Najväčšie slovenské banky opäť menia cenníky: Tisíce Slovákov si priplatia aj za pozretie zostatku

  • Viaceré banky pritom menili svoje sadzobníky len pred pár mesiacmi
  • Zisti, za čo všetko si budeš musieť priplatiť
Na snímke je bankomat
Ilustračné foto Unsplash/Eduardo Soares
  • Viaceré banky pritom menili svoje sadzobníky len pred pár mesiacmi
  • Zisti, za čo všetko si budeš musieť priplatiť

Viaceré banky zmenili svoje sadzobníky len nedávno, na začiatku tohto roka. Ako informuje portál Štandard, z troch najväčších hráčov na hypotekárnom trhu Tatra banka ako prvá upravila svoj cenník.

Spolu so Slovenskou sporiteľnou a VÚB patria k bankám, ktoré spravujú viac ako milión retailových účtov, ako uvádza portál banky.sk. Na Slovensku je mimochodom viac účtov než obyvateľov, približne 7,5 milióna.

To znamená, že mnohí z nás majú viacero bankových účtov. Zdá sa, že 365.bank, nástupca Poštovej banky, ktorá mala už v roku 2020 920-tisíc klientov, sa približuje k najväčším hráčom na trhu. Zisti, kedy a ktoré poplatky sa v slovenských bankách zdvihnú.

Nový poplatok za vklad hotovosti

Tatra banka od 31. mája 2024 mení poplatky za depozitné produkty a platobné služby, vrátane nového poplatku za vklad hotovosti na pobočke. Portál Finančný kompas podrobne informuje o zmenách, ktoré sa dotkli aj debetných a kreditných kariet.

Poplatok za vedenie bežných účtov v eurách a cudzích menách stúpne o dve eurá na sedem. Poplatok za doručenie výpisu z účtu poštou sa zvýši o 50 percent na tri eurá. Vklad hotovosti na vlastný účet bude stáť šesť eur.

SEPA platby v rámci EÚ a EHP, ak nie sú zahrnuté v balíku, sa zvýšia z 20 na 24 centov. Okrem toho sú niektoré nárasty výraznejšie. „SEPA platba a SEPA okamžitá platba v rámci krajín EÚ a EHP a SEPA inkaso spracovanie platobného príkazu doručeného formou písomného príkazu na úhradu bude za poplatok 10 eur, predtým to bolo šesť eur,“ informuje banka.

Aktuálny sadzobník poplatkov Tatra banky nájdeš tu.

Zvýšenie poplatku za zobrazenie zostatku v bankomate

Za zmienku stojí aj zvýšenie poplatku za zobrazenie zostatku v bankomate inej banky z 50 centov na jedno euro. Výber hotovosti z bankomatov iných bánk, doma aj v zahraničí, zdražie z troch na päť eur.

Poplatky za zmeny na karte sa zvýšia na 10 eur, čo je dvojnásobok pôvodnej tarify. Rovnaký poplatok zaplatíš aj za doručenie debetnej karty do pobočky od 31. augusta. Služby spojené s kreditnými kartami tiež zdražejú.

Nový poplatok 30 eur za vstup do letiskového salónika začne platiť koncom augusta.

peniaze v ruke
zdroj: Archív Canva

Hovorkyňa banky Simona Miklošovičová pre Štandard uviedla, že klientov, ktorí aktívne využívajú digitálne služby, sa tieto zmeny dotknú len minimálne alebo vôbec. „Väčšina zmien sa týka takých servisných operácií, úkonov a služieb, ku ktorým zároveň existuje bezplatná alebo lacnejšia digitálna alternatíva,“ informuje hovorkyňa.

Všetkých klientov o zmene sadzobníka poplatkov informovali už od 18. marca 2024.

Poplatok za poskytnutie úveru

Klienti Slovenskej sporiteľne môžu očakávať zmeny od 1. júla 2024, už druhýkrát v tomto roku. Banka upravuje poplatky za cezhraničné prevody debetných a kreditných kariet. Na druhej strane, znižuje poplatky za poistenie pri spotrebných úveroch a úveroch na bývanie.

Nezabudni, že sporiteľňa ruší Space účty X. Ak máš tento účet a neprejdeš na iný do konca júna, banka ho zmení za teba.

Pribudne nový balík Premium s mesačným poplatkom 13 eur. „V cene bude debetná karta Visa Platinum, cestovné poistenie, neobmedzený vstup do letiskového salónika vo Viedni, poistenie zneužitia platieb na internete a ďalšie,“ uvádza banka.

Zvýšia sa aj poplatky za niektoré zahraničné prevody. Napríklad prevody s podmienkou OUR do Srbska zdražejú z deviatich na 15 eur. Pre kategóriu Zvyšných krajín sú teraz tri pásma: sedem eur pre platby do 12 500 eur, 16 eur pre platby od 12 500 do 50 000 eur a 25 eur pre platby nad 50 000 eur.

Británia, Macedónsko a Bosna a Hercegovina budú mať jednotné poplatky: osem, deväť a 20 eur pre akúkoľvek výšku prevodu.

Zmeny sa dotknú aj vedenia debetných a kreditných kariet. Poplatok za debetnú kartu Visa Platinum stúpa na 10 eur z pôvodných osem. Esemeskové notifikácie tiež zdražejú. Spoplatní sa aj zasielanie esemesiek s jednorazovým 3D Secure kódom na potvrdenie internetových platieb.

Majitelia kreditiek si tiež priplatia. Visa Classic bude stáť mesačne tri eurá namiesto pôvodných 2,25 eura.

Poplatok za poskytnutie úveru sa zmení na dve percentá z výšky úveru, minimálne 20 eur. Predtým sa pohyboval fixne od 30 do 300 eur podľa výšky úveru.

Poplatky dvíha aj VÚB

Od 1. júla sa vo VÚB menia poplatky za vedenie účtu, hotovostné aj bezhotovostné služby, a rovnako aj za platobné karty.

Účet pre mladých zdražie o 50 centov na 3,50 eura mesačne, vedenie VÚB Účtu sa zvýši o jedno euro. To predstavuje nárast o necelých 17 percent. Vklad mincí do 50 kusov bude stáť šesť eur, čo platí aj pre vklady nad 50 kusov – za každých začatých 50 mincí sa predtým platilo päť eur.

Na snímke je bankomat
zdroj: Unsplash/Nick Pampoukidis

Poplatky za SEPA europrevody a inkasá zadané elektronicky vzrastú o tri centy na 0,25 eura, čo sa týka aj okamžitých SEPA platieb a urgentných prevodov v rámci VÚB.

VÚB odstránila poplatky za prevod bankovým šekom mimo Slovenska.

Pri debetných kartách sa poplatok za výber hotovosti z bankomatu inej banky a cez Cash advance v SR a SEPA krajinách zvýši na štyri eurá, predtým to bolo 3,50 eura.

Vklad cez VÚB bankomat podporujúci vkladovú funkciu bude stáť 50 centov, o 20 centov viac než predtým. Banka už zverejnila detailný cenník.

Zdroje: Štandard, Banky.sk, VÚB, Finančný kompas, Tatra banka

Najnovšie videá

Trendové videá