Google plánuje spustiť revolučné internetové vyhľadávanie. Ušetrí ti čas aj nervy

  • Vyhľadávanie od Google pridáva nové funkcionality
  • Spoločnosť odhalila, že vo vyhľadávaní zavádza niečo, čo nazýva prehľady s umelou inteligenciou
google
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann
  • Vyhľadávanie od Google pridáva nové funkcionality
  • Spoločnosť odhalila, že vo vyhľadávaní zavádza niečo, čo nazýva prehľady s umelou inteligenciou

Hlavnou témou tohtoročnej konferencie Google I/O 2024 bola generatívna umelá inteligencia Gemini. Mnohí sa pýtajú, ako ovplyvní rastúca úloha umelej inteligencie budúcnosť internetu a vyhľadávania. Prečo je to dôležité? Google hrá kľúčovú úlohu na internetovom trhu a jeho rozhodnutia výrazne ovplyvňujú smerovanie webu.

Rast umelej inteligencie, najmä pri tvorbe obsahu, môže výrazne zasiahnuť nielen používateľov internetu, ale aj tvorcov obsahu. Ako informuje portál Živé.sk, Google pripravuje novinku, ktorá kompletne zmení vyhľadávanie.

Kedy bude nové vyhľadávanie dostupné?

Google predstavil rôzne AI novinky, ktoré vylepšia kancelársku prácu, tvorbu obsahu a jeho úpravu. Najväčší rozruch však vyvolala novinka, ktorá zásadne mení vyhľadávanie, čo je hlavný biznis Google.

Firma oznámila zavedenie „AI Overviews“ vo vyhľadávaní. Tieto „prehľady“ poskytujú súhrnnú odpoveď na otázku pomocou informácií z viacerých zdrojov. Súčasťou odpovedí sú aj odkazy na stránky s podrobnejšími informáciami.

„S využitím AI Overviews budú môcť ľudia navštíviť rozmanitejšiu paletu webových stránok, ktoré by im mali napomôcť vyriešiť ich problém (odpovedať na danú otázku), často aj komplexnejšiu. Vidíme, že na odkazy obsiahnuté v prehľadoch AI sa kliká častejšie, ako keby sa stránka pre daný dotaz zobrazila ako tradičný výpis webových stránok. Pri rozširovaní tejto skúsenosti sa budeme naďalej zameriavať na posielanie hodnotnej návštevnosti vydavateľom a tvorcom,“ objasnila spoločnosť Google.

AI Overviews sú už dostupné pre amerických používateľov Google vyhľadávania a v najbližších mesiacoch sa rozšíria aj do ďalších krajín.

Ohrození tvorcovia obsahu

Jedným z najväčších problémov konceptu „AI Overview“ je plán Googlu využívať umelú inteligenciu na poskytovanie presných odpovedí na otázky používateľov na základe redakčného obsahu.

To môže spôsobiť, že tvorcovia obsahu stratia význam, pretože používatelia nebudú musieť navštevovať ich stránky pre informácie.

google
zdroj: TASR/Martin Baumann

Na druhej strane, pre používateľov to môže byť výhodné. Vďaka AI získajú rýchle odpovede bez potreby prehľadávať viacero stránok. Google tiež pridáva funkcie plánovania pomocou AI do vyhľadávania. Čoskoro bude možné plánovať dovolenky, výlety či učiť sa variť recepty priamo cez Google Search.

Po dokončení plánu ho bude možné importovať do Google Docs alebo Gmailu. Táto funkcia je už v rannej verzii dostupná v Search Labs pre angličtinu a americký trh.

Ďalšia novinka v Google mapách

Ako sme ťa už informovali, Google Mapy nedávno zaviedli možnosť, ktorá ukazuje, kde sú vchody do budov. Túto funkciu nájdeš po aktualizácii aplikácie na najnovšiu verziu 11.17.0101. 

Keď chceš vidieť, kde sú vchody, musíš si mapu dostatočne priblížiť. Google Mapy ich označujú malými kruhovými ikonami so zeleným symbolom, ktoré ti naznačujú, kde môžeš vojsť.

Server upozorňuje, že v testovacej verzii sa nové označenie neobjavilo pri všetkých budovách.

Používatelia našli nové ikony hlavne pri niektorých kaviarňach, supermarketoch, hoteloch, reštauráciách a lekárskych ordináciách. „To pravdepodobne naznačuje, že Google je vo vývoji tejto funkcie stále v relatívne skorej fáze,“ píše AndroidCentral.

Testovací režim sa zatiaľ ukázal iba na mapách miest ako New York, Las Vegas, San Francisco a Berlín.

S novinkou sa spája však aj niekoľko problémov. Niektoré ikony vchodov v Mapách Google neboli úplne presne umiestnené, hlavne pri veľkých budovách.

Zdroje: Živé.sk, Archív SIU, AndroidCentral

Najnovšie videá

Trendové videá