Progres čítania článku
Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované

„Peter, my tu nezomrieme.“ Jediní preživší o páde vrtuľníka na Aljaške, kde zahynul český miliardár Kellner

  • Na záchranu čakali hodiny
  • Pre omrzliny mu amputovali niekoľko prstov
Peter Kellner
Ilustračná fotografia PPF, TASR/AP
  • Na záchranu čakali hodiny
  • Pre omrzliny mu amputovali niekoľko prstov

O nehode vrtuľníka prehovoril jediný, ktorý z posádky prežil. David Horváth pre Alaska’s News Source prezradil, aké boli posledné chvíle, keď videl Petra Kellnera živého.

V rozhovore spomína, že po páde zostal uväznený vo vrtuľníku a prosil o pomoc Kellnera, ktorému sa podarilo dostať z vrtuľníka. Ten sa však od neho vzdialil. Bývalý český snowboardista pripisuje reakciu šoku.

Amputovali mu prsty 

Horváth, uväznený bezpečnostným pásom, uviazol vo vrtuľníku a hlavou mu behali myšlienky, ako prežiť narodenie svojho tretieho dieťaťa. Pred vrtuľníkom videl kráčať Kellnera.

„Vtedy som začal veľmi nahlas kričať: ‚Hej, Peter, my tu nezomrieme! Poď, poď mi pomôcť!‘ a podobné veci. Ale možno bol šokovaný, možno si myslel, že niečo vidí vzadu na helikoptére. Priblížil sa na desať metrov späť k vrtuľníku, a to bolo naposledy, keď som ho videl.“ 

Horváth povedal, že na svojho priateľa kričal po česky stovky ráz. Mal zlomené rebrá, bol obkľúčený svojimi mŕtvymi priateľmi, uväznený vo vrtuľníku a nedokázal prinútiť Kellnera, aby s ním komunikoval.

„Takže som tam bol dlho sám, osem hodín,“ povedal Horváth. Po čase mu začala byť zima. Začal si trieť telo, aby sa zahrial. V diaľke počul helikoptéru, ale nikde ju nevidel.

„Kričal som. Bol som ako blázon, pretože viete, že nemôžete s ničím pohnúť, nie je možné otvoriť vrtuľník, aby som mohol vystúpiť. Bolo mi chladno, všade bola krv, len som čakal.“ 

Jeho myseľ sa obrátila k myšlienkam na jeho manželku, ich deti a chlapčeka, ktorý sa narodí o pár mesiacov neskôr. Horváth povedal, že sa snažil myslieť pozitívne. O niekoľko hodín neskôr povedal, že videl helikoptéru a vedel, že ho pilot zbadal.

Potom zaspal a prebudil sa až v nemocnici. Pre omrzliny mu museli amputovať niekoľko prstov.

Na záchranu čakali hodiny 

Ako sme ťa informovali v tomto článku, Kellner zahynul 27. marca 2021 v USA, konkrétne na Aljaške. Osudným sa mu stal let vrtuľníkom, po ktorom sa mal zúčastniť adrenalínového zjazdového lyžovania v extrémnych podmienkach. K tomu však nedošlo a vrtuľník s českým boháčom a piatimi ďalšími členmi posádky sa zrútil z výšky približne 270 metrov nad zemou.

Na záchranu mali čakať šesť hodín. Údajne totiž došlo k zlyhaniu komunikačného systému, no nehoda spôsobila vznik viacerých otázok a nejasností. Po havárii sa nespustil ani núdzový maják, ktorý by sa pri nehode mal aktivovať. Záchranári začali reagovať až 2,5 hodiny po nehode.

Nehodu prežil len český snowboardista David Horváth. Keď športovca našli aljašskí záchranári, bol zasypaný do pol tela snehom. Konkrétnejšie stav snowboardistu opísala športovcova advokátka Tracey Knutsonová. Tá podľa portálu informovala, že Horváth sa nachádzal v helikoptére plnej snehu, paliva a krvi členov posádky. 

Úrady mesta Anchorage mali nehodu opísať ako jednu z najhorších v rámci adrenalínového športu heli-skiing. Úrady ale nevedia, ako dlho Kellner aj s ďalším preživším boli pri živote po páde vrtuľníku.

Zdroj: Alaska

Najnovšie videá

Trendové videá

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom StartitUp PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Startitup PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom StartitUp PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.

Zakúpené články

Zatiaľ nemáš zakúpený žiadny článok