Na zmeny reaguje náš mozog ako na zlyhanie. Takto prelomíš svoju nečinnosť a prekonáš úzkosti

  • Množstvo ľudí sa bojí akýchkoľvek zmien
  • My ti ukážeme, ako tento strach prekonať
Mozog vyhodnocuje zmeny ako zlyhanie
Mozog vyhodnocuje zmeny ako zlyhanie Freepik/freepik
  • Množstvo ľudí sa bojí akýchkoľvek zmien
  • My ti ukážeme, ako tento strach prekonať

Všetci prežívame v živote strach zo zmeny na nejakej úrovni. Preto existujú komfortné zóny. Vystúpenie z komfortnej zóny nie je vždy jednoduché. Keď sme na niečo už zvyknutí, máme zaužívané praktiky, nie je najľahšie z nich vystúpiť.

Neurovedci poukázali na to, že neistota, ktorú cítime, keď sa dejú v našich životoch zmeny, sa v našich mozgoch podobá pocitu zlyhania. Preto sa mnoho ľudí radšej vyhýba zmene kvôli stresujúcim vnútorným pocitom, ktoré so zmenami súvisia.

Hoci sa ľudia prirodzene boja zmien, už slovo zmena môže pre niekoho znamenať niečo desivé, napriek tomu, že platí, že v živote sú zmeny nevyhnutné. A tie sú potrebné nielen pre prežitie, ale aj osobnostný rast. Niektorí sa s tým vedia popasovať, no iní sa so zmenami vyrovnávajú o dosť horšie. A na to existuje presné pomenovanie.

Čo znamená úzkosť zo zmien?

Veľký až chorobný úzkostný stav zo zmien sa nazýva metathesiophobia. Táto fóbia nemá zatiaľ slovenský ekvivalent a znamená taký intenzívny strach zo zmeny, že môže byť paralyzujúci a veľmi ťažko sa s ním žije. V tomto článku sa pozrieme na to, čo znamená mať chorobné obavy so zmien, aké sú bežné príznaky metathesiophobie, ako žiť so strachom zo zmien a metódy na prekonanie takýchto úzkostných pocitov.

Nemyslíme teraz na prirodzené obavy zo zmien, ktoré človek pociťuje napríklad pri zmene zamestnania, rozchode či sťahovaní. Myslíme to, ak má niekto chorobný strach zo zmien, ktorý mu spôsobuje neustálu a intenzívnu úzkosť pri stretnutí s novými situáciami alebo skúsenosťami.

Bežné príznaky metathesiophobie

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: National Library of Medicine,  United Kingdom’s National Health Service, National Library of Medicine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá