SNS pripravuje návrh na ochranu ľudí voči médiám: „Nepozerajte sa na to tak, že my sme tí zlí“

  • SNS chce navrhnúť tvrdý zákon
  • Ľudia si majú vedieť očistiť meno, keď bolo verejne médiami pošpinené
TB SNS
Tlačová beseda SNS Startitup
  • SNS chce navrhnúť tvrdý zákon
  • Ľudia si majú vedieť očistiť meno, keď bolo verejne médiami pošpinené

„Začneme legislatívny proces vo vzťahu k obmedzeniu niektorých registrácií v diskusných fórach, zintenzívnime prácu na Národnom mediálnom úrade, ktorý bude mať dohľad nad médiami a nad jednotlivými platformami, ako je YouTube či Facebook,“ povedal dnes na tlačovej konferencii Andrej Danko (SNS).

Strana SNS chce prísť s veľmi tvrdým zákonom na právo na ochranu osobnosti voči médiám. SNS podľa Tomáša Tarabu pripraví návrhy tak, že napríklad v superrýchlych konaniach bude umožnené, aby človek, ktorý má pocit, že jeho meno bolo verejne pošpinené, sa rýchlo domohol opravy či spravodlivosti.

SNS podľa Danka zintenzívni svoju prácu na príprave návrhov ohľadom národného mediálneho úradu. Vo svojom prejave kritizoval aj satirickú stránku Zomri. „Zameriavajú sa len na určitú časť politického spektra a porušujú autorské práva zneužitím fotografií a verím, že budú preverené aj diskusné fóra v rámci týchto spektier,“ povedal. Cynizmus podľa neho ničí spoločnosť.

„Niektorí novinári prekračujú hranice,“ vyjadril sa Danko a pýtal sa, koľko zarábal investigatívny novinár Ján Kuciak.

 

SNS chce bojovať s klamstvami

„Sloboda slova a výdobytky patria k základom demokracie. Aj sloboda slova vynesená má právo byť konfrontovaná s realitou a pravdou. Z niektorých politikov sa stali štvavé zvery, ako keby nemali ľudské práva,“ povedal minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). 

Niektorí ľudia sa podľa Tarabu nemôžu aj niekoľko rokov domôcť pravdy, pokiaľ bolo poškodené v médiách ich meno. „Je tu skupina ľudí, ktorí si myslia, že keď majú prsty na klávesnici, môžu ničiť povesť niekoho druhého bez toho, aby sa to zakladalo na faktografii, budeme žiadať, aby v super zrýchlených konaniach bolo možné očistiť svoje meno,“ dodal Taraba s tým, že ide o jeden z viacerých zákonov, ktoré SNS chce precizovať. 

„Čo má občan robiť, keď Markíza napíše klamstvo?“ pýtal sa Danko. Médiá nechcú podľa Danka obmedzovať, no médiá klamú a manipulujú ľudí. SNS chce nájsť mechanizmus, ako sa môže každý človek domôcť pravdy. Facebook a YouTube podľa neho drzo zarábajú. Niektorých politikov podľa Danka aj zablokovali, no nevedia, na koho sa majú potom obrátiť. 

„Musíme nájsť spôsob, ako sa dá ubrániť klamstvu. Ak sa niekto schová za reportáž, tak sa všade vo svete za to platia tvrdé peniaze,“ dodal Danko.

Okrúhly stôl môže zvolať podľa Danka len Fico

Po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) prezidentka Zuzana Čaputová spoločne s úspešným kandidátom v prezidentských voľbách Petrom Pellegrinim vyzvali na diskusiu parlamentných strán za okrúhlym stolom. 

„Pri všetkej úcte k prezidentke sme jasne povedali, že okrúhly stôl môže zvolávať len Robert Fico. Tlačová beseda Petra Pellegriniho so Zuzanou Čaputovou bola predčasná a unáhlená. Neviem si predstaviť, že by sme sedeli za okrúhlym stolom s človekom, kto vraždu Kuciaka, mamu zavraždenej slečny zneužíval a stal sa premiérom. Mnohí z médií ste mu pomohli,“ povedal Danko.

Zároveň pripomenul, že poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok prijali uznesenie, ktorým odsúdili atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Zdôraznil tiež, že sa musí v spoločnosti zmeniť vzťah k médií a verejnosti k politikom. Zároveň je podľa neho potrebné zadefinovať, kde je hranica kritiky a čo už hraničí s nenávisťou. 

Zdroj: TK Andrej Danko

Najnovšie videá

Trendové videá