Zber jahôd 2024 je v plnom prúde: V týchto krajoch ich získaš za najlepšiu cenu (ZOZNAM)

  • Jahody podporujú metabolizmus a detoxikáciu
  • Ovocie má taktiež protirakovinový potenciál
  • Na slovenských poliach ich vieš kúpiť len za 3 eurá
jahody
Ilustračné foto Unsplash/Yura Batiushyn, TASR/Radovan Stoklasa
  • Jahody podporujú metabolizmus a detoxikáciu
  • Ovocie má taktiež protirakovinový potenciál
  • Na slovenských poliach ich vieš kúpiť len za 3 eurá

Jahodová sezóna sa rozbehla oveľa skôr, akoby sa čakalo. O prvých samozberoch v rámci Slovenska sme ťa už informovali. Avšak v každom kraji sa nájde jedno či dve miesta, kde chutné červené plody kúpiš za zlomok supermarketovej ceny. 

Navyše, jahody majú na telo detoxikačný účinok, doplníš nimi potrebné vitamíny a tiež majú potenciál pomáhať v boji s rakovinou. 

 

Nepriberieš a nebudeš nervózny 

Jahody sú bohatým zdrojom vitamínu C. Ďalej obsahujú vitamíny skupiny A, B, E i K. Ich príjmom tiež dokážeš dať do tela minerály ako mangán, draslík, horčík, vápnik, železo, kremík, meď, jód či zinok. Ďalej obsahujú vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, kyselinu listovú, kyselinu salicylovú.

Nepatria medzi prehnane sladké a kalorické ovocie. 100 gramov jahôd má totiž iba 35 kalórií, a tak ich môže človek jesť bez výčitiek aj na kilá. Navyše podporujú energetický metabolizmus, vylučovanie vody, funkciu obličiek a pôsobia mierne močopudne. Taktiež majú nízky glykemický index, čím pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi. 

Podľa informácií portálu Zdravotéka, jahody podporujú funkciu a činnosť mozgu vrátane koncentrácie a pamäti. Taktiež pozitívne vplývajú aj na psychický stav, nakoľko majú upokojujúce účinky a pomáhajú pri nervozite. Kyselina salicylová v jahodách môže eliminovať pocit únavy a priaznivo pôsobiť na nervový systém. 

Vysoký obsah ovocných kyselín majú na tráviaci systém dezinfekčné pôsobenie. Jahody taktiež obsahujú flavonoidy, konkrétne katechíny, ktoré na seba viažu ťažké kovy v črevách a pomáhajú pri poruchách trávenia. Zlepšuje vstrebávanie železa z potravín. 

Protirakovinový potenciál 

Jahody obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré majú protizápalový účinok. Taktiež pôsobia proti oxidačnému stresu a voľným radikálom, čím potláčajú rast nádorových buniek a znižujú zápal v tele. Kyselina elágová v jahodách pomáha pri premene karcinogénov na bunkové toxíny. Tie následne strácajú schopnosť vyvolávať mutácie spôsobujúce onkologické ochorenie.

Nižšie ti prinášame prehľad niekoľkých oblastí, v ktorých si jahody môžeš nazbierať a nakúpiť za čo najvýhodnejšie ceny.

Západné Slovensko 

Bratislava

Chutné ovocie si vedia lacno zakúpiť Slováci žijúci v Bratislave aj cestou z práce. Ako informuje portál bratislavak.sk, spoločnosť, ktorá jahody predáva, sídli na adrese Domové role 67 v Prievoze. Jahody si tam môžeš nazbierať v skleníku a ako farma informuje na svojej stránke, prvé jahody začali oberať už v druhej polovici apríla.

A cena? Jahody klasických odrôd ponúkajú za cenu 4,40 eur za kg, ak si nazbieraš viac ako 10 kilogramov. V prípade zberu do 10 kg je cena 5,50 eur za kilogram. V ponuke je aj špeciálna odroda Mara de Bois s chuťou lesných jahôd, za ktorú si zberač zaplatí 8,8 eur za kilogram, informuje stránka spoločnosti

Dunajská Lužná 

Jeden z najobľúbenejších (a najlacnejších) samozberov poskytuje aj spoločnosť Dobrý ježko. Na svojej stránke avizujú, že zber sa začne už najbližšiu nedeľu, 19. mája. „Samozber bude otvorený od nedele 19. 05. 2024 od 7.00 do 18.00,“ informuje spoločnosť Dobrý ježko.

Okrem jahôd ponúka spoločnosť v rámci samozberu aj hrach. Ceny sú pritom veľmi prijateľné, nakoľko za 1 kilogram jahôd si zberač zaplatí 3,70 eur. Za kilogram hrachu sú to 3 eurá. 

Najlacnejšie jahody kúpiš aj na strednom a východnom Slovensku >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Zdravoteka, Facebook/ Záhradníctvo Antal Včelince, Facebook/Jablkový a jahodový sad - Amazonit., Facebook/, Facebook/Jahody a zemiaky Močarany, Facebook/Jahody Vinné - Samozber, bratislavak.sk, dobryjezko.sk 

Najnovšie videá

Trendové videá