Slováci netušia, na čo majú nárok. Zdravotné poisťovne ti preplatia dôležité sedenia

  • Za odborníkom nemusíš ísť s výmenným lístkom
  • Pomoc môže byť aj celoživotná
muž v šoku, peniaze
Ilustračná fotografia Flickr/Shelley Horton, GianluK
  • Za odborníkom nemusíš ísť s výmenným lístkom
  • Pomoc môže byť aj celoživotná

Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Je to stav nášho duševného a emocionálneho blaha, ktorý ovplyvňuje naše myšlienky, pocity a správanie. Dobré duševné zdravie nám umožňuje zvládať stres, budovať zdravé vzťahy a pracovať produktívne. Nedostatočná mentálna starostlivosť môže viesť k rôznym problémom, ako sú úzkosť, depresia, závislosti a poruchy príjmu potravy. 

Všetky spomínané ochorenia a neduhy sa však dajú riešiť s odborníkmi. Starostlivosť o duševné zdravie preplácajú aj zdravotné poisťovne. V relácii RTVS Peniaze o tom informovali dve z nich. 

Problém s duševným zdravím má milión Slovákov 

Takmer jeden milión Slovákov nie je spokojných so svojím duševným zdravím, informuje o tom tlačová agentúra TASR. V roku 2022 náklady na liečbu duševných chorôb presiahli sumu 200 miliónov eur. Depresia stojí slovenskú ekonomiku ročne 71 miliónov eur. Vyplýva to zo štúdie o stave duševného zdravia na Slovensku. Informovala o tom v marci tohto roka Liga za duševné zdravie.

Momentálne svoje duševné zdravie známkou štyri alebo päť hodnotí 20 percent slovenskej populácie. Považujú ho za buď dostatočné, alebo zlé. 

„Zo skúseností však vyplýva, že aj spomedzi tých respondentov, ktorí svoj momentálny stav duševného zdravia označili za dobrý, môže byť relatívne veľa takých, ktorí sa necítia duševne v pohode a vykazujú určité symptómy niektorej z duševných porúch,“ skonštatovala liga.

Liga zároveň poukázala na to, že na Slovensku chýba systém zdravotnej starostlivosti založený na spolupráci, v ktorom využívanie poznatkov postavených na údajoch a inovatívne riešenia umožnia odborníkom vykonávať kvalifikované rozhodovania, efektívnejšie využívať zdroje a pozdvihnúť poskytovanie zdravotnej starostlivosti na vyššiu úroveň. 

Na čo má nárok poistenec? 

„Ak má poistenec nejaké psychické ochorenie, môže navštíviť buď psychiatra, alebo klinického psychológa. Psychiater je lekár, vie stanoviť diagnózu, môže predpísať aj lieky. Psychológ nepredpisuje lieky, ale lieči slovom. Ak chce poistenec navštíviť jedného z týchto odborníkov, nepotrebuje žiadny výmenný lístok. Nájde si ambulanciu, ktorú chce navštíviť, a objedná sa na vstupné vyšetrenie,“ vysvetľuje pre RTVS Lucia Vitárius, riaditeľka úseku zdravotných činností Všeobecnej zdravotnej poisťovne. 

Štandardne je z verejného poistenia o zdravotné poistenie hradených 25 sedení u psychológa a 30 psychoterapeutických intervencií s využitím špeciálnych techník.

„Tento limit je určený na jeden rok, to znamená, že 25 sedení alebo 30 sedení ročne,“ informoval PR špecialista ZP Dôvera Matej Štepiansky.

Pomoc môže byť aj celoživotná 

Ako informuje RTVS, psychiatrická starostlivosť sa uhrádza z verejného poistenia. Pripomína tiež, že môže ísť aj o celoživotnú starostlivosť.

„Funguje bez doplatkov na základe zmluvy medzi špecialistom alebo psychologickým zariadením a poisťovňou. Doplatky sa však môžu vyskytnúť pri liekoch. Na niektoré terapie treba aj väčší počet sedení,“ hovorí Matej Štepiansky. 

Lucia Vitárius pripomína, že z verejného zdravotného poistenia sa hradia výkony len u tých poskytovateľov, s ktorými má zdravotná poisťovňa uzavretý zmluvný vzťah.

„Hradia sa konkrétne výkony uvedené v platnom katalógu výkonov,“ priblížila riaditeľka úseku zdravotných činností Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Lucia Vitárius.

Zdroje: RTVS , TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá