S každým rokom prirodzene strácaš svaly. Tie najčastejšie chyby robia Slováci denne, varuje odborník

  • MUDr. Boris Bajer, PhD., radí, ako nenechať ochabnúť svoje telo
  • Uškodí ti nedostatok spánku aj nesprávna strava
na snímke je Boris Bajer
Startitup/Poliklinika Váš Lekár, Archív Canva
  • MUDr. Boris Bajer, PhD., radí, ako nenechať ochabnúť svoje telo
  • Uškodí ti nedostatok spánku aj nesprávna strava

Počul si už o termíne „sarkopénia“? Označuje postupnú stratu svalovej hmoty, sily aj výkonnosti. S pribúdajúcim vekom naše telo stráca svoju mladistvú silu a naše svaly postupne ochabnú. Je ale možné bojovať proti samotnému času? Odborníci sa zhodujú, že si vieme aktívne roky predĺžiť. 

Výraz „sarkopénia“ pochádza z gréčtiny a vedeli by sme ho preložiť ako „nedostatok mäsa“ (gr. sarka = mäso, penia = nedostatok). Úbytok svalstva bežne pozorujeme u starších generácií, no podľa lekára Borisa Bajera dnes nastupuje už od štyridsiateho roku života. Pri sarkopénii však ide o nadmerný a neprimeraný úpadok, ktorý je často podporený nezdravým životným štýlom. 

Na nástup sarkopénie vplýva nedostatok pohybu, bielkovín v strave, no často aj chronické zdravotné problémy. „Sarkopénia je celotelová strata svalov, svalovej sily a svalovej funkcie. Postupne dochádza k významnému zníženiu kvality života a problémom v dennodennom živote. Je typická pri starnutí v staršom veku,“ vysvetľuje MUDr. Boris Bajer, PhD

Spoločne s odborníkom na výživu sme sa pozreli na to, ako zabrániť nadpriemernému starnutiu tela. Vysvetlil nám, že na našu výkonnosť v starobe vplýva spánok aj stres, a odhalil, koľko bielkovín by mal človek denne prijímať, aby zminimalizoval úbytok svalovej hmoty. 

Čo spôsobuje sarkopéniu?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: National Library of Medicine, Health.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá