10 najhoršie platených pozícií na Slovensku: Mnohí bez nich nedokážu fungovať (REBRÍČEK)

  • Mnoho z nich je absolútne nevyhnutných, no finančne sú nedocenené
  • Toto sú najhoršie platené pozície na Slovensku
Robotník s kladivom pri práci a peniaze v peňaženke.
Ilustračné foto TASR/Dano Veselský, Freepik/@8photo
  • Mnoho z nich je absolútne nevyhnutných, no finančne sú nedocenené
  • Toto sú najhoršie platené pozície na Slovensku

Pravda je, že každé povolanie je dôležité, no niektoré sú na Slovensku zle ohodnotené. Mnoho ekonomicky dôležitých a žiadaných pracovných pozícií je v našej krajine „na spodku barelu“ bez adekvátneho finančného ohodnotenia.

Uľahčujú život mnohým, ale ich mzdy sú medzi najnižšími. Magazín Trend skúmal na základe údajov z portálu platy.sk desať povolaní, ktoré majú najnižšie platy.

10. Obsluha čerpacej stanice

Pracovník obsluhujúci palivové stojany, automatizované autoumyvárne alebo účtujúci pohonné hmoty zarába minimálne 817 eur v hrubom. Toto je spodný limit ich platového rozpätia, ktoré môže dosiahnuť až 1 885 eur.

Zamestnanci zodpovední za pokladňu, administratívu alebo riadenie čerpacej stanice môžu dosiahnuť podobnú sumu. Z týchto pozícií majú tiež možnosť posunúť sa na pozície kuriéra, predavača alebo pokladníka.

9. Robotník/robotníčka

Táto pozícia má dolnú hranicu ohodnotenia 811 eur. Odmeňujú za pomocné práce alebo iné manuálne činnosti vo výrobách, na stavbách, v lesoch a podobne. Zamestnanec sa môže tiež starať o jednoduché opravy a údržbu strojov a zariadení.

Horná hranica mzdy môže dosiahnuť 1 678 eur. Z tejto pozície je možný postup na miesta ako skladník, robotník vo výrobe alebo majster výroby.

8. Kvetinár/kvetinárka

Minimálny plat tohto povolania je len 805 eur. Okrem predaja kvetov a vencov sa zamestnanec stará aj o viazanie a aranžovanie kvetov, navrhovanie kvetinových výzdob a poskytuje poradenstvo pri pestovaní rastlín.

Maximálny plat v tomto povolaní môže dosiahnuť 1 354 eur, čo je o viac ako 450 eur viac než zárobok kaderníka, ktorého plat tiež začína na 805 eurách. Kvetinári majú možnosť postupovať na kariérnom rebríčku a stať sa napríklad záhradníkmi alebo záhradnými architektmi.

7. Kurič

Toto povolanie, na rozdiel od robotníkov, nezamestnáva ženy. Jeho minimálna mzda je 798 eur, ale najlepšie zarábajúci môžu dostať až 1 798 eur.

Zamestnanci sa starajú o obsluhu a údržbu zariadení ústredného vykurovania a vykonávajú preventívne kontroly porúch týchto zariadení. S rozvojom technológií často zahŕňa aj ďalšie úlohy, ako práce údržbára, vodoinštalatéra alebo záhradníka.

6. Stylista/stylistka, vizážista/vizážistka

Minimálna hrubá mzda za túto prácu je 787 eur mesačne. Na rozdiel od iných prác je jej maximálna hranica vyššia a presahuje 2-tisíc eur.

Táto práca sa často vykonáva na živnosť, preto na pracovných portáloch nájdete málo ponúk. V inzerátoch kozmetických obchodov ľudia okrem tejto činnosti často zastávajú aj dopĺňanie tovaru a prácu za pokladňou.

5. Mechanik bicyklov

Toto zamestnanie má vysoký platový strop, a to 2 255 eur. Začína sa však s oveľa nižšími sumami, pričom minimálna mzda je približne 748 eur hrubého mesačne.

Zavedenie minimálnej mzdy 750 eur pre rok 2024 týmto pracovníkom veľmi nepomohlo. Je to pozícia, ktorú prevažne zastávajú muži a zahŕňa okrem servisu bicyklov často aj starostlivosť o dielňu, pokladňu a komunikáciu so zákazníkmi.

4. Upratovač/upratovačka

Nová hodnota minimálnej mzdy pomohla viacerým ženám v tomto povolaní, kde tvoria až 93 percent zamestnancov. Predtým podľa údajov portálu platy.sk mohlo ich minimálne ohodnotenie začínať na 729 eurách.

Toto je pozícia s nízkym rozptylom platov, kde si pracovníčky môžu zarobiť maximálne 1 217 eur. V rámci svojej kariéry majú možnosť postupovať na úroveň chyžnej, čo spolu so znalosťami cudzích jazykov môže viesť k lepšie plateným príležitostiam nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Toto sú 3 najhoršie platené pozície na Slovensku >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Trend, platy.sk, platy.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá