Slováci majú super vkus: TOP pláže roka 2024 má krajina, kde chodia každý rok

  • Obľúbená destinácia Slovákov sa môže pochváliť najkrajšími plážami v Európe
  • Zisti, o ktoré pláže ide
Žena sa opaľuje na pláži a chorvátska pláž.
Ilustračné foto Freepik/@diana.grytsku, Unsplash/@ijeunes
  • Obľúbená destinácia Slovákov sa môže pochváliť najkrajšími plážami v Európe
  • Zisti, o ktoré pláže ide

Pláže majú veľa tvárí. Určite ťa oslní pobrežie Thajska s palmami, ale nesmieme zabudnúť na veterné zátoky vo Walese alebo na skryté pláže japonských ostrovov.

Každý má svoj obľúbený typ pláže. Možno ťa láka objavovanie skalnatého pobrežia alebo lenivé dni na bielom piesku pri mori. Cestovný sprievodca Lonely Planet vydal rebríček 100 najlepších pláží sveta pre rok 2024. Niekoľko z nich sa nachádza v mimoriadne obľúbenej destinácii Slovákov.

Populárne chorvátske pláže 

Láska k Chorvátsku ešte zosilnie, keď zistíš, že práve toto miesto sa pýši niektorými z najkrajších pláží v Európe, aspoň podľa cestovateľských expertov z Lonely Planet.

Zaujímavé je, že medzi tieto perly patria predovšetkým dve pláže. Pláž Zlatni rat, ktorú nájdeš v malebnom mestečku Bol na ostrove Brač, je známa svojím jedinečným tvarom a krištáľovo čistou vodou. Druhou pýchou Chorvátska je pláž Punta Rata, ktorá sa nachádza v Brela, súčasti známej Makarskej riviéry.

Tieto pláže sú pravými dôvodmi, prečo by mal každý milovník mora a slnka Chorvátsko zaradiť na svoj zoznam cestovateľských snov.

Skrytá perla v Nemecku

Medzi najkrajšie pláže v Európe patria aj španielska Playa de Torimbia a Playa de Famar na Kanárskych ostrovoch. Taktiež si zaslúži pozornosť grécka pláž Tis Grias To Pidima a pláž na ostrove Elafonisi.

V rebríčku sto najkrajších pláží sveta sa objavila aj nemecká pláž na ostrove Sylt a pláž Svätý Štefan v Čiernej Hore.

pláž Svätý Štefan
zdroj: Wikimedia Commons/Daniya.Mostovaya

Európsky preukaz uľahčí cestovanie 

Občania členských krajín EÚ so zdravotným postihnutím sú o krok bližšie k tomu, aby sa im výrazne zlepšili podmienky pre cestovanie v rámci Únie. Uviedla to vo štvrtok poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Lucia Ďuriš Nicholsonová po hlasovaní Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL), informuje spravodajca TASR.

Nicholsonová ocenila, že výbor prijal návrh, v ktorom v mene liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) vystupovala ako hlavná spravodajkyňa pre smernicu EÚ o novom Európskom preukaze pre ľudí so zdravotným postihnutím

Výbor prijal svoju pozíciu k tejto smernici a zároveň odsúhlasil mandát pre vyjednávačov europarlamentu pre finálne rokovania o znení smernice s členskými štátmi (Rada EÚ).

„Politické strany Európskeho parlamentu sú v postoji k smernici také jednotné, ako sa to pri návrhu novej legislatívy z dielne Európskej komisie stáva len málokedy. Ukazuje to, akú veľkú váhu prikladáme v europarlamente téme ľudí so zdravotným postihnutím,“ uviedla Nicholsonová.

Podľa nej ide o dôležitú legislatívu, po ktorej volali zdravotne postihnutí Európania viac ako 15 rokov.

Spresnila, že vďaka celoeurópskej karte ZŤP bude môcť okolo 100 miliónov Európanov cestovať slobodnejšie a jednoduchšie. Hoci voľný pohyb garantujú zmluvy EÚ, ľudia so zdravotným postihnutím sa stretávajú s rôznymi prekážkami – od problémov s uznaním zliav pri doprave, vstupoch do múzeí či divadiel, cez pokuty pri parkovaní na vyhradených miestach v iných členských štátoch až po dlhé čakanie na uznanie hendikepu pri pobytoch za prácou alebo štúdiom.

„Som rada, že sme získali silný mandát na rokovania s členskými štátmi,“ povedala Nicholsonová, ktorá bude hlavnou vyjednávačkou EP v tejto záležitosti.

Podpora pre ľudí so zdravotným postihnutím 

Podľa Nicholsonovej je najvyššou prioritou rokovacieho tímu EP rýchle schválenie novej smernice ešte v tomto roku, do konca aktuálneho volebného obdobia.

Lucia Ďuriš Nicholsonová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nicholsonovej cieľom je aj to, aby ľudia so zdravotným postihnutím nestratili podporu a sociálne dávky počas obdobia pracovného alebo študijného pobytu, keď v inom členskom štáte prebieha proces prehodnocovania ich hendikepu.

O európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím budú môcť požiadať držitelia národného preukazu ZŤP, ktorí chcú cestovať alebo sa chystajú na pobyt v inom členskom štáte.

Preukaz prinesie rovnaké preferenčné zaobchádzanie, napríklad zľavy na dopravu, kultúru či asistenciu. Bude vydaný vo fyzickej aj v elektronickej podobe. A vylepšený európsky parkovací preukaz zabezpečí rovnaké podmienky pri parkovaní, ako majú ľudia s postihnutím v domovskej krajine.

Zdroje: Lonely Planet, Time Out, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá