Chorvátska pláž je kontaminovaná vysoko toxickou látkou. Napriek tomu zostáva otvorená

  • Pláž Kosica je vyhlásená za zdravotne rizikové miesto
  • Mesto sľubuje riešenie už od roku 2010
Chorvátske pláže znečistené, špinavá voda v mori
Ilustračná fotografia Unsplash/David Gabrić, Canva
  • Pláž Kosica je vyhlásená za zdravotne rizikové miesto
  • Mesto sľubuje riešenie už od roku 2010

Obľúbená dovolenková destinácia Slovákov ukrýva nebezpečné prekvapenie. Pláž neďaleko Splitu je prístupná verejnosti aj napriek kontaminácii, píše webový portál televízie Nova

V chorvátskej dedinke Vranjic sa obyvatelia sťažujú na azbestovú kontamináciu pláže Kosica. Vzhľadom na dlhotrvajúcu prítomnosť azbestových odpadov, ktoré sú zdraviu škodlivé, komunita vyzýva na urgentné opatrenia.

Bývalý pracovník firmy Salonit Grgo Mandič tvrdí, že na pláži je špina a v mori neodstránený azbest. Z továrne podľa jeho slov vychádzali tri kanály a cez ne tisíce ton modrobieleho azbestu. Všetko išlo priamo do mora, dodáva. 

Fond na ochranu životného prostredia tvrdí, že sanácia pláže Kosica bude realizovaná. Aktuálne hodnotia ponuky na vypracovanie projektovej dokumentácie. Financie na tento účel sú zabezpečené, avšak na samotnú sanáciu ešte nie. Dúfajú však, že sa im podarí získať potrebné prostriedky z európskych fondov, informoval o tom HRT

Obyvatelia sa búria 

Iniciatíva „Miesto, ktoré chce žiť“ upozornila, že miesto je verejne prístupné a neadekvátne zabezpečené napriek tomu, že je oficiálne zaradené medzi lokality s vysokým rizikom znečistenia. Občania sú frustrovaní z nečinnosti miestnych úradov a vyzývajú na okamžité zásahy a zabezpečenie oblasti.

Niektorí miestni obyvatelia, unavení z dlhotrvajúcej situácie, požiadali o uzavretie pláže. „Už štvrtý rok píšeme listy a upozorňujeme na skládku azbestu, ktorú mesto Solin stále nazýva mestskou plážou. V desiatkach listov žiadame o najnaliehavejšiu nápravu a aspoň začiatočné oplotenie priestoru a jeho riadne označenie ako zdraviu nebezpečnú azbestovú skládku,“ popisuje iniciátorka akcie „Miesto, ktoré chce žiť“ Marijana Grubičová. 

Obľúbené chorvátske pláže 

Máme však pre teba tip na pláže, ktoré sú populárne medzi slovenskými turistami, ako sme ťa už nedávno informovali

Cestovný sprievodca Lonely Planet vydal rebríček 100 najlepších pláží sveta pre rok 2024. Tvoja láska k Chorvátsku zosilnie, keď zistíš, že práve toto miesto sa pýši niektorými z najkrajších pláží v Európe, aspoň podľa cestovateľských expertov z Lonely Planet.

Zaujímavé je, že medzi tieto perly patria predovšetkým dve pláže. Pláž Zlatni rat, ktorú nájdeš v malebnom mestečku Bol na ostrove Brač, je známa svojím jedinečným tvarom a krištáľovo čistou vodou. Druhou pýchou Chorvátska je pláž Punta Rata, ktorá sa nachádza v Brela, súčasti známej Makarskej riviéry.

Tieto pláže sú pravými dôvodmi, prečo by mal každý milovník mora a slnka Chorvátsko zaradiť na svoj zoznam cestovateľských snov.

Skrytá perla v Nemecku 

Medzi najkrajšie pláže v Európe patria aj španielska Playa de Torimbia a Playa de Famar na Kanárskych ostrovoch. Taktiež si zaslúži pozornosť grécka pláž Tis Grias To Pidima a pláž na ostrove Elafonisi.

V rebríčku sto najkrajších pláží sveta sa objavila aj nemecká pláž na ostrove Sylt a pláž Svätý Štefan v Čiernej Hore.

Zdroje: HRT, morski.hr , tn.nova.cz, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá