Inovatívni Slováci pracujú na svetovom unikáte. Vyvíjajú revolučnú technológiu na čistenie vesmíru

  • Space scAvengers je inovačná firma v oblasti vesmírnej technológie
  • Venuje sa vývoju systémov pre vesmírne misie
Space scAvengers
Space scAvengers je inovačná firma v oblasti vesmírnej technológie Space scAvengers
  • Space scAvengers je inovačná firma v oblasti vesmírnej technológie
  • Venuje sa vývoju systémov pre vesmírne misie

Tím mladých inovátorov na čele s Tomášom Balogom predstavil typ technológie, vďaka ktorému sa dnes radia medzi jediných na svete.

Spolupracujú nielen s ESA (Európskou vesmírnou agentúrou), ale aj so špičkovou slovenskou vedkyňou v oblasti astrobiológie a simulovaných misií na Mars – Michaelou Musilovou.

Revolúcia v technológii autonómnych vesmírnych misií

Možno povedať, že vesmírna technologická spoločnosť Space scAvengers, so sídlom na Slovensku, predstavuje prelom v oblasti autonómie a inteligencie vesmírnych plavidiel.

Je to aj vďaka využívaniu umelej inteligencie a strojového učenia. Celý tím sa sústredí na vývoj tzv. multi-agentných autonómnych systémov.

Tento startup predstavuje úplne novú generáciu simulátorových softvérov a riešení pre navigáciu, vedenie a kontrolu (GNC). Práve tie urýchlia plánovanie a vykonávanie vesmírnych misií s využitím pokročilých koordinačných techník.

„Naším hlavným cieľom je revolúcia v operáciách vesmírnych plavidiel prostredníctvom inovácií v AI, čím sa zvyšuje ich samostatnosť a efektivita,“ prezradil nám Mgr. Tomáš Balog, PhD., generálny riaditeľ spoločnosti.

„Vďaka našim technológiám môžeme zlepšiť spoluprácu medzi plavidlami v orbitálnych flotilách, čo prináša nové možnosti pre služby v oblasti orbitálneho servisu a vesmírnej dopravy.“

Tím robotov vo vesmíre

Spoločnosť spustila aj projekt, ktorý sa zameriava na vývoj technických riešení pre servisné operácie na obežnej dráhe a vesmírnu dopravu.

Založené sú na multi-agentných systémoch. Tento krok predstavuje významný posun k praktickému využívaniu umelej inteligencie vo vesmírnych operáciách. Zároveň ponúka nové riešenia pre znižovanie nákladov a zvyšovanie bezpečnosti misií.

spaceavengers
zdroj: Space scAvengers

A čo je to multi-agentový systém pre vesmírne operácie? Predstav si tím robotov vo vesmíre, kde každý má svoju úlohu, ale dokonale spolupracujú. Idea Space scAvengers využíva princíp, kde každý satelit alebo vesmírna sonda je ako inteligentný robot.

Tieto „roboty“ navzájom komunikujú, rozhodujú a vykonávajú úlohy bez potreby ľudských pokynov počas svojej misie. Toto tímové úsilie sa podobá na spoluprácu mravcov, ktorí spoločne prenášajú omrvinku, ktorá je omnoho väčšia ako oni sami.

Iniciatíva čistenia vesmíru od technologického odpadu

Robotom alebo agentom vo vesmíre takýto prístup umožňuje opravovať satelity, odstraňovať vesmírny odpad či prenášať náklad, všetko autonómne. Space scAvengers už spolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) na vývoji simulátora pre fázu testovania a overovania operácií.

To umožňuje efektívnejšie plánovanie a vykonávanie komplexných misií.

Simulátor integruje modely vesmírnych plavidiel, pokročilé senzorické systémy a robustné možnosti medzisatelitnej komunikácie. To umožňuje komplexnú vizualizáciu a generovanie metrík pre jednoduchú integráciu.

„Naše produkty a služby sú špeciálne navrhnuté pre rýchlo sa rozvíjajúci sektor autonómnych satelitov a ponúkajú jedinečné riešenia pre vysoké náklady a riziká spojené s vesmírnymi misiami,“ doplnil Ing. Marek Gebura, PhD., technický riaditeľ a iniciátor projektu.

„Naším cieľom je stať sa kľúčovým hráčom na trhu s vesmírnymi službami, poskytujúc inovatívne a cenovo dostupné riešenia pre operácie na obežnej dráhe, vesmírnu dopravu a správu vesmírneho odpadu.“

Iniciatíva čistenia vesmíru od technologického odpadu, na ktorej tento tím pracuje, ukazuje nielen technologickú zručnosť, ale aj ich záväzok k udržateľnosti a bezpečnosti vesmírnych operácií.

Úsilie Space scAvengers tak značne prispieva k rozvoju celosvetového vesmírneho sektora. Okrem toho stanovuje aj nové štandardy pre budúcnosť vesmírneho prieskumu a servisných operácií.

Slovensko sa tak môže pochváliť nielen kvalitou svojich inovátorov, ale aj schopnosťou stať sa lídrom v náročnej a rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti vesmírnych technológií. Tento tím je dôkazom toho, že s pravými zručnosťami, vášňou a inovatívnym myslením, môžu Slováci dosiahnuť významný pokrok a rozšíriť hranice toho, čo je možné v medzinárodnom vesmírnom priemysle.

Zdroj: Space scAvengers

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá