Hodinky legendy F1 idú do dražby. Luxusnú kolekciu za vyše 4 milióny eur vystavia o pár dní

  • Hodinky sedemnásobného majstra Formule 1 idú do dražby
  • Mohli by sa predať za viac ako 4,8 milióna dolárov
  • Počas GP v Miami ich vystavia v New Yorku
Na snímke Michael Schumacher a jedny z jeho hodiniek, ktoré idú do dražby.
Ilustračné foto TASR, X/Vincenzo Landino
  • Hodinky sedemnásobného majstra Formule 1 idú do dražby
  • Mohli by sa predať za viac ako 4,8 milióna dolárov
  • Počas GP v Miami ich vystavia v New Yorku

Ak si fanúšikom motoršportu a obzvlášť Formule 1, tohto legendárneho bývalého pretekára ti nemusíme bližšie predstavovať. Michael Schumacher je bývalý nemecký jazdec, považovaný za jedného z najlepších v histórii tohto športu.

Počas svojej kariéry vo Formule 1 získal sedemkrát titul majstra sveta (v rokoch 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004), čím sa stal držiteľom rekordu. Prekonať ho mal Lewis Hamilton zo stajne Mercedesu, ale o ďalší titul ho pripravil aktuálne dominujúci Max Verstappen z konkurenčného Red Bullu.

Schumacher pretekal za tímy Benetton, Ferrari a Mercedes. Jeho najúspešnejšie obdobie bolo s Ferrari, kde získal päť titulov majstra sveta za sebou v rokoch 2000 – 2004. Jeho jazdecké schopnosti, technická zručnosť a úroveň prípravy boli považované za bezkonkurenčné. Počas svojej kariéry získal neuveriteľných 155 pódií.

V roku 2013 sa rozhodol ukončiť aktívnu kariéru vo Formule 1. Bohužiaľ, po dočasnom odchode v roku 2006, utrpel vážne zranenie pri lyžovaní v roku 2013 a jeho zdravotný stav je od tej doby súkromným. Schumacher bol a zostáva ikonou svetovej automobilovej scény. A práve hodinky tejto legendy môžeš vlastniť.

Ohromná suma

Chceš mať doma niečo skutočne jedinečné? Osem luxusných a personalizovaných hodiniek legendy Formuly 1 Michaela Schumachera ide do aukcie. Celkovo by sa mohli predať za viac ako 4,8 milióna dolárov, informoval o tom spravodajský portál CNN. Vzácne hodinky budú podľa aukčného domu Christie’s vystavené v New Yorku od 3. mája do 5. mája, teda cez víkend, kedy sa koná Veľká cena Miami. Následne budú premiestnené na aukciu vo švajčiarskej Ženeve 13. mája.

Schumacherova rodina vlastní celý rad hodiniek, ktoré za tie roky nazbieral šampión, a „nedávno sa rozhodli rozlúčiť so špecifickými hodinkami z kolekcie, pri ktorých verili, že zberatelia hodiniek budú schopní oceniť skutočnú hodnotu kusov,“ povedal vo štvrtok pre CNN vedúci oddelenia hodiniek Christie’s Remi Guillemin.

„Sme naozaj veľmi šťastní, že máme tieto hodinky a že sme mohli spolupracovať s rodinou,“ dodal. Kolekcia bude súčasťou tradičnej aukcie vzácnych hodiniek Christie’s, ktorá bude pozostávať z historických a moderných kúskov vysokokvalitného hodinárstva od značiek ako Audemars Piguet, F.P. Journe a Rolex.

Jedinečné kúsky

Medzi výnimočné hodinky patria Schumacherove platinové F.P. Journe Vagabondage 1, ktoré udávajú takmer polovicu odhadovanej hodnoty celej kolekcie. Očakávaj predajnú cenou do 2,2 milióna dolárov. Zatiaľ, čo najdrahší kúsok presiahne dva milióny, do dražby putujú aj  hodinky Rolex z nehrdzavejúcej ocele Paul Newman Daytona. Tie sa budú predávať prbiližne za 440-tisíc dolárov (približne 412 500 eur). Hodinky Schumacher Audemars Piguet Royal Oak sa budú predávať za 280-tisíc dolárov (približne 262 500 eur).

Ďalšie, ktoré si budú môcť fanúšikovia legendárneho jazdca vydražiť sú hodinky Rolex, ktoré boli pomenované po Daytona International Speedway na Floride. Remi Guillemin povedal pre CNN, že ide o „jedny z najikonickejších hodiniek, aké kedy Rolex vyrobil“.

Chronografické hodinky Royal Oak z bieleho zlata boli podľa aukčného domu objednané ako osobný darček pre sedemnásobného víťaza majstrovstiev sveta F1 od jeho mentora a bývalého generálneho riaditeľa Ferrari Jeana Todta. Schumacherovi ich mal predstaviť na Vianoce 2003, keď oslavovali šesť víťazstiev v šampionáte, ktoré dovtedy dosiahol, uvádza Christie’s.

Na snímke hodinky zo zbierky Michaela Schumchera.
zdroj: X/Vincenzo Landino

Číselník je obklopený šiestimi hviezdami a sú na ňom vyobrazenia slávneho znaku Ferrariho vzpínajúceho sa koňa a Schumacherovej červenej pretekárskej prilby. „Sú to jedinečné hodinky,“ povedal Guillemin. „Keď vidíte hodinky z diaľky, jednoducho viete, že je to niečo výnimočné a že súvisia s Michaelom Schumacherom,“ dodal.

Platinové hodinky Vagabondage 1 boli tiež darčekom od Todta, ale na ďalšie Vianoce. Aj keď môžu pôsobiť podobne, ich nápadný červený ciferník obsahuje symboly, ktoré predstavujú siedme majstrovstvá, ktoré Schumacher vyhral pre seba a Ferrari. Prototyp hodiniek bol predaný v roku 2003 v prospech nadácie Paris Brain Institute (ICM). Jej zakladajúcimi členmi sú práve Schumacher a Todt, uvádza podľa CNN aukčný dom.

„Tieto hodinky sú pre ľudí, ktorí sledujú Formulu 1. Ktorí, ako ja, sledovali Michaela Schumachera, keď pretekal. Je to skutočný kus histórie,“ dodal Guillemin.

Osudná nehoda

Schumacher utrpel poranenie mozgu po tom, čo utrpel vážnu traumu hlavy počas lyžiarskej nehody v roku 2013. Odvtedy sa na verejnosti neukázal, ale jeho manželka Corinna v dokumente Netflix z roku 2021 niečo málo povedala. „Žijeme spolu doma. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sa mal Michael lepšie a aby sme sa uistili, že sa cíti pohodlne,“ prezradila.

Informácie o stave Michaela Schumachera sú ale veľmi obmedzené a jeho rodina sa zdržiava zverejňovania podrobností o jeho zdravotnom stave. Po vážnom zranení hlavy, ktoré utrpel pri lyžovaní v decembri 2013 vo francúzskych Alpách, bol dlho v kritickom stave. Po incidente bol privedený do umelej kómy, aby sa minimalizovali poškodenia jeho mozgu.

Odvtedy je jeho zdravotný stav predmetom špekulácií. Podľa dostupných informácií ho v roku 2014 presunuli do domácej starostlivosti, kde ho stále starostlivo ošetrujú jeho blízki. Mimoriadne obmedzené informácie znamenajú, že verejnosť má veľmi malú predstavu o jeho aktuálnom stave.

Zdroje: CNN, ChatGPT, Netflix, X/Vincenzo Landino

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá