Vodičský preukaz môžeš získať úplne zadarmo. Štát ti preplatí 100 % nákladov, ak spĺňaš požiadavky

  • Rezort práce spúšťa nový projekt Vzdelávanie mladých dospelých
  • Zisti, komu zaplatí vodičák
Inštruktori autoškoly pri vozidle.
Ilustračné foto TASR/Maroš Černý
  • Rezort práce spúšťa nový projekt Vzdelávanie mladých dospelých
  • Zisti, komu zaplatí vodičák

Braňo Ondruš, štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, dnes, 22. apríla 2024, spustil nový projekt nazvaný Vzdelávanie mladých dospelých, informuje Pravda.

Tento projekt je určený pre dospelých, ktorí vyrástli v detských domovoch. Umožňuje im získať vodičské oprávnenie typu B aj typu C.

„Pred časom sme identifikovali jednu bariéru, ktorú vieme odstrániť a nie ja to až také drahé,“ uviedol tajomník.

Štát uhradí 100 % nákladov

Projekt potrvá do konca tohto roka. Jeho náklady sú 500-tisíc eur, pričom až približne 600 ľudí získa oprávnenie. Získať zadarmo môžu vodičské oprávnenia okrem skupín A, AM, A1. K typom B a C dostanú aj kartu vodiča bez poplatku.

Celý projekt je určený pre mladých dospelých. Títo sú buď stále v detskom domove, alebo v centrách pre deti a rodinu a chystajú sa do školy. Musia tam ešte ostať aspoň 12 mesiacov alebo byť evidovaní na úrade práce. Podmienkou účasti je evidencia na úrade práce.

Štát uhradí 100 % nákladov na získanie vodičského oprávnenia, vrátane nákupu učebnice. Každý účastník dostane navyše 95 centov na hodinu, čo môže dosiahnuť až 190 eur, na ďalšie výdavky ako napríklad dopravu. Tieto peniaze dostanú paušálne bez potreby žiadosti.

Ústredie práce už informovalo o projekte všetky príslušné centrá.

Elektronické skúšobné testy

Po zavedení elektronických skúšobných testov na vodičský preukaz sa počet neúspešných skúšok zvýšil. Pohybuje sa okolo 23 percent, pri papierových testoch išlo približne o 12 percent. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Zavedenie elektronických skúšobných testov hodnotíme veľmi pozitívne. Vykonávanie teoretickej skúšky odbornej spôsobilosti je efektívne, transparentné a objektívne bez vonkajšieho zásahu skúšobného komisára. Týmto spôsobom teoretickej skúšky sa zvyšuje úroveň vzdelávania žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia v autoškolách,“ skonštatovala policajná hovorkyňa.

Na snímke auto z autoškoly
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Skúšobné otázky sa od zavedenia novej formy testov zatiaľ nemenili. „V tomto roku však máme v pláne aktualizovať skúšobné otázky a prípadne ich doplniť aj o nové skúšobné otázky,“ doplnila hovorkyňa.

Približne za rok testovania elektronickou formou sa vykonalo celkovo 88 377 teoretických skúšok u 67 755 žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia. „Papierové“ skúšobné testy sa v súčasnosti už pri skúške z odbornej spôsobilosti nepoužívajú.

Elektronické skúšobné testy na vodičský preukaz sa zaviedli od apríla 2023. Testuje sa v skúšobných miestnostiach na okresných dopravných inšpektorátoch. Test si možno vyskúšať na webe Ministerstva vnútra SR.

Dovoz áut z cudziny za stovky eur

Slováci si každý mesiac dovezú z cudziny tisícky osobných áut. Drvivá väčšina z nich je ojazdených. Prevoz vozidla na Slovensko a jeho následne zaradenie do nášho systému vyžaduje čas aj financie.

Na celý proces sa kupujúci môže podujať sám, na trhu však pôsobí aj množstvo firiem, ktoré všetky povinnosti prevezmú na seba. Mnohé ponúkajú na svojich stránkach aj kalkulačky na výpočet prípadných nákladov.

Samotný proces prihlásenia trvá približne mesiac. Je však možné za príplatky požiadať aj o skrátené konania. Veľa závisí od vyťaženosti poskytovateľov potrebných služieb a okresného úradu, či dopravného inšpektorátu.

Čo sa týka samotnej ceny, záleží od viacerých faktorov. Ako pre agentúru SITA uviedla Monika Brečková zo spoločnosti IRIS IDENT, ktorá je Technickou službou kontroly originality vozidiel a zároveň správcom a prevádzkovateľom Registra prevádzkových záznamov vozidiel, do jej výpočtu totiž vstupuje množstvo premenných.

„Ak je napríklad vozidlo mladšie ako štyri roky, nie je potrebné s ním absolvovať emisnú a technickú kontrolu. V prípade starších vozidiel s platnými kontrolami, postačuje úradný preklad protokolov. Výnimkou je dovoz z Českej republiky, v prípade ktorého je akceptované originálne znenie a úradné preklady dokumentov nie sú nutné,” priblížila. Je však zrejmé, že si kupujúci musí pripraviť niekoľko sto eur.

Zdroje: Pravda, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá