EXKLUZÍVNE „Dotkli sme sa pomyselného spoločenského dna.“ Vyjadrenia známych osobností po atentáte na Fica

  • Atentát na premiéra Fica vyvolal vášne medzi mnohými Slovákmi
  • Pre Startitup sa exkluzívne vyjadrili aj známe slovenské osobnosti
PIL C a Karin Haydu
Instagram/@pil_c, Instagram/@karinhaydu
  • Atentát na premiéra Fica vyvolal vášne medzi mnohými Slovákmi
  • Pre Startitup sa exkluzívne vyjadrili aj známe slovenské osobnosti

Slovenskom nedávno otriasol útok na premiéra Roberta Fica, ktorý sa odohral 15. mája po rokovaní vlády v Handlovej. Premiér utrpel strelné poranenia na viacerých častiach tela a bol okamžite prevezený do nemocnice v Banskej Bystrici, kde podstúpil náročnú niekoľkohodinovú operáciu. Jeho stav je stabilizovaný, no naďalej zostáva vážny.

Strelcom bol 71-ročný Juraj Cintula, bývalý pracovník súkromnej bezpečnostnej služby (SBS) a člen Slovenských spisovateľov z Levíc, ktorému podľa dostupných informácií hrozí trest 25 rokov až doživotie. Správy o atentáte na slovenského premiéra rýchlo zaplavili titulné stránky svetových médií, vrátane BBC, CNN či The New York Times.

Incident vyvolal silné reakcie nielen medzi svetovými lídrami, ale najmä medzi Slovákmi. Pod príspevkami médií a verejných inštitúcií sa začali objavovať nenávistné komentáre, ktoré celú situáciu ešte viac zhoršili.

Polícia Slovenskej republiky bola nútená po niekoľkých hodinách požiadať médiá, aby dočasne vypli možnosť komentovania príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré sa týkali atentátu na premiéra Roberta Fica.

K napätej situácii na Slovensku sa exkluzívne pre Startitup vyjadrili aj viaceré známe osobnosti, ktoré neskrývali svoje zdesenie a smútok.

Hrôza a šok

Známa tvár z televíznych obrazoviek Karin Haydu sledovala v reálnom čase výstupy zo zasadnutia vlády SR v Handlovej. Keď sa náhle objavila správa o atentáte na premiéra Roberta Fica, zostala podľa vlastných slov hlboko šokovaná.

„Nemyslela som si, že aj Slovensko bude raz vystavené takejto situácii. Som z toho smutná a premiérovi prajem veľa síl do nasledujúcich dní a skoré uzdravenie bez vážnych následkov.“

Zároveň by chcela poprosiť všetkých Slovákov a Slovenky, aby nešírili nenávisť a zlobu medzi sebou a neútočili na seba za rozdielne názory, bez ohľadu na to, do ktorého „tábora“ patria.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Karin Haydu (@karinhaydu)

„V prvom rade sme ľudia, rodáci, Slováci a žijeme bok po boku v tejto krásnej krajine, na ktorú chcem byť aj naďalej hrdá. Zo srdca si prajem, aby sa do našej spoločnosti vrátila slušnosť, úcta, rešpekt a porozumenie, a aby sme mali lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie Slovensko pre nás všetkých.“

Zdesenie, hrôza, strach a šok – tak opísal svoju prvotnú reakciu moderátor Sajfa, ktorého úprimnou túžbou je, aby sa slovenský premiér z tejto ťažkej situácie dostal.

„Každý z nás by sa mal vnútorne trošku stíšiť. Znížiť hlasitosť všetkého naokolo. Neukazovať prstom – za to môžu tí alebo tamtí. A úprimne veriť tomu, že táto krajina a my v nej máme na viac, ako po sebe kričať, nadávať a strieľať,“ dodal Sajfa.

Buďme ľudia

Moderátor Martin Nikodým sa len pred pár dňami vrátil z cesty po Bhutáne, kde za dva týždne nezaznamenal jediný ľudský konflikt. „Mal som pocit, že sa nachádzam v krajine, kde žijú spokojní a šťastní ľudia.“

Rád by atmosféru tejto nádhernej krajiny preniesol aj k nám na Slovensko. „Veľmi by nám pomohlo, keby sme sa opäť dokázali rozprávať s porozumením a rešpektujúc, že niekto môže mať na vec aj iný názor. Teda, že iný názor automaticky neznamená nesprávny názor.“

V jeho očiach bol útok na premiéra Fica vyvrcholením napätia a frustrácie, ktoré v spoločnosti pretrvávajú už dlhšiu dobu. „Chcem veriť, že sme sa týmto dotkli pomyselného spoločenského dna a už pôjdeme iba nahor. Robertovi Ficovi prajem veľa síl a skoré uzdravenie.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PIL C (@pil_c)

Slovenský raper PIL C si spočiatku myslel, že ide o hlúpy vtip. „Potom som si to preveril z viacerých zdrojov, zastavil som auto na krajnici a chvíľu som sa tomu venoval.“

„Takéto veci, ako sa stali v Handlovej, rozhodne nepatria do tejto doby a do tohto priestoru a musí ich odsúdiť každý triezvo uvažujúci človek, nech volí kohokoľvek. Takže prosím vás, v komentároch nešírte nenávisť a nehovorte nezmysly, buďte ľudia,“ odkázal PIL C.

Najnovšie videá

Trendové videá