Európe hrozí letné ochromenie dopravy. Obľúbená spoločnosť sa s pilotmi nedohodla na mzdách

  • Hrozí veľký letný štrajk
  • Ochromí dopravu v celej Európe
  • Piloti odmietli zvýšenie platov o tisícky eur
lety
Ilustračné foto TASR/Bohdan Kopčák, Unsplash/Arturo Rivera
  • Hrozí veľký letný štrajk
  • Ochromí dopravu v celej Európe
  • Piloti odmietli zvýšenie platov o tisícky eur

Letný štrajk, ktorý ochromí celú Európu, môže byť skutočnosťou. Britská asociácia pilotov leteckých spoločností (BALPA) sa nedohodla s jednou z najväčších nízkonákladových leteckých spoločností easyJet. Pilotom bolo navrhnuté zvýšenie platu o tisícky eur, tí ho však odmietli, informuje portál The Sun

Posledné mesiace medzi zamestnancami dopravy, najmä leteckých spoločností a ich zamestnávateľmi v Európe eskaluje napätie. Väčšina konfliktov spočíva v nespokojnosti zamestnancov s pracovnými podmienkami. To vyúsťuje do štrajkov, ktoré naprieč celou Európou skomplikovali cestovanie aj slovenských dovolenkárov. 

Odmietli tisícky eur 

Piloti, v zastúpení BALPA, sa s vedením easyJet nedohodli na platových podmienkach. Dohoda by zvýšila ich mzdy na takmer 200 000 libier ročne (približne 233 413,08 eur). Ponuka však bola zamietnutá v hlasovaní. Odbory BALPA a šéfovia easyJet sú teda nútení opäť zasadnúť za rokovací stôl. Zástupcovia pilotov totiž budú hroziť protestnými akciami, ak sa suma odmietnutej dohody nezlepší.

Kapitáni s 10 ročnou praxou zarábajú 163 589 libier (približne 190 919,06 eur). Navrhovaná dohoda by ich ročnú odmenu vyšplhala na 190 000 libier (približne 221 742,43 eur) v októbri a takmer 200 000 libier v apríli (233 413,08).

Vyšší prví dôstojníci by dostali ďalších 20 000 libier (23 341,31 eur). Dokopy by zarobili čiastku 112 879 libier (131 737,18 eur) ročne, zatiaľ čo ročný plat prvých dôstojníkov by sa vyšplhal na 75 446 libier (88 050,42 eur).

lietadlá
zdroj: easyjet

Pre The Sun sa k situácii vyjadril aj nemenovaný zdroj: „BALPA už informovala členov o štrajku. Držia všetky karty a letecká spoločnosť to vie. Šéfovia musia nájsť ešte viac peňazí pre pilotov, inak sa lietadlá toto leto nerozbehnú a dovolenkári budú čeliť cestovnej agónii.“

Letecký dopravca easyJet ostal z rokovania sklamaní. Podľa ich slov ich ponuka nebola oveľa menšia, ako bola požadovaná pilotmi. „Sme sklamaní, že výsledok hlasovania o dohode o platoch pilotov tesne zaostal za požadovanými 50 percentami. V najbližších dňoch sa stretneme s BALPA, aby sme prediskutovali ďalšie kroky.“

easyJet na Slovensku 

Letenky od spoločnosti easyJet si Slováci môžu zakúpiť aj cez najznámejší portál pelikan.sk. Na portáli je momentálne možnosť zakúpiť si tri akciové letenky od tejto spoločnosti.

Najlacnejšia letenka je na linke Praha – Ženeva (Švajčiarsko) a zaplatíš za ňu od 68 eur. Druhá linka je z Budapešti do Bazilej (Švajčiarsko) a tretia tak isto z Budapešti do francúzskeho Lyonu. 

Štrajky po celej Európe 

Najväčšia asociácia leteckých spoločností EÚ Airlines for Europe uviedla, že počas minulého roka ovplyvnili štrajky pracovníkov letovej prevádzky viac ako 100 000 letov, informovali sme. Zrušených navyše bolo 16 000 letov a 85 000 museli odložiť. 

Väčšina avizovaných štrajkov sa už uskutočnila, avšak zástupcovia zamestnancov neustále upozorňujú na nové. Najhoršie je na tom bolo Grécko, kde sa prvého mája uskutočnil celonárodný štrajk. Za štrajkom stáli odboroví pracovníci pridružení k niekoľkým odborovým zväzom, vrátane Konfederácie štátnych zamestnancov a Gréckej Všeobecnej konfederácie práce. Vedúci odborov vyzvali pracovníkov zo všetkých sektorov, aby sa štrajku zúčastnili. 

Na rozdiel od prípadu BALPA verzus easyJet, však o platobných podmienkach zamestnancov v Grécku nerozhodujú priamo zamestnávatelia. Grécke odborové zväzy uvádzali, že počas finančnej krízy bolo dočasne zrušených viacero aspektov pracovného práva. Jedným z týchto aspektov bolo aj rozhodovanie o výške minimálnej mzdy. Výšku mzdy určovalo vyjednávanie medzi odborovými zväzmi a zamestnávateľmi. Po kríze o jej výške rozhoduje vláda.

Zdroje: The Sun , Pelikan.sk 

Najnovšie videá

Trendové videá