Slováci sa stále obávajú, že ich v práci nahradí AI. Vieme, kde ti to nehrozí (PREHĽAD)

  • Ak sa chceš uplatniť, stačí ti iba vzdelávací kurz
  • Na prvý pohľad nelákajú, platy sú však krásne
  • Uplatnenie si nájdu muži aj ženy, starí aj mladí
praca
Ilustračný obrázok, Unsplash/@jasongoodman_youxventures,@dirtjoy
  • Ak sa chceš uplatniť, stačí ti iba vzdelávací kurz
  • Na prvý pohľad nelákajú, platy sú však krásne
  • Uplatnenie si nájdu muži aj ženy, starí aj mladí

Nebaví ťa tvoja práca, nesúhlasíš so svojím ohodnotením alebo sa obávaš budúceho uplatnenia? Pocit nestálosti v zamestnaní pociťuje množstvo Slovákov. Rýchly vzostup technológií a vznik nových pracovných pozícií však nie je lákadlom pre každého.

Prinášame ti zoznam kurzov a povolaní, ktoré ti zabezpečia naozaj dobré ohodnotenie a nenahradí ťa ani umelá inteligencia. 

Tieto povolania, samozrejme, nemusia najskôr znieť lákavo. Dopyt po týchto zamestnancoch je však vysoký, na pracovných portáloch denne pribúdajú zaujímavé ponuky. A ak sa v týchto oblastiach nevyznáš, neobávaj sa. Na všetky pozície existujú kurzy, ktoré ťa rýchlo dostanú do diania.  

1. Automechanik 

Aj napriek tomu, že odborné školy na Slovensku ročne vypustia do sveta niekoľko stovák vyučených automechanikov, po týchto zamestnancoch je neustály dopyt. Súvisí to najmä s rozvojom automobilového priemyslu.

Ako automechanik si dokážeš na Slovensku zarobiť mesačne od 1 200 eur v hrubom, pričom mnohé ponuky na portáli profesia.sk, ponúkajú mesačný plat aj od 1 700 eur až do 2 000 eur v hrubom. Záleží od veľkosti podniku, v ktorom sa zamestnáš. 

Ak by si chcel svoju novú kariéru započať, ale netušíš ako, kurzov pre budúcich automechanikov je na Slovensku mnoho. Cenovo sa podľa portálu VaV Akademy pohybujú od 740 do 890 eur. Študovať môžeš dokonca aj online. 

2. Elektrotechnik

Zručných remeselníkov a opravárov je stále menej. Mladí ľudia o takéto pracovné pozície nemajú záujem, čo však môže byť tvojou výhodou. Elektrotechnika teraz nepotrebujú len súkromné osoby, ale aj menšie biznisy až po gigantické firmy. Náplň práce nespočíva iba v hraní sa s káblikmi.

Na pleciach elektrotechnikov stoja totiž mnohé fabriky, pre ktoré je diagnostika problémov a ich následná oprava, kľúčová k chodu prevádzky. Za tieto zručnosti nemajú firmy problém slušne zaplatiť. Elektrotechnik či elektromechanik si na Slovensku môže priemerne mesačne zarobiť od 1 300 až do 1 800 eur v hrubom, uvádzajú mnohé inzeráty na Profesii

Elektrikár vo výške pracuje s káblikmi
zdroj: Unsplash/@adamanium

Zručnosti môžeš už za pár mesiacov získať na kurzoch. Kurz elektrotechnického minima si môžeš spraviť napríklad už za necelých 800 eur, uvádza stránka vzdelávacej spoločnosti novatraining.sk.

3. Projektový manažér

Dobrý projektový manažér je potrebný takmer v každej firme ako soľ. Ak rád komunikuješ s ľuďmi, plánuješ si svoj život do poslednej bodky a aspoň trocha sa zaujímaš o financie, možno je práca projektového manažéra pre teba. Projektového manažéra nepotrebujú len technicky zamerané firmy, ale aj rôzne e-shopy či obchodné reťazce. Navyše je toto odvetvie otvorené tak ako mužom aj ženám.

Možno ťa na kariéru projektového manažéra zláka aj mesačné ohodnotenie, ktoré sa v priemere pohybuje okolo 2 000 eur v hrubom. Výška odmeny závisí ďalej už od tvojej šikovnosti a skúseností. S množstvom skúseností totiž rastie aj finančná odmena. 

Ako organizovať projekt či plánovať prostriedky a zdroje, sa môžeš naučiť aj na kurze. Jeden z kurzov ktorý ťa pripraví na job projektového manažéra ťa môže vyjsť podľa portálu edu-co.sk iba na 640 eur. 

4. Stavbyvedúci 

Takmer každý mladý muž raz brigádoval na stavbe. Niektorí pri stavebníctve ostali. Ak si týmto človekom aj ty, možno netušíš, ako sa vieš z pozície pracovníka na stavbe posunúť ďalej. Kariérny rast ako stavbyvedúci je veľmi lákavý, nakoľko je táto profesia stabilná.

Nové bytové domy, cesty, obchodné centrá. A stavbyvedúcich je málo. Podľa inzerátov na Profesii si taký stavbyvedúci môže mesačne zarobiť úplne bez problémov od 1 500 až do 2 200 eur v hrubom. Ak by si chcel pracovať v zahraničí, mesačná odmena sa posúva vyššie. 

stavba
zdroj: Pixabay/Michal Jarmoluk

Na stavbyvedúceho nie sú otvorené klasické kurzy. Ak máš však minimálne 5-ročnú skúsenosť s prácou v stavebníctve a chcel by si sa vzdelávať ďalej, Slovenská komora stavebných inžinierov informuje o doplnkovom vzdelávaní. Stačí ti vypísať prihlasovací formulár, pridať potvrdenia o praxi zo stavebníckej výroby a čakať na schválenie kurzu. 

5. Záhradník

Možno by ti ani nenapadlo, ako dobre si taký záhradník môže zarobiť. Práca záhradníka nie je len o kopaní do hliny. V hlave musíš nosiť množstvo botanických informácií a hlavne ich vedieť uplatniť.

Ako záhradník alebo záhradníčka sa môžeš uplatniť nielen vo väčších firmách zameraných na výsadbu rastlín, asistent predaja v špecializovaných predajniach, ale aj ako florista. Ak chceš, môžeš posunúť hranice a stať sa záhradným dizajnérom, ktorých služby sú stále žiadanejšie. 

Na tejto pozícii si môžeš zarobiť s prehľadom od 1 200 eur až do 1 800 eur mesačne v hrubom, tvrdia inzeráty na Profesii. Ak ťa láska k rastlinám zlákala vyskúšať túto profesiu, môžeš sa tiež vzdelávať skrz kurz, ktorý ťa môže vyjsť na 624 eur, píše sa na portáli novatraining.sk.

Zdroje: profesia.sk, VaV Akademy, profesia.sk, novatraining.sk, profesia.sk, edu-co.sk, sksi.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá