť horšie, pretože teploty môžu klesnúť pod nulu, a to aj na juhu.

Žena sa prechádza v parku počas mrazu.
zdroj: TASR/Bernd Weißbrod/dpa

V ďalšej predpovedi po 8. marci sa neistota predpovedí zvyšuje. Zaujímavo, práve na začiatku meteorologickej jari sa paradoxne zvyšuje šanca, že zima ešte ukáže svoju silu. Kombinácia s tlakovou nížou by mohla na severe priniesť nielen mrazy, ale aj snehové prehánky.

S ochladením ale môžu doraziť aj prvé jarné búrky. Ako informuje portál iMeteo.sk, tých bude najviac v Maďarsku a Rakúsku. Avšak môžu sa objaviť aj u nás alebo na Morave.

Nevyspytateľná La Niña

Ako sme ťa v našom článku informovali, podľa najnovšej prognózy sa s nami už El Niño definitívne lúči. Odborníci z NOAA predpokladajú, že náprotivok tohto úkazu, La Niña, ovplyvní počasie už v lete. Meteorologický jav El Niño bol vo svojej najsilnejšej fáze približne v polovici januára.

Najnovší výhľad je, že prechod z El Niño na ENSO-neutrálny je pravdepodobný do apríla až júna. Rastie však pravdepodobnosť javu La Niña. Tá sa vyvinie v júni až auguste. Ako presne nás tento jav ovplyvní, ešte nie je isté, no existuje niekoľko odhadov.

Vývoj La Niña môžeme očakávať s 55 % šancou od júna až augusta. Znamená to, že atmosféra prejde z jednej udalosti ENSO na druhú pomerne rýchlym tempom.

Očakáva sa, že La Niña sa naplno rozvinie počas leta. Jej prvé vplyvy na počasie môžeme očakávať už na jeseň 2024. Ako informuje Severe Weather Europe, tieto vplyvy sa pravdepodobne prejavia hurikánmi v Atlantiku. Anomália La Niña je totiž známa povzbudzovaním týchto aktívnych a deštruktívnych sezón hurikánov.

Hlavný vplyv počasia La Niña je najmä počas zimných období. Keďže sa však nachádzame len na začiatku roka 2024, dlhodobá predpoveď na zimu 2024/2025 ešte nie je k dispozícii. Európsky kontinent sa nachádza ďalej od zdrojovej oblasti La Niña. 

Zdroje: Počasie & Radar, Počasie & Radar 1, iMeteo.sk, Archív SIU, Severe Weather Europe

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá