Proces s Donaldom Trumpom narušil tragický incident. Muž sa pred súdom polial tekutinou a zapálil

  • Muž menom Max Azzarello sa zapálil v deň Trumpovho súdu
  • Popáleninám následne podľahol
  • Na internete zverejnil manifest
Na snimke Donald Trump a hasenie po zapálenom mužovi.
Historický súd poznamenal tragický incident TASR, AP Photo, The New York Times via AP Photo/tasr Maansi Srivastava
  • Muž menom Max Azzarello sa zapálil v deň Trumpovho súdu
  • Popáleninám následne podľahol
  • Na internete zverejnil manifest

Na Manhattane prebieha ostro sledovaný súd s Donaldom Trumpom. Tento týždeň bola v priebehu štyroch dní vybraná kompletná 12-členná porota a šesť náhradných porotcov. Očakáva sa, že rozsudok padne v pondelok. 

Piatok však narušil tragický incident. Pred budovou súdu sa v včera popoludní zapálil muž, informovali orgány činné v trestnom konaní, píše CNN. Motív jeho počínania zatiaľ nie je jasný. Polícia uviedla, že po incidente nedošlo k žiadnemu ohrozeniu verejnej bezpečnosti a v súde sa pokračovalo aj naďalej.

Zraneniam podľahol

Spravodajský portál BBC v sobotu uviedol, že muž, ktorý sa upálil pred manhattanským súdom, kde sa koná súdny proces s bývalým prezidentom Donaldom Trumpom, zomrel. Maxwell Azzarello sa polial tekutinou a potom vyhodil do vzduchu brožúry o konšpiračných teóriách. Urobil tak tesne po tom, ako bol dokončený výber poroty pre proces s exprezidentom Trumpom.

V piatok ho v kritickom stave previezli do nemocnice, kde neskôr zomrel, potvrdila CBS News pre BBC. Počas incidentu sa bývalý prezident nachádzal v budove pretože sa zúčastňoval výberu poroty. 

Polícia v New Yorku v sobotu skoro ráno oznámila, že personál nemocnice vyhlásil Azzarella za mŕtveho, uviedla NBC. Bezpečnosť súdu nebola pri piatkovom incidente narušená, informovali predstavitelia pohotovosti podľa BBC. Prípad, v ktorom sa vtedy len skončil náhradný výber poroty, pokračoval neskôr popoludní aj napriek incidentu. Otváracie vyhlásenia by sa mali začať v pondelok.

Vyšetrovatelia uviedli, že okolo 13.30 dostali tiesňové volanie na číslo 911, v ktorom im oznámili, že sa pred budovou podpálil muž. Identifikovali ho ako Maxwella Azzarella, ktorý pricestoval do New Yorku z Floridy niekedy minulý týždeň.

V New Yorku nemal žiadny záznam v registri trestov a jeho rodina na Floride nevedela, že do mesta cestoval. Šéf newyorskej polície Jeffrey Maddrey povedal, že Azzarella videli, ako sa „potuľuje“ v parku predtým, ako siahol do vrecka po horľavú kvapalinu a brožúry, ktoré následne vyhodil do vzduchu, doplnil portál.

Konšpirátor?

Všetky brožúry, ktoré mal pri sebe boli podľa Maddreyho „založené na propagande“. Dodal, že sa týkali „konšpiračných teórií“. Pred budovou súdu bola kvôli procesu prítomnosť mnohých policajtov, ktorý rýchlo vbehli do parku a kričali nech im podajú hasiaci prístroj, informovalo BBC. Azzarella odniesli na nosidlách, jeho telo malo známky vážnych popálenín. Podľa polície bol v kritickom stave prevezený na nemocničné oddelenie zamerané na popáleniny.

Svedkyňa Julie Berman dokonca k novinárom prehovorila: „Celé sa to stalo tak rýchlo… trvalo mi asi 20 sekúnd, kým som zistila, čo sa deje.“ Oblasť takmer okamžite vyhlásili za zabezpečenú. Vyšetrovatelia stále vypočúvajú svedkov a uviedli, že pred zapálením nič nepovedal. Traja dôstojníci newyorskej polície a jeden súdny dôstojník utrpeli ľahké zranenia po tom, čo pomáhali uhasiť požiar. Úradníci tiež uviedli, že prehodnotia bezpečnosť aj mimo budovy súdu.

Portál Independent pripomína, že Azzarello mal dlhú históriu zverejňovania konšpiračných teórií a hanobenia bohatých a mocných. Uviedli to predstavitelia newyorskej polície, ktorí začali prehrabávať jeho profily na sociálnych sieťach. Jeden jeho dlhý príspevok spomína veľkú skupinu ľudí, spoločnosti sociálnych médií aj inštitúcie. Pandémiu Covid-19 tiež označil za „ekonomické zariadenie súdneho dňa“.

Podľa webu spísal Azzarello aj manifest, v ktorom uviedol, že akt sebaupálenia bol „extrémnym aktom protestu“. „Mojim priateľom a rodine, svedkom a prvým respondentom sa hlboko ospravedlňujem za to, že som vám spôsobil túto bolesť,“ napísal. V tomto príspevku Azzarello tiež odkazoval na pedofila Jeffreyho Epsteina, kryptomenu a epizódy Simpsonovcov. V jednom momente sa dokonca prirovnal k Lise Simpsonovej.

Novinárom to na tlačovej konferencii povedal šéf detektívov NYPD Joseph Kenny. „Pamflety sa zdajú byť založené na propagande takmer ako brožúry typu konšpiračných teórií,“ vysvetlil. Ako príklad konšpiračných teórií uviedol, že vyhlasoval aj to, že niektoré vzdelávacie inštitúty spolupracujú s mafiou.

Nemal cieľ

Predtým ako sa muž zapálil, nič nenaznačovalo tomu, že by sa incident mal uskutočniť. Predtým, ako sa polial tekutinou a zapálil sa, z tašky vytiahol nádobu obsahujúcu niečo, o čom sa predpokladá, že išlo o urýchľovač na báze alkoholu, uviedla polícia.

Trumpovi ľudia vydali v piatok popoludní vyhlásenie, v ktorom vyjadrili „sústrasť traumatizovaným svedkom“ po požiari, napísali Sky News. Video zdieľané na sociálnych sieťach ukazuje Azzarella ležiaceho na chrbte na chodníku pred budovou súdu, zatiaľ čo spodná časť jeho tela je zachvátená v plameňoch. Ďalší muž sa ho snaží zachrániť hasiacim prístrojom, ktorý podľa všetkého požiar aj uhasil. Po likvidácii požiaru bolo vidieť, ako na miesto pribiehajú policajti.

Azzarello nemal žiadny konkrétny cieľ, hovorí polícia podľa Sky News. Šéf detektívov Kenny povedal, že Azzarello sa narodil v roku 1987 a do New Yorku pricestoval začiatkom týždňa. Uviedla to NBC. Dodal, že polícia bola po incidente v kontakte s členmi jeho rodiny, ale tí nevedeli, že sa v New Yorku nachádzal.

Polícia tiež dodala, že si nemyslí, že by sa Azzarello zameral na nejakú konkrétnu osobu alebo skupinu.

Zdroje: Noviny, BBC, Idependent, BBC, NBC, Sky News, Youtube/India Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá