Susedná krajina rozdáva lístky na rok bezplatnej dopravy. Dospelí zaň zaplatia 1 095 eur

  • Bezplatný klimatický lístok môžu mladí Rakúšania využívať celý rok
  • Do praxe sa dostanú už začiatkom júla
Žena na vlakovej stanici.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Bezplatný klimatický lístok môžu mladí Rakúšania využívať celý rok
  • Do praxe sa dostanú už začiatkom júla

Rakúšania, ktorí v roku 2024 dovŕšia plnoletosť, dostanú od vlády narodeninový darček. Vláda im daruje bezplatný klimatický lístok na rok, platný vo všetkých prostriedkoch hromadnej dopravy v krajine. Ako uvádza portál iDnes.cz, tento projekt bude stáť rakúsky rozpočet približne 120 miliónov eur ročne.

Rakúske klimatické lístky začnú platiť už začiatkom tohtoročného júla. Mladí Rakúšania budú mať možnosť cestovať zadarmo aj počas celých letných prázdnin.

Iniciatíva rakúskej vlády

Každý, kto dostane tento lístok, ho môže využiť do troch rokov od svojich 18. narodenín.

Lístky budú k dispozícii na predajných miestach od 3. júna, pričom na ich získanie bude potrebné predložiť preukaz totožnosti, potvrdenie o bydlisku, osobnú fotografiu a vyplnenú žiadosť, uvádza rakúsky portál Der Standard. Tento návrh predstavila rakúska ministerka pre infraštruktúru Leonore Gewesslerová.

„Milióny eur za bezplatné klimatické lístky pre osemnásťročných sú vynaložené správnym smerom. Mladí ľudia sa po ukončení svojho vzdelania musia rozhodovať, čo budú ďalej robiť. S tým súvisí aj otázka, či budú potrebovať vlastné auto, alebo či si vystačia verejnou dopravou, a práve preto sme s možnosťou bezplatného klimatického lístka prišli,“ uviedla pre Der Standard rakúska politička.

Iniciatívu rakúskej vlády podporuje aj konzultantka Liny Mosshammerová, ktorá sa na projekte čiastočne podieľala. „Mobilita je návyk, ktorý sa vytvára už veľmi skoro. To, ako mladí ľudia cestujú, sa premieta aj do rozhodovania v dospelom veku. Mobilita je základnou potrebou,“ uviedla.

Lístok za 1 095 eur ročne

Projekt klimatického lístka v Rakúsku začal na jeseň 2021. Dospelí zaň zaplatia 1 095 eur ročne. Cena pre osoby do 25 rokov a seniorov nad 65 rokov je 821 eur. Lístok umožňuje cestovanie takmer všetkou verejnou dopravou v Rakúsku, vrátane celoštátnych spojov, okrem turistických vlakov.

žena vo vlaku
zdroj: Archív Canva

Rihab Toumiová, ktorá vedie rakúsku Spolkovú radu mládeže, podporuje myšlienku bezplatného klimatického lístka pre osemnásťročných.

„Mladí ľudia chcú rakúsku verejnú dopravu využívať. Často sa im to ale nedarí kvôli cenovej dostupnosti. Preto tento projekt môžem len uvítať,“ uvádza pre Der Standard.

Katharina Ganglová, behaviorálna ekonómka z Inštitútu pre pokročilé štúdiá, projekt tiež podporuje. Podľa nej výskumy ukázali, že ľudia, ktorí dočasne dostanú bezplatný lístok na MHD, častejšie používajú verejnú dopravu aj neskôr. Pozitívne vníma aj to, že bezplatný klimatický lístok dostanú všetci osemnásťroční, nielen tí s nízkymi príjmami.

„Nové návyky majú tendenciu sa udržiavať. V súčasnej dobe sa často stáva, že si mladí ľudia v 18 rokoch zaobstarajú auto a zvyknú si naň. K vytvoreniu ekologickejších návykov by mohol prispieť práve bezplatný klimatický lístok, a to aj u detí z bohatších rakúskych rodín. U nich je totiž pravdepodobnosť, že si budú môcť dovoliť auto, najvyššia. Práve na nich teda treba s iniciatívou zacieliť,“ hovorí Ganglová.

Iniciatíva má aj svojich kritikov

Novinka má však aj mnoho kritikov. Niektorí tvrdia, že ide len o PR iniciatívu ministerky, ktorá chce získať voličské hlasy. Podľa nich väčšina mladých Rakúšanov už teraz nemusí za verejnú dopravu platiť vďaka špeciálnym programom pre školákov a učňov. Pre všetkých Rakúšanov je tiež dostupný zvýhodnený klimatický lístok.

Ďalší sa obávajú, že nápor mladých preťaží verejnú dopravu. Rakúske ministerstvo pre infraštruktúru však uvádza, že investuje do rozširovania služieb a budovania infraštruktúry.

Do roku 2029 sa investície zvýšia na 21,15 miliárd eur, plus výdavky rakúskych regiónov.

Zdroje: Der Standard, iDnes.cz

Najnovšie videá

Trendové videá